Zaglądamy mu do… plecaka. Fotografia górska z Kubą Witosem

1
W Cyfrowe.pl trwa teraz kampania „Bezpiecznie jak u mamy”, dzięki której możesz kupić mnóstwo toreb czy plecaków fotografcznych w promocyjnych cenach. Z tej okazji zapytaliśmy kilku znanych, polskich fotografów o ich zwyczaje dotyczące pakowania. Czy mają jakieś triki, jakie plecaki i torby polecają oraz bez czego nie ruszają się na sesję. W tym odcinku Kuba Witos i pakowanie na górskie wyprawy.


kuba witos autoportretKuba Witos o sobie

Zawsze staram się uchwycić w kadrze niesamowity spektakl, który tworzy matka natura. Jak już się domyślacie cenię sobie spokój, więc fotografuję miejsca, w których go znajdę. Staram się pokazać na nowo oblicze naszych gór, bo mało kto porywa się, aby wejść wyżej i zobaczyć że nasze polskie jest najpiękniejsze. Moja praca jest wspaniała, jednak wymaga dużego poświęcenia. Nieprzespane noce, spędzanie po kilkanaście godzin na nogach i przebywanie w trudnych warunkach to nie łatwa rzecz, jednak dlatego to kocham kocham. Dzięki temu, że jestem w ciągłym ruchu, czuję że żyje!
> Kuba Witos na Facebooku i Instagramie


Czy masz jakieś rytuały albo przyzwyczajenia, jeśli chodzi o pakowanie się na zdjęcia?

Tak, mam kilka swoich widzimisię, które muszę zrobić przed wyjściem. A jest to, np. odpowiedni plecak do działań w terenie.

Masz swój jeden, ulubiony plecak czy korzystasz z kilku modelu w zależności od okazji?

Mam dwa ulubione plecaki od Lowepro, jeden to Whistler 350AW II, który jest pancerny jak czołg i można nim ciorać po górach. Jest wykonany z mega odpornego nylonu, który chroni przed wodą oraz otarciami. Drugi to Lowepro Powder Bp 500 – większa wersja plecaka na dłuższe, górskie wyprawy. Zabieram go wtedy, gdy planuję być w górach przez kilka dni i wiem, że będę musiał zabrać więcej ekwipunku oraz sprzętu foto.

Kuba Witos wywiad plecak fotograficzny Lowepro

Kuba Witos wywiad plecak fotograficzny Lowepro

Do tego używam jeszcze dwóch toreb Lowepro Gearup Creator Box w rozmiarze M oraz L. Jest to super alternatywa, jeśli zabieram ze sobą mniejszy plecak i potrzebuję tylko zapakować body z dwoma obiektywami, filtry i baterie.

 

Który z tych modeli lubisz najbardziej i dlaczego? Jest w nim coś, co ułatwia Ci pracę?

Lowepro Whistler 350 AWII. Za co go lubię? Za to, że jest pancernym plecakiem i wiem, że mogę bezpiecznie zapakować swój cały sprzęt i nic mu się nie stanie. Mogę sobie konfigurować wnętrze, jeśli chcę zabrać tylko aparat i dwa obiektywy, filtry i lampy, to zostaje mi jeszcze miejsce na sprzęt wspinaczkowy oraz jedzenie i picie. Plecak ma osobną komorę na sprzęt lawinowy / zestaw ratunkowy ABC. Kilka mniejszych kieszonek na karty pamięci, baterie oraz filtry. Na zewnątrz ma pełno troków, do których można przypiąć narty, kijki, czekany, linę itd. Ułatwieniem w pracy jest to, że mam szybki dostęp do wnętrza torby przez tylne odpinanie głównej komory. Mam wiele możliwości, aby przypiąć akcesoria od Peak Design, np. uchwyt Capture V3 czy statyw, który idealnie dopasowuje się do tego plecaka z boku.

Jest coś, czego w nim nie lubisz, coś być ulepszył?

Czego w nim nie lubię, to jego waga – mogłaby być dużo mniejsza, dla mnie jest to priorytet. Dużo chodzę, więc jest to później bardzo mocno odczuwalne.

Kuba Witos wywiad plecak fotograficzny Lowepro

Wracając do Twoich zwyczajów. Czy jest coś jeszcze oprócz wyboru odpowiedniego plecaka?

Gdy przychodzi czas pakowania, to upewniam się, czy na pewno mam przypięty Peak Design Capture V3. Jest to dla mnie najlepsza rzecz, jaką zrobił Peak. Uchwyt ułatwia pracę fotografa, ponieważ aparat zawsze mamy pod ręką i możemy od razu przystąpić do działania. Oczywiście zabieram też ze sobą niezawodny statyw Peak Design Carbon Travel Tripod. Jest to rewolucyjny statyw, który ma wbudowaną głowicę a wraz z nią waży zaledwie 1,2 kg. Jako fotograf górski, nie rozstaję się z nim na krok, często służy mi również jako statyw do lampy błyskowej.

Kuba Witos wywiad plecak fotograficzny Lowepro

A jeśli chodzi o wnętrze plecaka? Bez czego nigdy nie ruszasz się na zdjęcia?

Na pewno bez jedzenia i picia, ten aspekt jest bardzo ważny podczas tak intensywnego działania. Ze sprzętu to na pewno aparat Nikon Z6 II, obiektywy Z 14-24 2.8s, Z 24-70 F4 oraz Z 50 1.8 s oraz wspomniany już statyw Peak Design Travel Tripod i uchwyt Caputre V3.

Nikona z6 II cenię za możliwość wykonywania serii zdjęć do 14 kl/s, baterię, niezawodny AF i szybkość. W Nikkorze Z 24-70 lubię jego lekką konstrukcję i bardzo dobrą jakość obrazu. Nikkor Z 70-200 2.8s to jakość, jakość i jeszcze raz jakość, idealna ogniskowa do uniwersalnego działania w górach. A Nikkor Z 50 1.8 s to obiektyw, którym można sfotografować wszystko. Jakość i lekkość nie do opisania! Mój must have to również filtry Nisi, paski Peak Design i pokrowiec przeciwdeszczowy.

Wybór jest jasny, przy takim zestawie jestem pewny, że zrobię wszystko to, co chciałem zrobić. Często też jeszcze odchudzam zestaw o drugi obiektyw, jeśli wiem, że raczej go nie użyję.

Który z tych elementów jest Twoim ulubionym i dlaczego?

Na pewno jest kilka rzeczy a mianowicie 2 obiektywy Nikkor Z 14-24 2.8s oraz Nikkor Z 50 1.8 s – jakość, waga oraz uniwersalność tych szkieł sprawiają, że mogę sfotografować praktycznie wszystko, na czym mi zależy podczas sesji. Statyw Peak Design Carbon Travel Tripod oraz Uchywt Capture V3 – te rzeczy najbardziej mnie cieszą w moim ekwipunku, moja praca w górach dzięki nim stała się dużo łatwiejsza i przyjemniejsza.W górach nie jest lekko, zmienna pogoda oraz duże dystanse, które musisz pokonać,stają się udręką, ale dzięki dobrze dobranym narzędziom możesz zniweczyć ten ból.


Jaki plecak fotograficzny kupić

Odcinek #1: Zaglądamy mu do… torby. Wywiad z Jakubem Kaźmierczykiem >>

Chcesz więcej? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Zapisz się >

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

izmir escort