10 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę kupując drona

1

Jeśli zajmujesz się fotografią lub filmowaniem, na pewno prędzej czy później zaczniesz się zastanawiać nad zainwestowaniem w drona. Nawet jeśli nie robisz tego profesjonalnie, będziesz chciał sięgnąć wzrokiem tam, gdzie nikt nie sięga, a przy okazji na dłużej zachować unikalne widoki dostępne tylko z lotu ptaka. Wciąż jednak, pomimo rosnącej popularności, dla wielu osób zakup takiego urządzenia wymaga sporego wysiłku finansowego. Jak więc wybrać drona, by nie popełnić błędu? Jak się zabezpieczyć przed nietrafioną, kosztowną decyzją? Nie jest to łatwe, dlatego postanowiłem w 10 punktach pokazać Ci na co powinieneś zwrócić uwagę.


1. Przeznaczenie

Zanim kupisz drona, przemyśl do czego tak naprawdę go potrzebujesz? Czy ma to być model do zabawy, przy pomocy którego spędzisz z dzieckiem miłe chwile? Czy ma to być dron, przy pomocy którego będziesz upamiętniał miejsca, które odwiedziłeś podczas wakacyjnych wojaży? A może planujesz karierę sportową jako pilot drona w Drone Racing League. W tym przypadku zwróć uwagę, że drony startują w dwóch kategoriach: wyścigach na torze przeszkód oraz w akrobacjach. Do każdej kategorii należy dobrać innego drona.

Osobną grupę dronów stanowią pojazdy komercyjne / przemysłowe, które muszą spełniać wyśrubowane kryteria pozwalające realizować różne zadania, nie tylko rejestrować zdjęcia i filmy. Na drony z tej grupy stać tylko firmy, które profesjonalnie zajmują się kręceniem filmów z dronów. Ale to już jednak inna bajka.

Sprawdź drony foto-video w Cyfrowe.pl >>

2. Możliwości finansowe

Z uwagi na cenę dronów, decyzja finansowa jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, jaką musisz podjąć. To ona w dużym stopniu warunkuje to, na jaki model będzie Cię stać. Ewentualnie, jak długo będziesz na niego odkładał. Małe, przeznaczone do zabawy kosztują kilkaset złotych, ale te profesjonalne, to już wydatek na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. A to nie wszystkie wydatki związane z dronem, bo niektóre jego elementy – jak np. baterie (czyli w języku dronów – pakiety) zużywają się i trzeba je co jakiś czas wymieniać.

Sprawdź drony w promocyjnych cenach >>

3. Mobilność

Kolejnym punktem, nad którym powinieneś się pochylić, to sposób, w jaki będziesz transportował drona. Duże, najczęściej komercyjne modele nie są łatwe do przenoszenia. Wymagają dużych plecaków, w których oprócz samego pojazdu zmieszczą się też dodatkowe akcesoria: zapasowe pakiety, kontroler, przewody itp. Takiego drona nie zabierze się na wakacyjną, rodzinną wyprawę do Grecji, Hiszpanii czy Chin. Za to mniejszy model, który schowamy w torbie noszonej na ramieniu…, dlaczego nie?

4. Zasięg drona

Jednym z istotnych parametrów dronów jest zasięg ich lotu. Dron, którego możemy wysłać daleko od siebie, to oszczędność czasu i pieniędzy. Ale w przypadku dronów sportowych, ten parametr jest mniej istotny. W tym przypadku przede wszystkim liczy się szybkość i zwrotność, a nie to, jak daleko możemy go od siebie wysłać. O tym, jak daleko możemy bezpiecznie oddalić od siebie drona, decyduje moduł radiowy zapewniający komunikację pomiędzy dronem a kontrolerem. Zdecydowanie większe dystanse można osiągnąć, gdy do prowadzenia drona wykorzystuje się dedykowany kontroler zamiast smartfona.

Aparatura sterująca do dronów >>

5. Czas lotu

To, na ile minut lotu wystarczy bateria drona, jest powiązane z jego zasięgiem. Wbrew pozorom, większy dron, nie oznacza dłuższego przebywania w powietrzu. Ale każdy chce, by jego dron latał jak najdłużej.

6. Zakres temperatur

Mało kto zwraca uwagę na temperatury, ale to z nimi powiązany jest poprzedni parametr, czyli czas lotu. Fizycy już dawno udowodnili, że im niższa temperatura, tym szybciej ogniwa elektryczne pozbywają się swojego ładunku. Dla drona oznacza to krótszy czas w powietrzu, a pośrednio też krótszy zasięg. Warto o tym pomyśleć, wybierając się na zimowe wakacje. Niewielu producentów dronów w swoich specyfikacjach dopuszcza drony do lotów w temperaturach poniżej zera. Do tej pory tylko modele biznesowe teoretycznie mogą latać w takich warunkach. I najczęściej producent podaje temperaturę graniczną na poziomie – 10 stopni Celsjusza. Oczywiście każdy dron wystartuje w niższej temperaturze, ale… czas jego lotu może ulec bardzo drastycznemu zmniejszeniu. Jeśli DJI Spark w normalnych warunkach może utrzymać się w powietrzu przez 13 minut, to jak myślisz, jak długo polata w ujemnej temperaturze? A zimą świat z góry wygląda naprawdę pięknie.

Zapasowe zasilanie do dronów >>

7. Bezpieczeństwo

Pod pojęciem bezpieczeństwa rozumiem bezpieczny powrót drona „do domu”, bo to, że jego lot ma być bezpieczny dla ludzi jest oczywiste. I to bez względu na to, czy jest to dron turystyczny, biznesowy czy sportowy. Natomiast nie każdy model posiada czujniki i mechanizmy pozwalające mu na omijanie przeszkód, monitorowanie jakości sygnału radiowego czy poziomu baterii, by w przypadku przekroczenia określonej wartości, „podjąć decyzję” o powrocie do miejsca startu.

Inną rzeczą jest automatyczna rejestracja lotu drona w logach systemowych. To tam zapisywane są dokładne parametry – współrzędne, prędkość, wysokość, siła sygnału radiowego itp. itd. Dzięki nim jest szansa na odszukanie drona w przypadku jego utraty. Pod warunkiem, że takie dane są zapisywane w smartfonie lub kontrolerze, a nie samym pojeździe. W końcu, co nam po parametrach lotu zapisanych w dronie, skoro dron nam „uciekł”?

Ubezpiecz drona >>

Akcesoria do bezpiecznego latania >>

8. Sterowanie

Wybierając drona, zwróć uwagę na to, w jaki sposób będziesz kontrolował jego lot. Małe, tanie drony mogą być sterowane przy pomocy odpowiedniej aplikacji na smartfonie. Jednak zdecydowanie łatwiej kontroluje się jego lot przy pomocy dedykowanego kontrolera. Nierzadko jednak, takie akcesorium oferowane jest jako opcja, płatna dodatkowo. Niektóre kontrolery mają wbudowane wyświetlacze prezentujące parametry lotu, jakość sygnału itp. informacje. Są też sterowniki, które oprócz tych parametrów umożliwiają też podgląd z kamery pojazdu.

Aparatura sterująca do dronów >>

9. Support techniczny

Podejmując decyzję, jakiego drona kupić, zwróć uwagę, co producent oferuje w przypadku tzw. supportu, czyli wsparcia technicznego. Zdalnie sterowany pojazd latający to skomplikowane urządzenie, które tak jak każde inne może ulegać awariom. Warto sprawdzić, co producent oferuje, czy można liczyć na pomoc w przypadku kłopotów, czy oferuje jakieś dodatkowe polisy serwisowe, czy pomaga zlokalizować drona w przypadku jego „zgubienia” itp. Przykładowo DJI oferuje możliwość wykupienia polisy, która gwarantuje w przypadku zniszczenia drona zakup nowego za ułamek jego ceny, przy pierwszym takim zdarzeniu i z dużym rabatem przy drugim takim zdarzeniu. Uwierz mi, warto zastanowić się nad takim zabezpieczeniem, wiem o tym z własnego doświadczenia. Po wypadku DJI Spark, producent odebrał ode mnie uszkodzony egzemplarz, po czym dostarczył całkiem nowy, nie używany. Za niecałe 200 zł (49 dolarów). I to wszystko w ciągu tygodnia.

DJI Care Refresh – sprawdź na czym polega >>

10. Dostępne akcesoria

Ostatnia rzecz, chociaż nie najmniej ważna, to dostępne akcesoria. Nie mam tu na myśli zapasowych baterii, ale elementów, które mogą pomóc w bezpiecznym lataniu, lepszych zdjęciach itp. Śmigła generujące mniejszy hałas (podobno nawet o 30%) pozwolą bardziej zbliżyć się do zwierząt w naturze podczas afrykańskiego safari. Filtry optyczne pozwolą wykonać ciekawe, unikalne zdjęcia odwiedzanych miejsc, specjalne wzmacniacze sygnału pozwolą zachować kontrolę nad dronem w miejscach „nafaszerowanych” elektronicznym szumem, a skrojony na miarę potrzeb plecak zapewni wygodę i bezpieczeństwo na lądzie.

Wybierz akcesoria do drona >>

Jak widać, decyzja związana z wyborem drona jest wypadkową wielu rzeczy, które warto wziąć pod uwagę. Przeanalizowanie powyższych punktów pozwoli Ci dobrać model, który będzie optymalnie dostosowany do Twoich oczekiwań. Bez względu na to, czy będzie to któryś z bardziej znanych producentów, takich jak DJI, Parrot, Yuneec, czy inny mniej znany warto przemyśleć zakup szkolenia.

Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę dołączyć do listy Wyjątkowych Czytelników!


Zdjęcia: Remigiusz Kaczewski
Zdjęcie tytułowe: Diana Măceşanu na Unsplash

Podziel się.

O Autorze

Testuję i opisuję różne urządzenia, które trafią w moje ręce. Na każdy gadżet patrzę pod kątem funkcjonalnym, by maksymalnie wycisnąć z niego to co producent zaplanował. Robię to już od siedmiu lat.

Jeden komentarz

  1. Bardzo przydatny wpis! Nawet nie wiedziałem, że istnieją różne rodzaje bezzałogowych dronów, które są przystosowane do konkretnych zastosowań i lepiej sprawdzają się w określonych zadaniach.

Zostaw komentarz

izmir escort