Jednym z elementów, który jest bardzo często pomijany lub traktowany po macoszemu przez młodych, zapalonych filmowców jest kwestia dźwięku i nagrywania audio. Większość twórców video, na początku swojej kariery inwestuje głównie w narzędzia do nagrywania obrazu, lwią część budżetu przeznaczając na coraz to lepsze kamery. Zapominają przy tym o tak ważnym aspekcie, jakim jest poprawna jakość dźwięku. Nic tak nie psuje wrażenia z oglądania materiału filmowego, jak trzeszczący i buczący dźwięk, pochodzący bezpośrednio z wewnętrznego mikrofonu kamery. Dlatego właśnie w tym artykule postaram się przybliżyć Ci 5 budżetowych propozycji sprzętu do nagrywania audio. Zobacz sam, jakie tanie mikrofony dostępne na rynku mogą wzbogacić Twoje produkcje wizualne.
Rode Videomic Pro Rycote
Zdecydowany król budżetowych propozycji mikrofonowych i niekwestionowany lider w rankingach najczęściej używanych mikrofonów kierunkowych w średniej półce cenowej – czyli Rode Videomic Pro Rycote. Jest to bezpośrednia kontynuacja modelu Videomic Pro, który został unowocześniony i poprawiony. Względem poprzednika warto zwrócić uwagę na zastosowany system antywstrząsowy, autorskie rozwiązanie firmy Rode, zwane Rycote Lyre. Dzięki niemu możemy bez obaw trzymać mikrofon zamontowany na stopce aparatu/kamery i nie bać się o to, czy jakiekolwiek wstrząsy będą miały wpływ na jakość dźwięku. No właśnie, ale jak to jest z tą jakością? Z naszych testów wynika, że to nadal jedna z najlepszych propozycji dla początkujących, ale i zaawansowanych filmowców, którzy potrzebują solidnej jakości dźwięku, bez tworzenia dużej dziury w portfelu użytkownika. Zasilanie odbywa się za pomocą baterii 9V, która pozwala na aż 70 godzin pracy, a kompaktowe rozmiary mikrofonu sprawiają, że możemy go zabrać ze sobą wszędzie. Nie bez powodu jest to najczęściej spotykany mikrofon, używany przez szerokiej maści Youtuberów – pomimo swoich lat, to nadal świetna pozycja, w którą warto zainwestować. Z racji tego, że jest to mikrofon kierunkowy, świetnie sprawdzi się podczas nagrywania wywiadów bądź reportaży w stylu run&gun.
Rode StereoVideomic Pro Rycote
Kolejnym mikrofonem na który warto zwrócić uwagę jest Rode Stereo Videomic Pro Rycote. To bezpośredni brat prezentowanego w tym artykule mikrofonu Rode Videomic Pro Rycote, który został również opracowany w wersji stereo. Dodatkowo model ten został wzbogacony o przełączniki służące do sterowania zasilaniem oraz korekcją barwną. Warto również zwrócić uwagę na tłumik czułości -10db, który pozwala nam na zmianę czułości nagrywanego dźwięku w przypadku, gdy dobiegający nas dźwięk jest zbyt głośny. Z racji tego, że kopuła mikrofonu nie jest bezpośrednio kierunkowa, mikrofon zbiera dźwięk praktycznie z każdego kierunku. Dzięki temu nadaje się do filmowania rzeczy takich, jak choćby występy muzyczne na żywo. Tłumik pozwala nam ograniczyć pewne zakresy głośności, a podbicie o 20db z kolei pozwoli na podbicie dźwiękowe rejestrowanego dźwięku. Osobiście często używałem tego mikrofonu podczas koncertów, a także rejestracji odgłosów ambientu natury i sprawdzał się on wyśmienicie.
Rode SmartLav+
Jest to dosyć nietypowy mikrofon w naszym zestawieniu, bo został on stworzony w – na pozór – mało filmowym celu – jako mikrofon do współpracy ze smartfonami. SmartLav+ to malutki mikrofon pojemnościowy wysokiej klasy, który niczym nie ustępuje dużo droższym modelom marki Rode. Do jego obsługi nie potrzebujemy posiadania mikroportów ani zewnętrznego rejestratora, co stanowi duży plus, jeśli nasz budżet jest niewielki, a chcemy poprawić jakość nagrywanego dźwięku. Wystarczy podłączyć mikrofon do smartfona za pomocą standardowego złącza jack i użyć dedykowanej aplikacji Rode REC, przeznaczonej na telefony z systemem iOS. Co jeśli jednak masz telefon z systemem Android? Bez obaw! Rode SmartLav+ współpracuje w ten sam sposób z praktycznie każdą aplikacją do nagrywania audio. Osobiście polecamy pozycję RecForge II, która daje nam bardzo dużo możliwości ustawień rejestrowanego audio. Mikrofon sam w sobie jest świetną okazją do budżetowej poprawy jakości naszego audio, a jego funkcjonalność sprawia, że możemy go włożyć do kieszeni i mieć go zawsze przy sobie, by w każdej chwili móc wyciągnąć go i podłączyć do naszego smartfona. Jeśli zechcemy podpiąć mikrofon bezpośrednio do naszej kamery czy też lustrzanki z wyjściem TRRS, warto zainwestować w przejściówkę.
Rode NTG-2
Mikrofon legenda. Jeden z najpopularniejszych mikrofonów kierunkowych na rynku. To, co wyróżnia NTG-2 to jego metalowa, niezwykle wytrzymała konstrukcja, bardzo dobra jakość dźwięku oraz niewielki poziom szumów własnych. Jest to niezwykle wytrzymały mikrofon, który wielokrotnie towarzyszył mi podczas planów filmowych i do tej pory mnie nie zawiódł. Jego konstrukcja sprawia, że możemy go zamontować na tyczce filmowej, np. Rode Boompole, a materiał i wykonanie sprawiają, że nie musimy obawiać się o zniszczenie mikrofonu podczas ciężkich warunków nagrywania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mikrofon ten został przystosowany do pracy ze standardowym zasilaniem Phantom P48 i posiada złącze XLR, co jest dodatkowym atutem w pracy tego modelu.
Rode Link FilmMaker Kit
Ostatnią pozycję w naszym zestawieniu zamyka ciekawy zestaw Link FilmMaker Kit. W porównaniu do wcześniejszych pozycji, jest to opcja już nieco mniej budżetowa, ale nadal mieszcząca się w półce cenowej, która nie załamie przeciętnego, początkującego filmowca. Jest to kompletny zestaw mikrofonu bezprzewodowego – tzw. mikroportów, składający się z mikrofonu krawatowego oraz odbiornika i nadajnika. Odbiornik możemy bezproblemowo przyczepić na gorącej stopce aparatu, lub też na gwincie 3/8 cala. Nadajnik natomiast jest w łatwy sposób przyczepialny do elementów ubrania takich, jak pasek, za pomocą systemu TX-BELT i dedykowanego klipsa. Zasięg sygnału przesyłu audio to blisko 100 metrów. Zdecydowanie możemy polecić tą opcję dla osób nagrywających dużo wywiadów i reportaży. Nadajnik możemy ukryć w łatwy sposób i nie musimy stać bezpośrednio przy nagrywanym obiekcie, co stanowi bardzo duży plus w niektórych sytuacjach, szczególnie o typie dokumentalnym. Z poziomu odbiornika będziemy w stanie również użyć tłumika głośności aż do poziomu -20db. Zdecydowanie ciekawa pozycja dla pasjonatów video!