Wakacje to czas, w którym udajemy się w różne ciekawe miejsca, z których chcemy mieć niezapomniane pamiątki – również w formie zdjęć. A czy są zdjęcia lepsze niż te, zrobione dronem z lotu ptaka? Zabierając drona w podróż, warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, o które nie musimy się martwić w przypadku zwykłego aparatu do zdjęć.
Sprawdź drony polecane do zastosowań foto-video >
Tanie drony rekreacyjne dla początkujących >
Wyjazd z dronem za granicę
O ile nie ma problemu podczas przewożenia drona pociągiem, samochodem czy nawet rowerem na terenie kraju, o tyle wybierając się w podróż za granicę trzeba pamiętać o kilku dość istotnych rzeczach. W przeciwnym wypadku można narazić się na nieprzyjemne konsekwencje z trafieniem do więzienia włącznie. Warto więc przed wyjazdem poświęcić trochę czasu na sprawdzenie co i gdzie jest dozwolone.
Gdzie wolno latać dronem i gdzie zasięgnąć fachowej porady?
Niektóre drony, np. marki DJI, zostały zaprogramowane tak, że nie wzbiją się w powietrze na terenach zabronionych, tj. wokół lotnisk lub stadionów. Nie zawsze jednak posiadają najnowsze aktualizacje obejmujące nowe obszary zastrzeżone. Gdzie zasięgnąć informacji o takich obszarach? Najlepiej w lokalnym odpowiedniku polskiego ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego). Dobrze jest zrobić to z wyprzedzeniem, bo na odpowiedź czeka się czasami nawet dwa miesiące. W skierowanym do takiego urzędu piśmie warto precyzyjnie określić jakim dronem, w jakim miejscu i w jakim celu chcemy latać. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu zabierzmy odpowiedź urzędu ze sobą. Proponuję potraktować ten aspekt poważnie, w przeciwnym razie możesz narazić się na konfiskatę drona albo pozew cywilny, który będzie kosztował jeszcze więcej.
Lokalne przepisy latania dronami
Pomimo tego, że drony to stosunkowo nowe produkty na rynku, wiele krajów posiada już regulacje związane z lotami. Planując urlop, warto sprawdzić czy przepisy zezwalają w ogóle na wwożenie dronów na teren danego kraju. Przykładowo, do Maroka czy Egiptu nie wolno wwozić zdalnie sterowanych pojazdów. O ile więc z Polski wylecimy bez kłopotu, to podczas odprawy celnej na miejscu możemy spotkać się z przykrą niespodzianką. Francuzi z kolei nie życzą sobie naruszania ich prywatności, co oznacza, że nie można rozpowszechniać filmów i zdjęć nagranych podczas lotu bez zgody osób filmowanych. Loty dronami są też zakazane w niektórych zabytkowych miastach np. w Wenecji, w której za coś takiego można narazić się na areszt.
Przepisy przewozu baterii w liniach lotniczych
Lecąc samolotem nie możemy przewozić baterii luzem. Akumulatory uważane są za ładunek niebezpieczny i należy je zapakować do specjalnej torby Lipo, która powstrzyma ewentualny zapłon ogniw. W przeciwnym wypadu narażamy się na konfiskatę akumulatorów. Oczywiście możemy też zabrać je do bagażu podręcznego, gdzie co prawda przepisy nie wymagają stosowania bezpiecznego opakowania dla nich, ale i tak warto rozważyć jej wykorzystanie. Nie kosztuje dużo, a ochroni przed stresem w trakcie kontroli. Z reguły z celnikami na lotnisku nie ma dyskusji.
Lądowisko
Jeśli planujemy loty w terenach pustynnych lub trawiastych i będziemy korzystać z większego drona, warto wziąć ze sobą lądowisko. Start i lądowanie wzbudzają podmuchy unoszące piach, który może uszkodzić napęd wirników. Małe drony, takie jak np. Spark można wypuszczać w powietrze z ręki, dzięki czemu im nie grożą tego typu niebezpieczeństwa. A jeśli zależy nam na unikalnych zdjęciach, można pomyśleć o filtrach, które założone na kamerę nadadzą im unikalnej kolorystyki.
W co spakować drona?
Podczas pakowania należy zadbać przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są różnego rodzaju torby i plecaki przystosowane do transportu takich urządzeń. Różnią się wielkością i funkcjonalnością, dlatego dobrze jest przemyśleć taki zakup.
DJI Plecak Backpack do Phantom 4
Zaletą większych modeli plecaków będzie duża liczba kieszonek, które pozwolą odseparować kontroler, baterię, przewody itp. elementy drona od siebie. Pozwoli to nie tylko zachować porządek, ale i zadbać o bezpieczeństwo tych akcesoriów.
W przypadku mniejszych dronów proponuję zwróć uwagę na dedykowane im torby, w których też znajdą się przegródki na kontroler i zapasowe baterie.
RCpro Plecak hardshell do DJI Mavic
Plecaki na drona w Cyfrowe.pl >
Archiwizacja materiałów z drona
Na koniec pozostaje przemyśleć sprawę archiwizacji zdjęć i filmów wykonanych dronem. Pamiętajmy, że jest to zdalnie sterowany pojazd, który czasami potrafi zerwać się z niewidzialnej uwięzi i polecieć w siną dal. Szkoda by było, gdyby wraz z nim odleciały zdjęcia i filmy z dwutygodniowych wakacji. Warto więc wziąć ze sobą odpowiedni zapas kart pamięci lub dysk, na który będzie można skopiować pliki.
Karty pamięci do filmowania dronem powinny posiadać oznaczenia C10 lub V30, żeby płynnie i bezawaryjnie nagrywać video w dużej rozdzielczości.
Jaką kartę pamięci kupić do filmowania w 4K? >
Szybkie i pojemne karty pamięci >
Zastosowanie powyższych uwag i sugestii pozwoli uniknąć wielu stresujących sytuacji i być może niepotrzebnych kosztów. Jakby nie patrzeć, wszystko sprowadza się do jednego – latać trzeba z głową.