Nietypowe akcesoria fotografa ślubnego

0

Fotografia ślubna to niezwykła dziedzina reportażu, w którym każdy kadr to ukryta opowieść, a każde ujęcie ukrywa tajemnicę. By zachować estetykę i jednocześnie wybić się spośród innych, fotografowie ślubni czasem sięgają po bardzo nieoczywiste akcesoria, przy pomocy których pokazują ślub w kompletnie innych barwach. Dziś zagłębimy się w tę mistyczną krainę nieoczywistych akcesoriów i wraz z fotografami ślubnymi odsłonimy karty. Przygotuj się na podróż, gdzie każde ujęcie kryje w sobie tajemnicę.

Co zazwyczaj ma fotograf ślubny w swojej torbie?

Podczas fotografowania ślubu i wesela każdy fotograf wykorzystuje szereg dość podstawowych urządzeń i akcesoriów. Pomijając aparat, obiektywy czy też lampy błyskowe, to najczęściej na „checklistach” znajdują się również szelki fotograficzne, torby i plecaki, statywy, zapasowe akumulatory, karty pamięci, laptop, dyski, itd. Jednak część fotografów poszukuje czegoś więcej czegoś, co pozwoli się im wyróżnić i często to kompletnie nieoczywiste rzeczy!

Torba fotografa ślubnego powinna zawierać kilka nietypowych akcesoriów

Przeszkadzajki ze sklepu budowlanego

Nieoczywiste, bo jak inaczej nazwać kawałek miedzianej rurki ze sklepu budowlanego? Mufka, czyli krótki i gładki kawałek miedzianej rurki, które zazwyczaj służą hydraulikowi do łączenia rur, wciąż są częstym gościem w torbie fotografa. Do czego służą? Jest to klasyczna „przeszkadzajka”, którą trzyma się przed obiektywem. Efekt ten nazywa się „ring of fire / pierścień ognia” i choć szczyt popularności miał kilka lat temu, to wciąż potrafi zrobić wrażenie, jeśli jest dobrze wpleciony w reportażu, czy sesji.

Kto by pomyślał, że kryształek i kawałek miedzianej rurki mogą przydać się fotografowi ślubnemu?

Inną bardzo popularną przeszkadzajką ze sklepu budowlanego jest kryształ od żyrandola. Jest to świetny zamiennik dla pryzmatu! Kryształy do żyrandola przeważnie kosztują kilka złotych, ale to, co jest ich największą zaletą to to, że występują w masie różnych kształtów i form. Każdy z nich będzie więc dawać nieco inne efekty, co pozwala na jeszcze większą kreatywność i różnorodność podczas sesji.

Popularność pryzmatu trwa od lat! To znany od lat gadżet, który stał się wręcz must have’em wśród fotografów ślubnych poszukujących unikalnych kadrów. Kosztuje niewiele, a efekty potrafią wciąż zachwycać! Jest tu jednak pewna pułapka, bo nadmierne używanie pryzmatu może zdominować zdjęcie i odwrócić uwagę od głównego tematu. Warto jest zachować umiar.

Jest na rynku również masa efektowych filtrów fotograficznych, które pozwalając bardzo nietypowe efekty. Zyskującymi na popularności są filtry zmiękczające (typu „mist”), które rozpraszają światło, dając bardzo miękki i przyjemny dla oka efekt. Filtry tego typu idealnie pasują do wesel w stylu boho.

Sklep turystyczny też się przydaje!

Fotograf ślubny nietypowych akcesoriów może szukać nie tylko w sklepie hydraulicznym, czy budowlanym! Sklepy turystyczne też mogą zaoferować fotografom ciekawe akcesoria, a jednym z nich jest składana mata turystyczna. Do czego może się przydać? Czasem podczas zlecenia dobrze jest zrobić zdjęcie z nietypowej perspektywy i wtedy właśnie taka mata może okazać się nieoceniona! Nie waży zbyt wiele i nie zajmuje dużo miejsca, a pozwala komfortowo i bez ryzyka ubrudzenia ubrań przykucnąć na brudnej podłodze, czy nawet w błocie!

Fotografia ślubna czasem wymaga poświęceń, wtedy dobrze jest mieć rozkładaną matę

Niezwykle przydatne akcesorium masz w kieszeni

Tak, chodzi oczywiście o smartfona! Ma on masę przydatnych funkcji! Sprawdza się doskonale jako przeszkadzajka, bo przykładając go przed obiektyw aparatu, można stworzyć niebanalne odbicie, które doda do zdjęcia dodatkowy wymiar i nada całości nietypowej głębi. To jednak dopiero początek zalet smartfona! Bo dziś to niezwykle potężne urządzenia, które można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów!

Wydrukuj odbitki już na ślubie

Smartfony pozwalają na import zdjęć bezpośrednio z aparatu i ich obróbkę bez konieczności wyciągania komputera. Można to zrobić dosłownie w kilka chwil, na przykład w przerwie, przy pomocy jednej z wielu dostępnych aplikacji. Tak przygotowane zdjęcia można od razu wydrukować przy pomocy mobilnej drukarki! Będzie to niezwykły prezent dla Pary Młodej, która może się nawet tego nie spodziewać!

Drukarka dla fotografa ślubnego. Czego używają Malachite Meadow?

Narzędzie marketingowca

Telefon to także świetne narzędzie dla fotografa pod względem marketingowym! Pozwala on bowiem na nagranie materiałów z backstage, a także na szybki i sprawny montaż rolek, shortów i tiktoków, które są dziś bardzo popularne. Żeby uzyskać interesujące i ciekawe dla odbiorców efekty warto zamontować telefon na stopce aparatu przy pomocy specjalnych adapterów. Alternatywnie można również użyć kamerki sportowej jak GoPro, czy DJI Action, które są mniejsze, lżejsze i odporniejsze od telefonu, co dla wielu fotografów ślubnych jest zwyczajnie wygodniejsze.

Dziś praktycznie wszystkie media społecznościowe promują materiały wideo i jako fotografowie nie możemy ignorować tego trendu! Przecież o zasięgi i promocje naszego biznesu chodzi. Ja używam małej kamerki GoPro praktycznie na każdym ślubie. Montuje ją na stopce (przy pomocy adaptera GoPro i mocowania do monitora poglądowego) aparatu i gdy tylko dzieje się coś ciekawego, to naciskam przycisk nagrywania. Po ślubie wystarczy połączyć ten materiał z gotowymi zdjęciami, chwila i rolka na Instagrama gotowa!

Kamil Kożuch | magazynwspomnien.pl

Gumy-kulki i magiczne statywy

Fotografowie ślubni bardzo często podczas zleceń wykorzystują również lampy błyskowe, jednak nie zawsze na sali weselnej da się bezpiecznie ustawić klasyczne statywy. Dlatego warto w sklepie turystyczym poszukać „gum-kulek” (bungee ball), które najczęściej wykorzystywane są do mocowania plandeki. Takie akcesorium nie waży praktycznie tyle co nic, a pozwoli przyczepić lampę w bardzo nietypowych miejscach — jak np. poręczach.

Bungee ball to bardzo uniwersalne mocowanie. Przy jego pomocy możemy zamontować plandekę do namiotu, albo też lampy błyskowe na sali weselnej

Innym bardzo przydatnym typem mocowań do lamp, ale i kamerek sportowych, czy innych akcesoriów są „magiczne statywy”. To bardzo szeroka kategoria, w której znajdują się zarówno giętkie statywy jak np. Joby GorillaPod, ale także ramiona Magic Arm i Super Clampy. To nieco bardziej skomplikowane i więcej ważące rozwiązanie — jednak dają one zupełnie nowe możliwości! Przy ich pomocy można ustawić lampy błyskowe, czy kamerkę sportową w niemal dowolnym miejscu bez konieczności rozkładania statywu oświetleniowego! Super przydatna sprawa, która powinna znaleźć się w bagażniku auta.

Zestaw ramienia i klamry warto zawsze mieć w bagażniku. Pozwoli na zamocowanie lampy, sportowej kamerki, czy jeszcze innego akcesorium w nietypowych miejscach

Zawalczyć o kolor

Coraz częściej fotografowie ślubni decydują się na zabieranie ze sobą małych paneli LED, czy też mieczy świetlnych. Tego typu mobilne lampy bardzo często mają opcję ustawienia dowolnego koloru RGB, co pozwala na urozmaicenie kadrów — szczególnie kiedy oświetlenie orkiestry może pozostawiać wiele do życzenia.

Innym akcesorium związanym z kolorem, który warto mieć pod ręką, jest wzornik kolorów Color Checker Passport. To mały, bardzo niepozorny, a niezwykle przydatny gadżet. Pozwala on wykonać wzorcowe zdjęcie, kiedy warunki oświetleniowe wydadzą się być podejrzane, lub po prostu nietypowe. Przydaje się zarówno podczas przygotowań, w kościele jak i na sali. Dzięki niemu obróbka zdjęć będzie dużo prostsza, a kolory na zdjęciach będą poprawne. Alternatywą może być zwykła szara karta, jednak Color Checker będzie zdecydowanie precyzyjniejszym narzędziem.

Color Checker to świetne narzędzie do kontroli barwy

Warto też zerknąć do apteki

Fotograf podczas ślubu jest bardzo blisko pary młodej i rodziny. Dlatego warto mieć też w kieszeni chusteczki higieniczne, które mogą przydać się w tak wzruszającym dniu! Chusteczki to jednak nie wszystko, bo warto też mieć ze sobą leki — na ból głowy, czy problemy z żołądkiem. W tak ważnym dniu nie można przecież dać się rozproszyć przez ból.

W aptece można również często kupić tzw. gruszkę medyczną, jednak polecam jednak te ze sklepu fotograficznego — bo w przeciwieństwie do tych z apteki nie mają one w środku żadnego proszku i zazwyczaj dają też mocniejszy strumień powietrza. Do czego może przydać się taka gruszka? W skrajnej sytuacji nawet do przeczyszczenia matrycy aparatu z pyłków! Częściej jednak przydaje się gdy fotografujemy obrączki i chcemy się pozbyć drobinek kurzu.

Rzadko ktoś kojarzy zwykłą gruszkę z fotografią ślubną, jednak to akcesorium może uratować nie jedno zdjęcie!

Podsumowanie

Jak widać, niektóre z akcesoriów dla fotografa mogą kosztować grosze i być dostępne w sklepach budowlanych, hydraulicznych, aptek czy sklepów turystyczno-sportowych! Wszystko zależy od naszej kreatywności! Część nietypowych akcesoriów przydatnych podczas fotografowania ślubów znaleźć można oczywiście w sklepach fotograficznych — jak np. w Cyfrowe.pl!

…a jakie jest Twoje ulubione nietypowe akcesorium?

Daj znać, w jakich komentarzu Ty nietypowych akcesoriów używasz podczas fotografowania ślubów!

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Skupiam się głównie na reportażu i dokumencie. Doświadczenie zdobywałem pracując dla prasy, klubów, firm czy też klientów indywidualnych. Staram się dzielić swoją pasją poprzez pisanie o niej.

Zostaw komentarz

izmir escort