SmallRig i DJI – jak łączyć akcesoria?

0

Marzy ci się crossover? Ale nie mam na myśli auta z podwyższonym zawieszeniem, lecz połączenie kilku motywów filmowych lub serialowych. Mnie przykładowo marzyłoby się zobaczenie crossovera seriali The Office US i Scrubs. Ale czy wiesz, że crossover dla wideo może mieć miejsce nie tylko w przypadku zrealizowanych produkcji wideo, ale także ich… realizowania. Mam na myśli swoiste „crossovery” produktów, które stanowią most pomiędzy różnymi środowiskami pracy. Takie rozwiązania zdecydowanie ułatwiają działanie na planie. Dowiedz się, jak łączyć sprzęty różnych producentów na przykładzie ekosystemu SmallRig i DJI.

DJI i SmallRig – jak łączyć różne sprzęty i akcesoria?

SmallRig to producent różnego rodzaju akcesoriów operatorskich – słynie głównie z klatek operatorskich, ale to także szereg adapterów, rączek, uchwytów, przejściówek czy zacisków do kabli. To także firma, która tworzy własne statywy, głowice, lampy itp. Wśród jej produktów można znaleźć także akcesoria zoptymalizowane pod kątem sprzętów DJI.

Uchwyty SmallRig 3954 z gimbalem DJI

Kompatybilność akcesoriów operatorskich SmallRig i gimbali oraz innych sprzętów DJI otwiera przed Tobą nowe możliwości. Przede wszystkim zdecydowanie ułatwia obsługę urządzeń, pozwalając na łatwe przełączanie się pomiędzy przykładowo gimbalami a statywami. Dodatkowo cześć rozwiązań SmallRig zostało specjalnie zaprojektowanych z myślą o konkretnych modelach DJI, tak aby dać np. lepsze trzymanie gimbala. Zobacz kilka poniższych przykładów sprzętów integrujących ze sobą SmallRig i DJI, aby poznać różne możliwości i znaleźć dla siebie rozwiązania, które będą przydatne na Twoim planie zdjęciowym.

Uchwyty do gimbali DJI

Dzięki akcesoriom SmallRig możesz zwiększyć funkcjonalność gimbala i wygodę pracy. Uchwyty tego producenta przeznaczone do użytku np. ze stabilizatorami DJI RS 2 i RS 3 Pro mają przede wszystkim za zadanie ułatwiać trzymanie sprzętu w różnych pozycjach – przykładowo podczas kręcenia ujęć z niskiej czy wysokiej perspektywy. Dają dużo większą wygodę i pewność chwytu. Doceni to z pewnością każdy operator kamery, ale już w szczególności np. Ci, którzy filmują wesele przez całą noc. W zależności od modelu uchwytu możliwe jest także wygodniejsze trzymanie gimbala przy różnorodnej konfiguracji sprzętowej (z zastosowaniem akcesoriów takich jak m.in. zewnętrzny monitor podglądowy i uchwyt bateryjny).

Poza tym w zależności od wariantu uchwytu możliwe jest przymocowanie do niego dodatkowych akcesoriów wideo i stworzenie w oparciu o gimbal DJI prawdziwego zestawu operatorskiego. Niektóre modele uchwytów, takie jak np. SmallRig [3954] posiada system zdalnego sterowania, umożliwiający m.in. rozpoczynanie i zatrzymywanie nagrywania, sterowanie joystickiem, przełączanie trybów itp. Wszystko to za pomocą elementów sterujących umieszczonych wygodnie pod ręką.

SmallRig pozwala także na łatwe zasilanie gimbali DJI zewnętrznymi akumulatorami.

Drobne akcesoria do DJI, które jednak robią dużą różnicę

Nie tylko diabeł tkwi w szczegółach, ale także często powodzenie realizacji danego ujęcia. Ile to razy mała przejściówka lub adapter ratowała sytuację i pozwalała na wygodne skonfigurowanie sprzętu (lub odwrotnie, czego trzymam kciuki, udaje się unikać, brak maleńkiej przejściówki położył sesję). SmallRig opracowało różne adaptery i przejściówki do stabilizatorów DJI, które m.in. zwiększają liczbę punktów mocowania akcesoriów czy pozwalają na różnorodne skonfigurowanie uchwytów.

Gdy liczy się czas – szybkozłączki DJI i SmallRig

Dzięki akcesoriom SmallRig opracowywanym specjalnie dla sprzętów DJI możliwe jest błyskawiczne przełączanie się pomiędzy filmowaniem z ręki a gimbalem czy statywem. Wszystko za sprawą różnorodnych szybkozłączek, dostosowanych do poszczególnych systemów mocowania. Wśród nich można znaleźć przykładowo płytkę szybkiego mocowania SmallRig 3061 do DJI RS 2/RSC 2/Ronin-S / RS 3 / RS 3 Pro, która jest zgodna z Manfrotto, a podstawę ma zgodną z Arca Swiss. Umożliwia montaż aparatu ze standardową szybkozłączka lub w kształcie litery L (więcej na ich temat dowiesz się z tego artykułu).

 Inna szybkozłączka – SmallRig 3154 – pozornie niewiele różni się od oryginalnej DJI, ale ma konstrukcję wydłużoną o 10 mm. Taka drobna zmiana daje dużo możliwości – pozwala na zamocowanie kamery BMPCC 4K w klatce operatorskiej. Jeśli więc korzystasz z różnych kamer i masz problem z dopasowaniem ich do gimbali DJI, to sprawdź ofertę SmallRig. Może uda Ci się znaleźć w niej rozwiązanie Twojego problemu.

Statywy zgodne z DJI

A gdy już mowa o szybkozłączkach, to warto wspomnieć o statywach, które integrują ze sobą sprzęt DJI. Wybrane trójnogi SmallRig oferują płytkę kompatybilną z gimbalami DJI (np. RS2, RS3 czy RS3 Pro), co pozwala na błyskawiczne przełączanie się pomiędzy statywem a gimbalem. Dodatkowo, aby zapewnić jeszcze większą płynność pracy, statywy te są kompatybilne z systemem montażu Manfrotto. Zgodność z rozwiązaniami DJI zachowują zarówno duże statywy heavy-duty, jak i bardziej kompaktowe i mobilne konstrukcje. Nie ma więc znaczenia, czy realizujesz transmisje, duże produkcje wideo czy vlogujesz w plenerze – zawsze możesz połączyć ze sobą sprzęt DJI i SmallRig.

Podsumowanie

To tylko kilka przykładowych sprzętów łączących w sobie ekosystemy DJI i SmallRig. Przejrzyj ofertę tego drugiego producenta, aby odkryć nowe możliwości łączenia sprzętu czy poszerzenia jego funkcjonalności. Sam wiem, jak czasami proste akcesorium potrafi rozwiązać problem skomplikowanego ujęcia. I jak prosty patent może zmienić komfort życia… a przynajmniej życia na planie zdjęciowym. Podziel się w komentarzu, z których rozwiązań SmallRig korzystasz. A może znasz ciekawe połączenia ekosystemów producentów, które diametralnie zmieniają sposób ich użytkowania.

TAGI:   
Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort