Jaki sprzęt kupić do tetheringu?

0

W ostatnim odcinku Słowniczka Fotografa wyjaśniłem, co to jest tethering. Chociaż korzystanie z tej techniki nie wymaga zbyt dużej liczby dodatkowego sprzętu, to jednak trzeba sięgnąć po odpowiedni kabel, a samą pracę można sobie ułatwić różnymi przydatnymi gadżetami czy zapasowymi akumulatorami. W tym artykule zająłem się więc tymi kwestiami, tak abyś mógł swobodnie rozpocząć pracę z tetherigniem. Dowiesz się z niego także, jak połączyć i skonfigurować aparat z komputerem.

Przed przeczytaniem tego artykułu zajrzyj do poniższego tekstu o tetherignu. Jeśli jednak technika ta jest Ci znana, i chcesz po prostu jak najszybciej znaleźć najlepszy dla siebie kabel, to od razu czytaj dalej.

Jaki sprzęt do tetheringu?

Do tetheringu wystarczy po prostu kabel łączący aparat z komputerem. W zasadzie na tym kończy się cały dobór niezbędnego sprzętu. Niemniej sam kabel powinien być dobrany optymalnie, tak aby uniknąć irytacji spowodowanej zbyt wolnym przesyłem danych itp. Oczywiście potrzebny jest jeszcze aparat i komputer, ale tutaj każdy model się sprawdzi. Co do komputera pamiętaj tylko o odpowiedniej prędkości działania, aby umożliwił Ci skorzystanie z oprogramowania obsługującego tethering (np. Adobe Lightroom). Mogą przydać się pewne akcesoria do tetheringu, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.

Wybór kabla do tetheringu

Rodzaj złącza i prędkość przesyłu danych kabla do tetheringu

W odniesieniu do najnowszych bezlusterkowców i aparatów będzie to przewód USB-C na USB-C, jednakże konieczne jest poznanie specyfikacji posiadanego sprzętu i dobranie odpowiedniego okablowania. Może to być także przykładowo UBS-A, Micro USB itp.

Niezwykle ważne jest nie tylko to, jakie złącze ma Twój kabel, ale także, jaką ma prędkość przesyłu danych. Aby wszystko działało sprawnie, kable muszą błyskawicznie transferować zdjęcia do pamięci komputera. Tutaj warto polecić modele kabli np. z interfejsem USB 3.2 Gen 2 o prędkości do 2000 MB/s. Biorąc pod uwagę wydajność kabla, zwróć także uwagę na to, czy obsługuje szybkie ładowanie z mocą 60 W czy 100 W – oczywiście tylko wtedy, gdy chcesz go wykorzystywać także do zasilania urządzeń.

Długość kabla do tetheringu

Chociaż producenci dodają często do aparatów kable USB umożliwiające podłączenie aparatu do komputera i realizowanie tetheringu, to jednak są one bardzo krótkie, i raczej sprawdzają się tylko do zgrywania zdjęć i filmów, gdy np. nie masz czytnika kart pamięci i nie chcesz używać połączeń bezprzewodowych. Ewentualnie mogą  być pomocne do ładowania aparatu. W tetheringu nieodzownie należy sięgnąć po długi kabel – np. o długości 5 metrów. Pozwoli to na swobodne poruszanie się po planie zdjęciowym.

Oczywiście jeśli pracujesz w małej przestrzeni czy np. wykonujesz fotografię produktową, i wiesz, że komputer będzie raczej w pobliżu aparatu, to nie ma sensu przepłacać za nadmiarowo długi kabel. W takiej sytuacji wystarczający może okazać się 2-metrowy przewód.

Kolor kabla

W przypadku tetheringu kolorystyka okablowania to nie tylko kwestia stylistyki. Jaskrawy kolor oplotu sprawia, że kabel jest dobrze widoczny, gdy wije się po podłodze. Dzięki temu nie zlewa się z nią i dużo łatwiej jest go omijać czy uniknąć potknięcia o niego, czy zaplątania. Tym samym trudniej o doprowadzenie do jego odłączenia, co nie tylko zakłóciłoby sesję, ale narażało również sprzęt na uszkodzenie.

Kształt mocowania złącza

Kable USB do tetheringu dzielą się na 2 typy – z tradycyjnym złączem umiejscowionym równolegle do przewodu i ze złączem ustawionym pod kątem 90°. Pierwszy typ jest w zasadzie wszystkim znany, gdyż jest to standardowe rozwiązanie – na co dzień pracujemy z tego typu kablami do przesyłu danych, zasilania urządzeń itp. Mniej popularne wtyki kątowe świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca. Dużo łatwiej jest więc poprowadzić kabel z wtykiem kątowym, a i dodatkowo zajmuje mniej miejsca po podłączeniu, co przydaje się przy różnych konfiguracjach sprzętowych. Poszukując zatem przewodu stricte do tetheringu polecam ten z kątowym wtykiem.

Zasilanie aparatu w czasie tetheringu

Tethering umożliwia natychmiastowe zapisywanie zdjęć na dysku komputera, stąd zyskujesz nagle ogromną pojemność sprzętu – daleko przekraczającą karty pamięci. Taka efektywność może jednak spowodować konieczność zwiększenia wydajności zasilania. Tutaj najprostszym sposobem będzie korzystanie z zapasowych akumulatorów, battery gripów i zasilaczy, umożliwiających zasilanie aparatu wprost z gniazdka sieciowego (jeśli Twój aparat nie ma takiej opcji, możesz skorzystać ze specjalnych adapterów wsuwanych do komory baterii).

Zajrzyj do poniższych tekstów, aby poznać więcej inspirujących sposobów zasilania i ładowania aparatów, które mogą być pomocne w czasie długiej sesji zdjęciowej z wykorzystaniem tetheringu.

Baterie Mathorn (nie tylko) w podróży czyli zasilaj aparat bez ładowarki

Dlaczego warto mieć dodatkowy pojemnik na baterie (battery grip) do lustrzanki?

Akcesoria przydatne podczas tetheringu

Mroczna wizja, która nawiedza wszystkich fotografów i fotografki korzystających z tetheringu jest przypadkowe potknięcie się o kabel i wyrwanie go ze złącza. Pół biedy jeśli zakłóci to tylko sesje, ale może to nawet doprowadzić do uszkodzenia sprzętu czy niezapisania fajnego ujęcia. Aby zwiększyć bezpieczeństwo aparatu, okablowania i komputera w czasie sesji, możesz skorzystać z poniższych akcesoriów.

Gdy korzystasz z tetheringu potrzebne mogą być także aktywne przedłużacze, umożliwiające przesył danych z dużą prędkością na większe odległości (gdy pracujesz w dużym studiu lub w lokalizacji, gdzie komputer musi być daleko od aparatu, przykładowo schowany w pomieszczeniu). Jeśli łączysz ze sobą kilka kabli, to sięgnij po zabezpieczenie chroniące przed ich przypadkowym rozłączeniem.

Tethering – jak skonfigurować aparat i komputer

OK, masz już wiedzę o tetheringu, sprzęt do jego realizowania, tylko jak to w ogóle się robi? Otóż okazuje się, że jest co całkiem proste. Pokażę Ci na przykładzie programu Adobe Lightroom.

Tethering w Adobe Lightroom

Podłącz aparat do komputera (aby dowiedzieć się, jak to zrobić, zajrzyj do instrukcji obsługi swojego aparatu) i uruchom Lightrooma. Z górnego paska wybierz opcję Plik, a następnie Przechwytywanie przewodowe -> Rozpocznij przechwytywanie przewodowe. W nowym oknie pojawi się kilka opcji, które umożliwiają m.in. nazwanie sesji, określenie sposobu nazywania tworzonych podczas sesji plików zdjęciowych, zarządzania metadanymi, wybranie folderu, w którym będą zapisywane pliki. Gdy dostosujesz te parametry, bądź stwierdzisz, że działasz ze standardowymi ustawieniami, kliknij OK.

Pojawi się okno informujące o tym, że trwa wykrywanie aparatu. Adobe Lightroom sam zidentyfikuje model, który podłączyłeś do komputera. Gdy już wszystko pójdzie dobrze, uzyskasz dostęp do tetheringu. I to tyle! Teraz każde zdjęcie, które wykonasz aparatem, zostanie od razu wyświetlone w Adobe Lightroom.

Okno Lightrooma z aktywnym tetheringiem

Gdy Twój aparat będzie podłączony do komputera i korzystasz z przechwytywania, w Lightroomie wyświetli się specjalny zestaw narzędzi, który umożliwia m.in. przełączanie się pomiędzy różnymi aparatami aktualnie podłączonymi do komputera. Zapewnia także komplet elementów pozwalających na zdalne sterowanie aparatem (po kliknięciu opcji Aktywne). Możliwe jest także skorzystanie z podglądu na żywo, który pozwala na wyświetlanie na ekranie komputera tego, co widzi obiektyw. Uwaga! Sprawność działania tej funkcji wynika z interfejsu złącza w aparacie i z zastosowanego kabla (gdy nie korzystasz z szybkiego interfejsu, możliwe są opóźnienia w podglądzie, uniemożliwiające wręcz efektywne korzystanie z tej opcji).

Podsumowanie

Istnieje jeszcze kilka ciekawych opcji umożliwiających bardziej płynną pracę z tetherinigem (np. obrót podglądu tak, aby dostosować go do monitorów ustawionych w trybie portretowym), ale to już właściwie temat na osobny artykuł. Mam jednak nadzieję, że dzięki temu tekstowi i Słowniczkowi fotografa poświęconemu omawianej technice, udało Ci się oswoić tethering. To bardzo przydatne rozwiązanie, pamiętaj tylko, że kluczem do sukcesu jest skorzystanie z dobrego kabla o optymalnej długości.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort