YouTube stał się medium, za pomocą którego ludzie z całego świata mogą prezentować swoje treści filmowe szerszej publiczności. Każda osoba, która poważnie myśli o karierze Youtubera, powinna zastanowić się nad sprzętem, który posłuży jako fundament jej nowego kanału. Zobacz, jakie produkty wygrywają w naszym „konkursie” na idealny sprzęt dla początkującego Youtubera!
Kamera
Skoro zdecydowałeś się już na zapoczątkowanie swojej kariery na YouTube i myślisz o tym poważnie, to warto zastanowić się na początku nad wyborem kamery. W tej kwestii wszystko zależy od budżetu i tego, co będziesz robić. Obecnie w branży YouTube zdecydowana większość nagrań realizowana jest za pomocą bezlusterkowców Sony. Są lekkie, poręczne i w przystępnej cenie oferują doskonałą jakość obrazu. Dobrym wyborem dla początkującego YouTubera jest model Sony A6300. W przypadku trochę większego budżetu warto zastanowić się nad bezpośrednim sukcesorem – Sony A6500, który został wzbogacony w dodatkowe funkcje nagrywania.
Dla osób, które nie lubią marki Sony, ciekawym wyjściem może okazać się wybór kamery ze stajni Panasonica – choćby wysoko oceniany w tym roku, flagowy model Panasonic GH5, lub nieco mniej bogaty w funkcje model Panasonic Lumix DMC-GX8. W przypadku, gdy jakość obrazu nie jest dla nas tak bardzo ważna, doskonałym wyborem może okazać się również kamera sportowa – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się model GoPro Hero6. Wszystkie modele zapewniają jakość, która pozwoli na osiągnięcie bardzo ciekawych rezultatów wizualnych na Twoim przyszłym kanale.
Zarówno Sony, jak i Panasonic to niekwestionowani liderzy na rynku YouTube. Zdecydowana większość amatorskich produkcji powstaje właśnie na sprzętach tych firm. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by filmować smartfonem czy kamerą sportową, to jeśli chcesz urządzić widzom ucztę wizualną, warto zainwestować w sprawdzony sprzęt o wielokrotnie testowanej jakości. – Philip Bloom
Statyw
Niezależnie od tego czy będziesz prowadził kanał podróżniczy, czy też tworzył recenzje u siebie w domu, dobry statyw to podstawa. W tej kwestii warto zainwestować trochę więcej i wybrać dedykowanydo produkcji video statyw z głowicą olejową. Dobrym wyborem dla początkującego filmowca, szukającego kariery na YouTube, będzie Manfrotto 290 Xtra. Jest to mały i poręczny statyw, który świetnie sprawdzi się w domowych warunkach. W przypadku vlogów wyjazdowych, warto zapewnić sobie nieco bardziej masywny statyw, który zabezpieczy kamerę w odpowiedni sposób w różnych warunkach. Niekoniecznie oznacza to dużo droższe rozwiązania – w moim przypadku świetnie sprawdziły się statywy marki Velbon. Jednym z nowych rozwiązań tej marki jest statyw Sherpa5370D, który wzbogacony o kupioną osobno głowicę olejową może być naprawdę dobrym i tanim rozwiązaniem. Bezsprzecznie świetnym rozwiązaniem jest również inwestycja w Gorillapod – czyli podręczny, malutki statywik, który można przyczepić praktycznie wszędzie. Sprawdzi się zarówno w podróży, jak i w domowym studio.
Obiektywy
Wybór obiektywów to bardzo ważna kwestia, w przypadku, jeśli zdecydowałeś się na bezlusterkowca albo lustrzankę. Dla początkujących YouTube’rów ważne będą zdecydowanie szerokie obiektywy – warto mieć w zanadrzu choćby takie obiektywy, jak 14 mm czy 24 mm. Są na tyle szerokie, by pokazać dużo w kadrze, plus w przypadku używania ich bez stabilizacji zdecydowanie bardziej tłumią drgania niż wąskie obiektywy. W przypadku zbliżeń czy ujęć macro, warto zainwestować w obiektyw 50 mm, będący klasykiem wszechczasów i uniwersalnym obiektywem. Ciekawą opcją na początek są obiektywy marki Samyang – o zaskakująco dobrej jakości i przystępnej cenie.
Plecak
W przypadku, gdy Twoje materiały na YouTube będą miały formę wyjazdową, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu. Idealnym rozwiązaniem okaże się plecak lub też torba na sprzęt foto, z odpowiednimi przegrodami oraz gąbką, która zamortyzuje upadki i uderzenia, tak częste podczas podróżowania. Jako osoba, która często filmuje w podróży, zdecydowanie moim faworytem jest plecak Manfrotto Advanced Tri, występujący w różnych wielkościach. Podczas ostatniego filmowo-podróżniczego wypadu sprawdził się świetnie i zapewnił maksymalne bezpieczeństwo używanego sprzętu do filmowania.
Mikrofon
Elementem bardzo często pomijanym na YouTube jest dźwięk. To bardzo duży błąd! Dźwięk jest integralną częścią obrazu i w przypadku, gdy Twój obraz będzie świetnej jakości, ale dźwięk będzie kulał, konsekwentnie odbiór całości będzie zupełnie nijaki. Na szczęście istnieje masa genialnych rozwiązań, takich jak nieśmiertelny mikrofon Rode VideoMic Rycote czy też wersja stereo – Rode VideoMic Pro Rycote Stereo. Oba mikrofony zapewniają bardzo dobrą jakość nagrań, która okaże się zdecydowanie lepsza niż wewnętrzny mikrofon z kamery.
Dźwięk w filmie to połowa sukcesu. Nic tak nie psuje doznań podczas oglądania vlogów na YouTube jak popsuty, trzeszczący dźwięk bezpośrednio z lustrzanki. Jest to bolączka wielu właścicieli kanałów, dlatego warto zapewnić widzom odpowiednią jakość zarówno obrazu jak i video. Widz odbiera cały pakiet, nie tylko ładny obrazek! – Philip Bloom
Powyższe propozycje to podstawa sprzętu dla początkującego Youtubera, który później możesz dowolnie rozwijać tak samo, jak swoją karierę w kanale Youtube. Powodzenia!
9 komentarzy
Warto by napisać artykuł o najlepszych kamerach sportowych co by dały radę nagrywana i w domu i w terenie – czyli z mikrofonem zewnętrznym.
manfrotto i bezlusterkowce za tysiące? sprzęt dla początkujących? Panie Śmietana chyba się Panu tytuły pomyliły,usuńcie to z internetu bo tylko ludzi irytuje
Kiepski artykuł i niewłaściwy tytuł. Sprzęt dla początkującego większość osób postrzega jako sprzęt które może kupić za „dwa kieszonkowe” a nie za dwie całe wypłaty.
Aparat za 3000 zł „dla początkujących” XDDDDDDDDDDDDDD
Dzięki za ten świetny artykuł :DDD
Osoby początkujące to nie zawsze osoby z małym budżetem. Czasem lepiej od razu kupić coś porządnego, żeby po paru tygodniach nie musieć dokonywać kolejnego zakupu :)
ale ci, którzy mają wiekszy budżet przeczytali ten artykuł z zaciekawieniem.
ci którzy mają wiekszy budzet nie wyszukują sprzętu dla początkujących bo to jest jednoznaczne z minimalnymi wymaganiami
no poczatki to ludzie mają za 1000 zł. max, więc artykuł bezużtteczny
Statyw za ponad 600zł dla *początkującego* youtubera? Przestałem czytać.