Fotografia sportowa – jaki sprzęt wybrać na początek?

67

Efekty i przyjemność jaka płynie z fotografii sportu, podobnie jak w przypadku fotografii dzikiej przyrody, zależą w znacznej mierze od użytego sprzętu. Jakie cechy powinien mieć aparat, a jakie obiektyw, jakie akcesoria stosować, aby czerpać możliwie najwięcej frajdy z uprawiania tej niewątpliwie wymagającej dziedziny fotografii?

Cechy dobrego aparatu

Bez wątpienia jest kilka istotnych cech, jakie powinien posiadać aparat, który ma być wykorzystany do fotografii sportowej. W mojej ocenie są to:

  • autofokus
  • szybkość serii i pojemność bufora
  • szum na wysokich czułościach ISO

Autofokus umieściłem na pierwszym miejscu nie bez powodu. Być może znajdą się osoby, które się ze mną nie zgodzą, ale dla mnie to jest najbardziej istotna cecha aparatu. Niewiele rzeczy denerwuje mnie bardziej niż nietrafiona seria zdjęć… Oczywiście prędkość i celność ustawiania ostrości nie zależy tylko od aparatu, niemniej jest on bardzo ważnym elementem takiego zestawu. Warto, aby znalazło się przynajmniej kilka czujników krzyżowych, gdyż charakteryzują się one większą dokładnością w porównaniu do liniowych i pozwolą na w miarę swobodne kadrowanie.

nikon d7200 af points

Rozmieszczenie punktów autofokusa na przykładzie aparatu Nikon D7200 / materiały producenta

Na drugim miejscu umieściłem szybkość wykonywania zdjęć seryjnych i pojemność bufora. Jako człowiek wygodny, który nie pamięta problemów ze zmienianiem filmów, lubię od czasu do czasu „zasnąć z wciśniętym spustem migawki”. Efekty bywają ciekawe, ktoś rzuci rakietą, a komu innemu piłka wyląduje na nosie.

Oczywiście im więcej klatek na sekundę, tym łatwiej wybrać ten najciekawszy moment, ale nie przesadzałbym ze stwierdzeniem, że mniej niż 10 kl/s to za mało. Moim zdaniem na początek wystarczy w zupełności 5 kl/s, pamiętajmy, że mówimy o sprzęcie dla osób stawiających pierwsze kroki. Podobnie sytuacja wygląda z buforem, 2 sekundy przy pełnej prędkości w mojej ocenie wystarczą, a przy okazji oszczędzą parę ładnych minut podczas wybierania najlepszego zdjęcia.

Bugaj pentax k-5 iis sigma 70-200 2.8

Fot. Szymon Bugaj / Pentax K-5 II s, Sigma 70-200/2.8 OS HSM

Bugaj pentax k-5 iis sigma 70-200 2.8

Fot. Szymon Bugaj / Pentax K-5 II s, Sigma 70-200/2.8 OS HSM

Myślę, że dopiero trzecie miejsce szumu na wysokich czułościach może parę osób zdziwić, jednakże zrobiłem to w pełni świadomie – w mojej ocenie obecne aparaty dla średniozaawansowanych użytkowników charakteryzują się na tyle dobrą jakością obrazu, że prawdę mówiąc można by ją nawet pominąć. W tym miejscu chciałbym podkreślić również cechę aparatów Canona, która bardzo mi się podoba. Mam tu na myśli możliwość robienia zdjęć w formacie mRAW i sRAW, gdyż pozwala ona na zapis zdjęć charakteryzujących się mniejszym szumem i rozmiarem, dzięki czemu można wydłużyć serię. Dlatego też, jeśli jesteś zwolennikiem aparatów z „czerwonej strony mocy”, będziesz zadowolony z modeli EOS 750D lub 760D, a także 70D i ich nowszych wersji. Natomiast „żółci” powinni moim zdaniem zainteresować się modelami z serii D5X00 (modele D5300, D5500 i nowsze) oraz D7X00 (D7100, D7200 i nowsze).

Wiemy jaki aparat, a co z obiektywem?

Sytuacja w przypadku obiektywu jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż dyscyplin sportowych i warunków ich fotografowania jest bardzo wiele. Oczywiście najlepiej  byłoby mieć ich kilka, ale skoro rozmawiamy o sprzęcie na początek, warto wybrać jeden w miarę uniwersalny. Dlatego też w pierwszej kolejności skupiłbym się na doborze odpowiedniego zakresu ogniskowych. Myślę, że do większości dyscyplin sportowych uprawianych za dnia wystarczający będzie obiektyw klasy 70-300. W dodatku większość obecnie produkowanych obiektywów tego typu posiada szybki i cichy ultradźwiękowy autofokus. Sam zaczynałem od obiektywu 70-210/4-5.6 na „śrubokręt” i czułem to, co najważniejsze w przypadku fotografa hobbysty – frajdę. Zdarzało się jednak, że brakowało mi tych paru milimetrów ogniskowej.

Bugaj Pentax k-30 70-200/4-5.6

Fot. Szymon Bugaj / Pentax K-30, SMC Pentax-F 70-210mm F4-5.6

Niestety obiektywy tego typu mają dwie dość poważne wady, przy czym obie wynikają z przysłony: po pierwsze duża głębia ostrości dość mocno ogranicza możliwość „odcięcia” zawodnika od tła. Po drugie obiektywy tego typu słabo nadają się do fotografowania w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

bugaj k-5 iis sigma 70-200 2.8

Fot. Szymon Bugaj / Pentax K-5 II s, Sigma 70-200/2.8 OS HSM

Do nieco innej kategorii należą obiektywy 70-200/4, jest to inna półka cenowa niż 70-300, ale też inna liga pod kątem jakości zarówno wykonania jak i obrazu. W tym przypadku w lepszej sytuacji są użytkownicy systemu Canona, gdyż ten producent oferuje obiektyw 70-200/4L w bardzo dobrej cenie. Jeśli natomiast stałbym przed wyborem Nikkor 70-200/4 lub Sigma/Tamron 70-200/2.8, wybrałbym urządzenie „niesystemowe”.

Nie można zapominać o takich cechach jak limiter autofokusa i stabilizacja, jednakże w mojej ocenie są one bardziej opcją niż koniecznością. Ultradźwiękowy AF w znacznej liczbie przypadków będzie wystarczająco szybki, a stabilizację przy krótkich czasach i tak najczęściej się wyłącza.

Oczywiście fotografia sportowa to nie tylko krótkie czasy i zamrożenie ruchu. Czasem warto wydłużyć czas i spróbować śledzenia obiektu, ale i tak najczęściej wyłącza się w takiej sytuacji redukcję drgań.

Bugaj D7100 Tamron 150 600

Fot. Szymon Bugaj / Nikon D7100, Tamron 150-600/5-6.3

Aparat, obiektyw… czy to już wszystko?

Nie! Aby rezultaty Twoich starań były na należytym poziomie, należy (podobnie jak w innych dziedzinach fotografii) poświęcić odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z dyscypliną i na praktykę. Chcąc fotografować tenis czy piłkę nożną nie musisz jechać na turniej Wielkiego Szlema czy Mistrzostwa Świata – wystarczy lokalny turniej. Warto też podpatrywać, w jaki sposób fotografują profesjonaliści i próbować ich naśladować, a następnie kreować własny styl. Nie bez znaczenia są również akcesoria takie jak: telekonwertery, statywy, itp. … ale to już temat na inny wpis.

 

Fot. główna: Tomasz Bidermann

Podziel się.

O Autorze

Zawsze znajdę czas na analizę sprzętu fotograficznego czy rakiet tenisowych. Każdorazowo muszę zapoznać się z parametrami i przejrzeć miliony wykresów. Tak, lubię cyferki i to bardzo! Poza tym pasjonuje mnie fotografowanie dzikiej przyrody i gra w tenisa ziemnego.

67 komentarzy

  1. Chciałbym zakupić któryś z obiektywów 70-200 f.2.8. i nie mogę zdecydować który bo zdania są podzielone.
    Posiadam matrycę aps-c z cropem 1.6 i zastanawiam się czy ten obiektyw da radę przy takiej sytuacji.

  2. Witam,

    Chciałbym zacząć swoją przygodę z fotografią na zawodach żużlowych. Czy mógłby mi Pan coś polecić?
    Z góry dziękuję

    • Ja polecam Sony A6600 jest duzo porownan na Youtube.
      Z doswiadczenia uwazam ze jest o biebo lepszy od Canona nie pisze ktorego celowo
      Porownam jedynie cenowo tego flagowca
      5tys zl plus 2 obiektywy Sigma w zależności od przeznaczenia i pogody daje nam daje nam budrzet 10tys zl
      By uzyskac zblizone jakosciowo zdjecia na Canon oferuję nam podwojna cene oraz wagę sprzetu.

  3. Witam.
    Chce kupić dedykowany obiektyw do fotografowania biegów miejskich/miejskie wyścigi rowerowe (aparat Nikon d7200). Zastanawiam się czy potrzebny jest mi faktycznie tele do 200/300mm – zawsze staram się podejść jak najbliżej i często to mi się udaje. Może lepiej zainwestować w jakiś inny zoom? Budżet do 3000-3500 zł.

    Ogólnie zastanawiam się czy kupić np lepszy szeroki zoom np. sigme 17-35 F1.8 art + tani tele czy lepiej coś średniego ale uniwersalnego w stylu nikkor 24-120 F4 ? Może jakieś inne propozycje ?:)

    Pozdrawiam
    Michał

  4. Klaudia Kaczor w

    Witam. Szukam aparatu w przedziale 3-4tys, czy jest to możliwe, żeby dostać w tym przedziale aparat z obiektywem do fotografowania piłki nożnej, czy jednak lepiej wydać troszkę więcej pieniędzy aby wyszły naprawdę dobre fotki ?
    pozdrawiam !

  5. Witam, robię zdjęcia na meczach piłki nożnej i siatkówki. Mam Canon 40d i obiektyw Sigma 2.8 70-200. Zwłaszcza na siatkówce odczuwam niedoskonałość mojego sprzętu. Mam propozycję wymienić body na jeden z trzech używanych Canonów: 650d, 70d, 5d Mark II. Sprzedający kolega, nie mający nic wspólnego z fotografią sportową, twierdzi, że najlepiej, żebym wziął 650d, bo najtańszy, a osiągnę podobne rezultaty jak na tamtych dwóch droższych. Co by pan doradził?

  6. Witam
    Już kiedyś pisałem ,potrzebuję aparatu do szybkich ujęć ,ptaki ,jelenie no ogólnie szybkie zwierzęta , myślałem o Pentaksie ale doradzałeś mi Nikona 7100 lub Canon 77d a co na Nikona 7200 lub Canon 80d , a początek obiektyw 18-135 , ceny podobne ,natomiast komentarze i testy Optyczne ,Fotoblogia i inne ,tak naprawdę różne że nie wiadomo co robić ,kogo słuchać i co czytać .

    Jestem amatorem , ale nie chciałby kupować za jakiś czas znowu coś innego .
    Pozdrawiam
    Janusz

    • Witam,

      aparaty klasy Canon 7D lub 70D, Nikon D7100 (i nowsze) z pewnością sprawdzą się w amatorskiej fotografii przyrodniczej, sam używam wspomnianego Nikona i na razie nie czuję potrzeby zmiany. Natomiast skupiłbym większą uwagę na obiektywie, gdyż 18-135 mm będzie za krótki. Polecam coś w stylu Sigmy 100-400 lub Tamrona o tym samym zakresie ogniskowych. Chyba, że budżet pozwoli to Sigma lub Tamron 150-600 będą wręcz świetne.

      Pozdrawiam,
      Szymon

  7. Witam.
    Ostatnio zająłem się fotografią sportową A dokładnie jeździectwo.
    Zawody zależy od sezonu są na hali lub na powietrzu.
    Obecnie posiadam aparat canon 1000d wraz z obiektywem tamron 70-200 chyba 4-5,6f.
    Zastanawiam się na kupnem nowego sprzętu.
    Canon, Sony, nikon. Firma nie ma dla mnie znaczenia.
    Budżet Max to myślę ok 5tys zł. Może trochę mógłbym dołożyć i kupić nawet sprzęt używany.
    Nasluchalem się że pelna klatka to dobry sprzęt co prawda drogi ale ja nawet nie wiem w czym to miałoby poprawić jakość.
    Na dworcu zdjęcia wychodzą dobrze natomiast na hali jest gorzej i bardziej pod hale myślę o wymianie sprzętu.
    Proszę o radę.
    Pozdrawiam Tomasz

    • Witam,

      co do „wyższości pełnej klatki nad APS-C” polecam mój tekst poruszający tę tematykę. Natomiast w budżecie 5000 zł polecam Sigmę 70-200/2.8 ze stabilizacją (z dopiskiem OS HSM) lub bez (HSM). W halach często są stosowane świetlówki, które dają „słabe” światło co odbija się na zdjęciach, można to skorygować podczas obróbki.

      Pozdrawiam,
      Szymon

  8. Witam
    Mam poczciwego Pentaxa k200 I szukam jakiegoś obiektywu do fotografii sportowej – biegi uliczne, górskie. Co mógłby Pan polecić? mówimy o budżecie do 1tyś .
    Pozdrawiam

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      zależy co chce Pan pokazać, osobiście jestem zwolennikiem stosowania szerokich obiektywów w przypadku fotografii biegów. Może to być 12 mm, a czasem nawet rybie oko. Jeśli zamierza Pan „wyłapywać” osoby z tłumu to zostaje tele, niestety w cenie do 1000 zł ciężko coś znaleźć, zwłaszcza, że Pentax to dość niszowy system, znam to z własnego doświadczenia, jako użytkownik K-30 i K-5 IIs. ;)

      Pozdrawiam,
      Szymon

      • Mam do dyspozycji sigme10-20, oraz uniwersalny zoom pentaxa 18-250 – tylko z jego ostrzeniem bywa różnie ;) stąd moje pytanie odnośnie typowego tele :)
        Pozdrawiam

        • Szymon Bugaj w

          Sigma 10-20 będzie doskonała do ujęć z niskiej perspektywy, sam fotografowałem tak podczas Mistrzostw Europy w triatlonie (26.05.2018). Z efektów jestem więcej niż zadowolony. Natomiast jeśli szuka Pan tele to będzie ciężko z uwagi na ceny typowych obiektywów tego typu. Osobiście proponowałbym rozejrzeć się za jakimś obiektywem 70-300 Tamrona lub Sigmy, albo 55-200 Pentaksa.

          Pozdrawiam,
          Szymon

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      szybkostrzelność Sony to duży atut, jednakże osobiście wolę ergonomię lustrzanek (np. Nikon D5300 z Nikkorem 70-300, choć oczywiście znajdzie się również alternatywa w systemie Canona), lepiej leżą w dłoni, dzięki czemu łatwiej jest fotografować długie spotkania, przy okazji polecam zakup monopodu lub statywu z funkcją monopodu.

      Pozdrawiam,
      Szymon

      • Witam
        Chcę kupić nowy sprzęt mój budżet to 20 000zł, zdjęcia z meczów piłki nożnej na boisku pełnowymiarowym, a także na hali, myślałam o canon eos r7 + canon 70-200 f/2.8? Co o tym sądzicie? Polecilibyście coś lepszego?

  9. Chciałbym zacząć swoje fotografowanie od piłki nożnej, budżet 2500 na wszystko, mógłbym prosić o pomoc ?

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      niestety w tym budżecie ciężko o sprzęt, typowy do fotografii sportowej, ale postaram się coś doradzić. Moim zdaniem optymalnym wyborem przy zakładanym budżecie będą obiektywy 18-55 + 70-300, do wyboru proponuję 2 zestawy:
      1) Canon 1300D + 18-55 oraz Canon 70-300
      2) Nikon D3400 + obiektywy 18-55 oraz 70-300
      Osobiście wolałbym dopłacić 300 zł do zestawu opartego o aparat Nikona, gdyż oferuje szybszy tryb seryjny (5kl./s vs. 3kl./s).

      Pozdrawiam,
      Szymon

  10. Witam,
    Zastanawiam się nad kupnem Canona 7D Mark II i do tego Canona 70-200 f2.8 II USM lub Tamrona 70-200 f2.8 Gen 2.
    Jak Tamron współpracuje z Canonem?
    Czy można się spodziewać dużej różnicy między tymi 2 obiektywami?
    Zależy mi na zmniejszeniu kwoty zakupu.

    Pozdrawiam :)

    • Witam,

      niestety nie da się jednoznacznie stwierdzić jak będzie wyglądała współpraca obiektywu z body, może ona zależeć od poszczególnych egzmplarzy. Jednakże w przypadku sprzętu z tego segmentu nie ma się czego obawiać, a w razie problemów takich jak backfocus czy front focus można odesłać zestaw do serwisu, który szybko skalibruje obiektyw pod aparat. Nie miałem do czynienia z serwisem Canona, ale Tamron zazwyczaj odsyłał sprzęt w ciągu 1-2 dni od otrzymania przesyłki.

      Pozdrawiam,
      Szymon

  11. Dzień dobry. Czy może Pan polecić jakiś ciekawy zestaw do zdjęć w hali sportowej (futsal). Dodam, że w hali jest kiepskie oświetlenie.

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      chętnie Panu pomogę, jednakże muszę znać kwotę, jaką planuje Pan przeznaczyć na zakup sprzętu. Bez wątpienia klasykiem jest zestaw 70-200/2.8 lub chociaż 70-200/4 z aparatem APS-C, ale niestety ciężko mi podpowiedzieć coś więcej nie znając budżetu.

      Pozdrawiam,
      Szymon

      • 70-200/4 chyba jednak trochę ciemny. Budżet ok. 10k.

        czy 50mmf/1.8 zrobię dobre zdjęcia w ruchu?

        • Szymon Bugaj w

          Witam,

          W tak dużym budżecie można śmiało wybrać naprawdę dobry sprzęt. Polecam Canon 7D Mark II w zestawie z obiektywem Tamron 70-200 VC USD lub Sigma 70-200 OS HSM. Co do drugiego pytania – 50-tki, są to obiektywy nastawione na fotografię portretową, a nie sportową. Poza tym w fotografii sportowej brak zoomu może być bardzo uciążliwy. Z tego powodu może być używany na zmianę z 70-200, ale z pewnością go nie zastąpi.

          Pozdrawiam

  12. Witam, dopiero zaczynam przygodę z fotografią i szukam zestawu który nadałby się do fotogarfii sportowej żeglarstwa (duże przybliżenia) i architektury , na sprzęt chciałabym wydać do 1500zł, myślałam o nikonie D5000, zastanawiam się tylko jaki obiektyw lub obiektywy były by najlepsze i w przystępnej cenie? I czy kupowanie używanego sprzętu to dobry pomysł, jeśli tak to jaki przebieg lub wiek maksymalnie?

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      niestety do 1500 zł nie da się dobrać zestawu składającego się z lustrzanki i obiektywu oferującego duże zbliżenia. Używany sprzęt z pewnością jest jakimś rozwiązaniem, jednakże należy mieć pewne źródło, jednym z nich może być sklep Cyfrowe.pl posiadający specjalny dział, w którym znajdują się produkty używane, klikając w ten link znajdzie Pani ofertę aktualnie oferowanych używanych aparatów, obiektywów i akcesoriów.

      Pozdrawiam,
      Szymon

    • Szymon Bugaj w

      Jeśli chciałby Pan zestaw z aparatem Canon to polecam te same obiektywy z korpusem Canon EOS 77D. Różnice między aparatami (77D i D7100) będą niewielkie, dlatego decyzję opierałbym na osobistych preferencjach.

      Pozdrawiam,
      Szymon

  13. Witam,
    mam ok 2500 i potrzebuję aparat rodzinny. Bardzo często jeździmy na wystawy z psami i będzie służył przede wszystkim robieniu zdjęć naszym pupilom. Myślę o Nikon D5300 + 18-55 VR. Czy ten wybór będzie dobry? Ewentualnie proszę o radę co będzie lepsze dla mnie? (ŚWIETNY ARTYKUŁ)
    Pozdrawiam

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      nie wiem jakie warunki panują na wystawach psów, ale jeśli odległości są znaczne to warto pomyśleć nad nieco „dłuższym” obiektywem. Z tego powodu zamiast standardowego 18-55 polecam zestaw D5300 + Nikon 18-105, który powinien w zupełności wystarczyć do wspomnianych zastosować.

      Pozdrawiam,
      Szymon

      • Witam.
        Posiadam D5300 plus obiektyw 55-300 i używam go do sportu hala sportowa. Prosił bym o poradę a mianowicie co zyskam, a co stracę kupując 70-200mm 2.8.
        Pozdrawiam

        • Aleksandra Polkowska w

          To zupełnie inna klasa sprzętu. Plusów jest więcej niż minusów. Jedynym minusem jest krótsza ogniskowa 200 mm vs 300, ale na hali nie będzie to miało i tak dużego znaczenia, bo hala to nie stadion, odległości nie są takie, abyś potrzebował tego 300 mm. Zdjęcia będą dużo ostrzejsze, jaśniejsze i mniej zaszumione, w praktyce to różnica jak między HD a 4K. 55-300 to sprzęt amatorski, 70-200 używany przez profesjonalnych reporterów. Moim zdaniem nie ma się nadczym zastanawiać tylko kupić 70-200 :)

  14. Witam !
    Jestem amatorem robienia zdjęć przyrody , ostatnio ptaków , wiadomo jak szybkich – posiadam Olympusa sp570 +converter x 1,7 , ale zauważyłem ostatnio że mi to nie wystarcza,jest bardzo wolny , w ogóle nie nadaje się do takich zdjęć ,chciałbym coś zmienić .W budżecie mam ok 7 tyś zł , zastanawiałem się nad Pentaxem kp +jakiś większy (16 – 400 ) telezoom , ale takich jak wiem nie ma do Pentaxa . Zależy mi też na szybkości zdjęć , ale nie wiem co wybrać Pentax , Nikon ,Canon . Nie wiem czy iść w Pentaxa . Może jakaś inna lustrzanka , zaawansowana , półprofesjonalna . Nie zależy mi na filmowaniu . Mam już kilka ładnych lat i nie chciałbym za bardzo zmieniać systemu , chciałbym stworzyć go od nawa , może też do panoramy i ogólnie zdjęć rodzinnych , może jakiś, kit ale jaki .
    Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam .

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      przez kilka lat używałem lustrzanek firmy Pentax i wyrobiłem sobie na ich podstawie bardzo pozytywną opinię o tej marce. Niestety jest to system, w którym ciężko znaleźć obiektywy do fotografii przyrody, dlatego też polecam Canona albo Nikona. Uważam, że do 7 tysięcy dobrym wyborem będzie Tamron 100-400 lub Sigma 100-400 wraz z Nikonem D7100 w zestawie z obiektywem 18-105. Taki zestaw pozwoli Panu pokryć naprawdę szeroki zakres ogniskowych i sprawdzić się w najróżniejszych dziedzinach fotografii.

      Pozdrawiam,
      Szymon

    • Dziękuje za odpowiedź. Myślę też o takim zestawie NIKON D5300 18-55 VR + 70-300. Tylko zastanawiam się czy nie będzie dla mnie uciążliwe przekładnie obiektywów. Zastanawiam się czy 18-105 nie będzie takim obiektywem uniwersalnym? Odległości na takich wystawach do ok 20M. Chciałbym mieć taki sprzęt, żeby był gotów w każdej sytuacji bez zmieniania obiektywu.

      • Szymon Bugaj w

        Obiektyw 18-105 może okazać się krótki na odległościach sięgających 20 metrów. Osobiście wolałbym zestaw 18-55 + 70-300, niestety nie jestem w stanie stwierdzić, czy wymiana obiektywów będzie dla Pana uciążliwa.

  15. Maciej Jakubaszek w

    Witam, a uniwersalny aparat sportowy? Zdjęcia zawodów szkolnych w hali, imprezy plenerowe itp?

    Chciałbym podpowiedź do 3 tys. i do 5 tys.

    :)

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      w budżecie do ~3000 zł nie ciężko poradzić sprzęt, który sprawdzi się w 100%, jednakże mogę zaproponować obiektyw Tamron 70-300 VC USD wraz z aparatem Canon 4000D. W przypadku budżetu do ~5000 możliwości są oczywiście większe i przemyślałbym zestaw składający się z Canona 750D wraz z obiektywem Canon 70-200/4można też zastanowić się nad obiektywem Tamron 70-200/2.8 pozwoli on skrócić czas naświetlania, ale będzie wolniej ustawiał ostrość, dlatego osobiście wybrałbym 70-200/4

      Pozdrawiam,
      Szymon

  16. Witam,
    Potrzebny mi aparat dla amatora do robienia zdjęć na imprezach biegowych. Na początek chciałabym przeznaczyć ok. 2500 tyś na zakup oczywiście do dalszej rozbudowy. Od czego zacząć?

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      jeśli planuje Pani dalsza rozbudowę zestawu to proponuję wybór Nikona D5300 z obiektywem kitowym. W mojej ocenie jest to aparat, który sprawdzi się w dłuższej perspektywie, a w razie potrzeby może zostać wyposażony w lepsze obiektywy, a tych do Nikona jest naprawdę sporo. Zazwyczaj polecam więcej niż jeden aparat, ale w zakładanym budżecie nie widzę alternatywy dla D5300.

      Pozdrawiam,
      Szymon

  17. Witam. Aktualnie jestem posiadaczem FUJIFILM XT10. Chce zakupić drugi aparat na wydarzenia sportowe. Chce fotografować wyścigi konne oraz wyścigi samochodowe. Wiem ze to wielka rozbieżność. Jaka puszkę i obiektyw polecacie.

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      aby móc udzielić właściwej odpowiedzi na to pytanie, poproszę jeszcze o informację na temat budżetu na sprzęt.

      Pozdrawiam,
      Szymon

        • Szymon Bugaj w

          W tak wysokim budżecie można już spokojnie wybrać coś naprawdę fajnego. Nie ulega wątpliwości, że wyścigi konne i samochodowe z uwagi na dynamikę wymagają szybkiego i pewnego sprzętu, dlatego jako body polecam Canona 7D mark II, którego miałem przyjemność testować. Do pary przyda się obiektyw 70-200/2.8 świetnym wyborem byłby Canon lub Tamron, jednakże przekraczają trochę budżet. Z pomocą przychodzi jednak Sigma. Testowałem ten obiektyw w zastosowaniach sportowo-przyrodniczych w trzech różnych systemach (Canon, Nikon, Pentax) i byłem z niego zadowolony. Wraz z matrycą APS-C pozwoli uzyskać nieco większe „przybliżenie”, a w razie konieczności pozwoli na podpięcie konwertera.

  18. MARCIN NOWAK w

    Witam,
    Od niedawna zajmuje się fotografią sportową, fotografuję walki szermiercze. Zawody najczęściej (poza imprezami mistrzowskimi) odbywają się w słabo oświetlonych halach. Szermierka to sport bardzo szybki i w związku z tym mój obecny amatorski sprzęt nie daje rady. Chciałbym kupić aparat z wymiennymi obiektywami. Co jest godne polecenia w budżecie do 7-8 tyś PLN

    Dziękuję za pomoc w wyborze.
    M

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      z uwagi na opisany przez Pana charakter oświetlenia i dynamikę sportu polecałbym jasne szkło z aparatem, który mało szumi na wysokich czułościach. Może to być zestaw składający się z Nikona D7200 i Sigmy 70-200/2.8 lub Canon 77D + wspomniana Sigma. W zestawie z Canonem warto rozważyć też stałkę Canon 100/2, która pozwoli jeszcze bardziej skrócić czas naświetlania.

      Pozdrawiam,
      Szymon

  19. Proszę o radę: Fotografuje amatorsko m.in. wydarzenia sportowe, dokładniej piłkę nożną. Na ogół niskie ligi przy świetle dziennym. Do tego szeroko pojęta przyroda. Mam Canona 700D + kitowy obiektyw Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6. Ze zdjęć jestem zadowolony jednak aby uchwycić ciekawe ujęcia odległość nie może być zbyt duża. To daje bardzo małe pole do działania. Od jakiegoś czasu rozglądam się za jakimś teleobiektywem. Mój budżet wynosi 5- 5,5 tyś. Zdaję sobie sprawę że może Canon 700D nie jest imponującym sprzętem ale chciałbym aby zakupiony prze zemnie teleobiektyw służył także ewentualnie nowszemu modelowi (aparatu) za jakiś czas. Po dłuższym przeglądnięciu tematu jestem zainteresowany: Canon EF 400mm f/5.6 L USM jednak czy nie będzie robił zbyt ciemnych zdjęć? Proszę o poradę w tym temacie – jaki sprzęt wybrać?

    • Szymon Bugaj w

      Witam serdecznie,
      Canon 400/5.6 L nie będzie robił ciemniejszych zdjęć niż Twój obecny zoom w górnym zakresie ogniskowych, oczywiście zakładając ten sam czas naświetlania. Wspomniana przez Ciebie eLka to nie wątpliwie świetny sprzęt, zastanawia mnie jedynie, czy nie będzie Ci przeszkadzał fakt, iż jest to stałka, która w połączeniu z aparatem z matrycą APS-C znacznie zawęzi kadr. W sytuacji, gdy zawodnik zacznie się do Ciebie zbliżać sytuacja może być kłopotliwa, bo nie będziesz w stanie objąć go całego. Jeśli moje wątpliwości są niesłuszne (nie fotografowałem piłki nożnej) to nie masz czego się obawiać i warto wybrać 400L. Natomiast moim zdaniem możesz rozważyć też Canona 70-300/4-5.6L, który pozwoli na bardziej komfortowe fotografowanie zwłaszcza wtedy, gdy akcja będzie działa się blisko Ciebie. Pozdrawiam.

      • Dziękuję za odpowiedź. Wracając do 400/5.6 L, jakiej wartości (o ile) będzie zawężony kadr? bo wspominasz że „znacznie”. Generalnie gustuję w zdjęciach, w których piłkarz / piłkarze wypełniają większą część kadru ale nie jestem pewny czy mówimy o tym samym ;) (jestem w tym zielony) czy o proporcjach zdjęcia długość / wysokość? Mógłbyś mi to w skrócie wytłumaczyć? Hmm, propozycja – Canona 70-300/4-5.6L choć ponad budżet godna rozważenia. Na w/w forum podpowiadano mi o Canona 70-300/4-5.6L (czy są jakieś kluczowe różnice?) Oprócz fotografii piłkarskiej na pewno zależy mi na tym aby fotografować zwierzęta i ludzi (ze znacznych odległosci). ps. Od czasu do czasu podróżuje do egzotycznych krajów i lubię pstrykać ich codzienne uliczne życie bardziej dyskretnie ;) (stąd też zależy mi na dobrym zoomie). Zwykłe foto pozostawie swojemu obecnemu obiektywowi.

        • Szymon Bugaj w

          Żeby porównać kąty widzenia zajrzyj na symulator obiektywów dostępny na stronie firmy Nikon. Pamiętaj aby ustawić matrycę DX. Proporcja zdjęć nie zmienia się bez względu na użyty obiektyw. Moim zdaniem do fotografii ulicznej znacznie lepszy będzie Twój obecny obiektyw, C70-300L też może się sprawdzić z uwagi na zoom.

          • Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjąłem ale na pewno będzie to jeden z dwóch w/w. Dziękuję za pomoc.

  20. Witam,
    artykuł przydatny, ale pomimo jego dokładnej lektury nie mogę się zdecydować jaki aparat zakupić. Zacznijmy od tego, że mój główny cel to fotografia rajdowa. Na cyklach krajowych mój zestaw Pentax K-x + Tamron 18-200 dawał jakoś radę, lecz po pojechaniu na Rajd Polski uświadomiłem sobie, że to czas na zmiany. Przy samochodach jadących 150-190 km/h nie byłem w stanie zrobić żadnego dobrego zdjęcia, myślę, że głównie z powodu autofokusa. Obecnie zastanawiam się nad zestawami Canon 70D + Sigma 70-200 F 2.8 lub Nikon D7000 z tym samym obiektywem, a może jakiś inny zestaw w tych okolicach cenowych?
    Pozdrawiam
    Jan

    • Szymon Bugaj w

      Witam,

      wybrany przez Ciebie zestaw Canona powinien się sprawdzić w fotografii dynamicznej akcji, natomiast w przypadku Nikona opierając się na własnym doświadczeniu radziłbym kierować się w stronę body D7100. Używałem D7000 oraz D7100 w tym samym czasie i moim zdaniem nowsza „puszka” oferuje zauważalnie lepszy AF. Odnośnie obiektywu – wspomniana przez Ciebie Sigma (o ile dobrze zrozumiałem wersja OS HSM) to moim zdaniem obiektyw o najlepszym stosunku ceny do możliwości, ale jeśli zdecydujesz się na Canona rozważ też eLki 70-200/4 ze stabilizacją i bez niej. Posiadają one limiter, który może uratować przed sporą liczbą nieudanych zdjęć.

      Pozdrawiam,
      Szymon

  21. Witam, bardzo dobry i pomocny artykuł, jednakże mam kilka pytań.
    Od kilku lat amatorsko zajmuję się fotografią sportową (głównie jeździectwo), większość czasu robiłam zdjęcia na Nikonie d3100, parę razy miałam okazję zmieniać body na Nikona d5100, obiektyw na którym głównie pracowałam to tradycyjnie Sigma 70-300, w przyszłym roku chciałabym kompletnie zmienić sprzęt i nie mam pojęcia, czy zostać przy Nikonie czy zacząć pracować z Canonem i innymi obiektywami Sigmy.
    Podkreślam również, że jestem osobą, często „biegającą” z aparatem i raczej nie chciałabym jeszcze kupować cięższych i bardzo czułych obiektywów i stać wyłącznie przed statywem (bo raczej bym tego nie uniosła).
    Pozdrawiam, Koniografia

    • Szymon Bugaj w

      Witam i dziękuję za pozytywną opinię na temat mojego tekstu. Z uwagi na to, że cenisz sobie lekki sprzęt polecałbym Ci następujące opcje:
      1) Canon 70D z obiektywem 70-200/4 L Taki zestaw będzie bardzo poręczny i naprawdę mega ostry, używałem tego obiektywu z Canonem 7D przez dłuższy czas i naprawdę serdecznie polecam. Ewentualnie zamiast 70-tki możesz zainteresować się 750D lub 760D. Oczywiście z wyżej wymienioną eLką.
      2) ewentualnie możesz się zainteresować Tamronem 70-300 VC USD do wyżej wymienionych aparatów Canona lub serii D5X00 i D7X00 Nikona. W przypadku „żółtych” chodzi przede wszystkim o modele D5300 i D5500 oraz D7100 i D7200.

      Myślę, że niezależnie od wariantu, który wybierzesz będziesz zadowolona i odczujesz sporą różnicę na plus.
      Pozdrawiam serdecznie.

  22. Zgadza się – fotografia sportowa to dużo frajdy i szukania swego wyrazu, bo te same zawody czy występ można zrobić na ogromna ilość sposobów – sam to właśnie odkrywam. Najpierw zacząłem tym co miałem, a potem dostałem zdezelowana 350D z rozwalonym kitowym obiektywem, bo kolega sobie zmieniał. Super i szok bo zainwestowałem w firmową 50/1.8 i świat oszalał – takie portrety i dynamika, że mi dech zaparło, ale nie zawsze można być blisko, nie zawsze są to szachy;-)
    Sukając alternatywy – wybór padł na Sigmę 70-200/2.8 i rzeczywiście w trudnych warunkach daje radę, ale skrajne pola AF to porażka, choć centralne krzyżowe dają radę. Zrobiłem już z 70k zdjęć i dalej twierdzę że się uczę (czasy/przesłona/ISO – to tyle opcji, że strach). Niemniej jednak uważam teraz za ogromny brak między szerokim a 70mm i znowu kolejny wybór czy L czy znowu trochę wolna i mało radząca sobie Sigma (Tamron wogóle mi nie podszedł) i kolejna kwestia – co wybrać do jeszcze większego uczenia się pracy ze światłem?!

    • Odnośnie pierwszego pytania – zależy jak szerokiego zakresu wymagasz – możesz zaopatrzyć się w Canona 24-105/4 L który jest obiektywem bardzo dobrym pod względem wykonania i jakości optycznej, a przy tym stosunkowo niedrogim. Przy okazji – jeśli kiedyś zmienisz aparat na pełną klatkę nie będziesz musiał wymieniać szkła. Jest też drugie wyjście – jeśli nie planujesz zmiany aparatu na FF możesz zainwestować w Sigmę 17-50/2.8 OS HSM. Nie dość, że będzie wyraźnie szerzej niż z „eLką” to w dodatku jaśniej, a przy tak krótkich ogniskowych głębia ostrości będzie na tyle rozległa, że nieco wolniejszy AF nie będzie problemem. Natomiast odnośnie drugiego pytania dotyczącego uczenia się pracy ze światłem – zależy od dziedziny którą masz na myśli, jeśli fotografię portretową to w grę wchodzą lampy, parasolki, blendy i inny sprzęt studyjny. Polecam też książki, w których znajdziesz przykłady zdjęć i akcesoriów, które wykorzystano, aby osiągnąć dany efekt. W przypadku fotografii sportowej sytuacja wygląda o wiele łatwiej, bo prawie nigdy nie ma się wpływu na oświetlenie – wtedy szukałbym najjaśniejszego obiektywu, który posiada ogniskową (lub zakres ogniskowych) niezbędną do tego typu zdjęć.

      • Dziękuję.
        Oczywiście światło zastane najróżniejsze i na dodatek najpierw ze słońcem zmieszane jarzeniowe a potem samo jarzeniowe przemieszane i oczywiście na sportowo.
        Jednak skłaniam się do przejścia na pełna klatkę i raczej takiego będę szukał. L to może dobre rozwiązanie, ale może jednak za ciemne. Z reguły mam albo z bliska i wtedy szeroki kąt z jasnym światłem, albo z daleka- pośrednich nie potrzebuję.
        Wracając do portretów – to na zawodach sportowych to są najfantastyczniejsze. Dlatego lubię sobie zrobić kilkanaście z bliska lub z daleka, aby uchwycić te emocje

  23. Niestety koszty dobrego sprzętu do fotografii sportowej to niemały wydatek, szczególnie gdy warunki oświetleniowe , w których będziemy robili zdjęcia nie zawsze są sprzyjające. Ale pamiętajmy, że nie sprzęt a fotograf robi zdjęcia :) Dobry artykuł :) Pozdrawiam

    • Masz rację – ceny profesjonalnego sprzętu do fotografii sportowej (podobnie zresztą jak w innych dziedzinach fotografii) są stosunkowo wysokie. Na szczęście są aparaty i obiektywy, które pozwolą spróbować sił na tym polu i co ważne, są one dostępne za niewielkie pieniądze. Również pozdrawiam. :-)

      • Hej, ta odpowiedź obudziła we mnie nadzieje :). Mam stary Nikon D70 + standard kit. Chciałem zacząć fotografować syna, który gra w nogę i próbuje szczęścia w tenisie. Brakuje zooma jak nic. Zastanawiam się nad obiektywem jakimś 70-200 (super jakby 2,8). Nie wiem czy nie trzeba by również zmienić pudełka. Jestem totalnym amatorem i nie planuje fotografować zawodowo. Ale chciałbym kupić sprzęt, który mi w tym pomoże i nie zniechęci. Czy poleciłbyś coś w zakresie cenowym 3000?

        • Szymon Bugaj w

          Witam. Teoretycznie możesz się zastanowić nad Tamronem 70-200/2.8 Macro , ale do sportu, zwłaszcza takiego, w którym zawodnik jest dość blisko (jak ma to miejsce w tenisie) może mieć zbyt wolny AF. Na Twoim miejscu wybrałbym raczej jakiś obiektyw klasy 70-300, np. tego Tamrona , a resztę odłożył i za jakiś czas wymienił aparat np. na Nikona D5300. Myślę, że pod względem szumu i tak zestaw D5300 + Tamron 70-300 wypadnie lepiej od D70 + 70-200/2.8, nie wspominając o szybkości ostrzenia. Dostaniesz też dodatkowe 100 mm i możliwość croppowania z matrycy o znacznie większej rozdzielczości. Poza tym sport (zwłaszcza tenis) rzadko uprawia się przy złej pogodzie, gdy miałem przyjemność fotografować PEKAO Szczecin Open często musiałem przymykać obiektyw mimo ISO ustawionego na 100. :)

Zostaw komentarz

izmir escort