FOTOGRAFIA ŚLUBNA – Na co wydać dotację, na co zmienić system? Zestawy z bezlusterkowcem!

0

Otwierasz właśnie firmę i zastanawiasz się, na co wydać dotację? A może działasz w tej branży już od pewnego czasu i planujesz zmienić lustrzankę na bezlusterkowca? Zobacz zestawy z bezlusterkowcem, jakie polecamy profesjonalistom, którzy muszą zacząć kompletowanie sprzętu niemal od zera. Bezlusterkowce, obiektywy i akcesoria – co kupić, żeby zmieścić się w 20 tys. zł?

Jaki bezlusterkowiec jest najlepszy do fotografii ślubnej? FujiFilm vs Sony

Wśród fotografów ślubnych, jeśli chodzi o bezlusterkowce, zdecydowanie dominują dziś dwie marki: Sony i FujiFilm. Dość często spotyka się jeszcze Panasonic, ale głównie w rękach operatorów filmowych, więc pominiemy dziś ten temat. Ujmijmy w gigantycznym skrócie zalety systemu FujiFilm oraz Sony, skupiając się na kwestiach najważniejszych w fotografii ślubnej.

Aparaty FujiFilm bardziej trafią dla osób, które doceniają:

  • mniejszą wagę i kompaktowość
  • lepszy dostęp do nastaw: czas naświetlania, ISO, przysłona i korekcja ekspozycji są widoczne bez wchodzenia w menu aparatu
  • bardziej naturalną kolorystykę zdjęć, która przy włączeniu symulacji filmu typu classic chrome jest wręcz analogowa
  • nie zależy im na małej głębi ostrości jak przy pełnej klatce
  • w przyszłości chcą mniej wydawać na jasne obiektywy, czyli około 2-3 tysiące złotych za ekwiwalent 50 mm F/1.4 zamiast 7 tysięcy w przypadku Sony
  • poza fotografią ślubną zajmują się streetem i reportażem

Sony jest lepszym wyborem dla osób, które:

  • cenią sobie plastykę pełnej klatki – Sony to aktualnie jedyny producent bezlusterkowców full frame (2018r)
  • wymagają od matrycy mniejszych szumów na wyższym ISO i więcej pól AF
  • chcą mieć lepiej działające wykrywanie oka i śledzenie postaci – przydatne w portretach
  • preferują cieplejszą kolorystykę (widoczne zwłaszcza w odcieniach skóry modeli, która jest bardziej żółta)
  • chcą mieć szybciej działający joystick i bardziej wytrzymałą baterię (w porównaniu do FujiFilm)
  • poza fotografią ślubną zajmują się filmowaniem

Poniżej przygotowaliśmy dwa zestawy składające się z najlepszego naszym zdaniem aparatu Sony A7 III oraz FujiFilm XT-2 wraz z obiektywami i akcesoriami. Dlaczego taki wybór?

FujiFilm X-T2 + 23 mm F/2.0 fot. Jakub Gąsiorowski

FujiFilm X-T2 + 23 mm F/2.0 fot. Jakub Gąsiorowski

Zestaw 1: FujiFilm XT-2 z kompletem obiektywów stałoogniskowych i monitorem

FujiFilm X-T2 + Samyang 12 mm f/2.0 NCS CS + Fujinon XF 23 mm f/2.0 R + Fujinon XF 35 mm f/1.4 R + Fujinon XF 56 mm f/1.2R + Eizo Cs 230 + Quadralite Stroboss 36 + Duracell NP-W126 + Sandisk Extreme Pro 64 GB V30 + Peak Design Sling + pokrowce Newswear + 4xAA Eneloop z ładowarką

Aparat: Moda na boho i vintage trwa, a wraz z nią tryumfy święci soft aparatów FujiFilm z genialną symulacją oldschoolowych negatywów. Aparat FujiFilm X-T2 wybraliśmy nie tylko z uwagi na wspomnianą już kolorystykę, ale też ze względu na jego szybki i trafny AF, świetny elektroniczny wizjer i odchylany ekran LCD, dzięki którym praca w pośpiechu jest znacznie płynniejsza. Aparat posiada też dwa sloty na kartę pamięci, co pozwala robić na bieżąco backup materiału. Kolejną ważną zaletą jest niedawny, mocny spadek ceny tego modelu, który nastąpił po premierze aparatu FujiFilm X-H1. Sprzedawany jest w zestawie z uniwersalnym i praktycznym obiektywem 18-55 mm F/2.8-4.0, o którym mówi się w branży, że jest najlepszym obiektywem „kitowym” w ogóle. Do tego dobraliśmy kilka obiektywów stałoogniskowych, żeby wyrównać szanse matrycy APS-C w porównaniu z pełną klatką w aparacie Sony.

Obiektywy: Najszersze pole widzenia dostępne z bagnetem X, czyli Samyang 12 mm f/2.0 NCS CS wykorzystasz w ciasnych mieszkaniach podczas przygotowań oraz do pokazania piękna architektury kościelnej czy sali bankietowej. Ultra szeroki kąt widzenia na szczęście nie przerysowuje perspektywy, dając naturalne, przyjemne w odbiorze zdjęcia. Pierwsze szkło od producenta naszego aparatu to Fujinon XF 23 mm f/2.0 R WR – mały, lekki, uszczelniony obiektyw, najlepszy do reportażu. Pozwala robić wieloplanowe i wielowątkowe ujęcia, pokazujące prawdziwą historię. Kolejnym kultowym obiektywem jest Fujinon XF 35 mm f/1.4 R (ekwiwalent 50 mm na pełnej klatce). Ma fajna plastykę i jest bardzo uniwersalny. Świetny pod przygotowania, grupowe portrety i detale. Nie można też zapomnieć o obiektywie Fujinon XF 56 mm f/1.2R, który jest najjaśniejszym szkłem FujiFilm. Genialnie sprawdza się w portrecie i na sesji plenerowej. Najlepszy podczas przysięgi.

Monitor: Eizo Cs 230 to najbardziej przystępny cenowo monitor dla fotografów, poddający się kalibracji i umożliwiający profesjonalną obróbkę zdjęć i przygotowanie plików do wydruku. Jeśli do tej pory obrabiałeś zdjęcia na laptopie lub monitorze biurowym, poczujesz ogromny przeskok w jakości pracy.

Akcesoria: Mimo iż dysponujemy czułą matrycą i jasnymi obiektywami, nie możemy pominąć lampy błyskowej na wypadek gorszych warunków oświetleniowych. W komplecie z Fuji X-T2 świetnie sprawdzi się Quadralite Stroboss 36, mała i lekka lampa reporterska, zasilana 4 akumulatorami Eneloop. Wśród akcesoriów nie może też zabraknąć przynajmniej 2 sztuk zapasowych baterii do aparatu. Mogą to być zamienniki, np. Duracell NP-W126, ponieważ na jednym oryginalnym akumulatorze FujiFilm wykonasz tylko 400 zdjęć! Kartę pamięci warto natomiast kupić taką, która gwarantuje płynny zapis video 4K, np. Sandisk Extreme Pro 64 GB V30. Torbą, która fajnie sprawdzi się przy takim zestawie będzie Peak Design Sling, która pomieści aparat z 3 obiektywami, telefon, portfel i inne gadżety. Do pozostałych obiektywów możesz dokupić osobne pokrowce, np. Newswear z możliwością zawieszenia ich na biodrowym pasku od torby.

Sony A7 III fot. Jakub Gąsiorowski

Sony A7 III fot. Jakub Gąsiorowski

Zestaw 2: Sony A7 III pełnoklatkowy bezlusterkowiec z zoomem i monitorem

Sony A7 III + Sigma ART 20 mm F/1.4 + Tamron 28-75 mm F/2.8 Di III RXDEizo CS 230 + Quadralite Stroboss 36 + 4xAA Eneloop z ładowarką +Sandisk Extreme Pro 64 GB V30 + Newell NP-FZ100 + Peak Desing Sling

Aparat: Dlaczego w zestawie pojawia się Sony A7 III, który jest dwa razy droższy od A7 II? Otóż dlatego, że posiada cechy, za które warto dopłacić nawet tak dużą różnicę w cenie. Przewagą Sony A7 III nad poprzednią generacją jest przede wszystkim dużo szybszy AF, więcej pól AF oraz lepsza matryca i procesor, dzięki którym aparat mniej szumi na wyższym ISO. Ważny w fotografii ślubnej jest także podwójny slot kart pamięci umożliwiający robienie backupu. Do tego dotykowy LCD oraz wykrywanie twarzy i oka świetnie działające podczas portretowania! Sony A7 III bije na głowę swojego poprzednika również pojemnością baterii, na której można zrobić ponad 1000 zdjęć. W A7 II było to dwa razy mniej!

Obiektywy:  Sigma ART 20 mm F/1.4 pozwoli Ci na fotografowanie bez lampy przy skąpym, imprezowym oświetleniu na sali oraz będzie w stanie objąć na jednym kadrze błogosławieństwo w małym pokoju w bloku. Obiektywy z serii Sigma ART tworzą obraz o specyficznej, miękkiej plastyce obrazu, dzięki czemu są bardzo lubiane przez fotografów ślubnych. Z kolei Tamron 28-75 mm F/2.8 Di III RXD to bardzo uniwersalny zoom, którym możesz fotografować większość codziennych sytuacji, nie odpinając go od aparatu. Zdecydowanie lepiej zachowuje się podpięty pod aparaty z serii Sony A7 niż Sigma o podobnym zakresie ogniskowych, więc jeśli szukasz reporterskiego zooma, postaw na ten model.

Monitor: Kupując mniej obiektywów, za to uniwersalnych, jesteś w stanie wygospodarować budżet również na monitor do obróbki zdjęć. Eizo CS 230 to najtańszy profesjonalny monitor, który oferuje pracę w skalibrowanej przestrzeni sRGB. Najlepiej byłoby mieć do dyspozycji sRGB + Adobe RGB (więcej barw i wyższa cena) jednak w dobie brązowo-zielonej obróbki na modłę boho, nie bójmy się tego stwierdzenia – większość fotografów nie potrzebuje aż takich bajerów ;)

Akcesoria: Podobnie jak w zestawie 1 na liście zakupów znajdzie się lampa Quadralite Stroboss 36, ale tym razem ze stopką do Sony. Posiadająca wbudowany odbiornik lampa obsługująca TTL może być w przyszłości zaczątkiem zestawu do strobingu lub mobilnego studio. Do tego komplet akumulatorów AA z ładowarką Eneloop, szybka karta SanDisk z gwarancją V30 do zapisu 4K i zapasowe akumulatory od Newell. Zamienniki NP-FZ100 tej marki wykazują delikatnie krótszą żywotność od oryginałów, ale ledwie zauważalną na co dzień. Wszystko to pakujemy w torbę Peak Desing Sling 10 L.

Trudny wybór, za mały budżet, sezonowe zlecenia – jak to pokonać?

Jeśli ciągle nie możesz się zdecydować albo zakup niektórych elementów zestawu przekracza Twój budżet, skorzystaj z wypożyczalni sprzętu Cyfrowe.rent lub śledź ofertę działu Używane. Warto również zaglądać do zakładki Promocje w naszym sklepie internetowym, gdzie znajdziesz wszystkie aktualne informacje o cashbackach i innych akcjach, które pozwolą Ci zaoszczędzić.

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort