Spójrzmy tam na polanę, gdzie samotna fotografka zbliża się do równie samotnej sarny za pomocą swojego teleobiektywu. Już za chwilę uda jej się zrobić doskonałe ujęcie, piękne zbliżenie bystro rozglądającego się oblicza. Niestety w ostatnim momencie sarna zrywa się do ucieczki, a fotografka musi obejść się smakiem. Wygląda na młodą osobniczkę, bez doświadczenia, bo w przeciwnym razie użyłaby czatowni. O czym jeszcze powinna pamiętać? Dowiemy się w kolejnym odcinku Zwierzęta świata… wróć Poradnika kupującego.
Fotografowie przyrodniczy to gatunek pasjonatów robienia zdjęć, który najczęściej kojarzony jest z teleobiektywami. W walce o przetrwanie najlepszych kadrów długi obiektyw, aparat z doskonałym AF i błyskawicznym trybem zdjęć seryjnych, wydajne karty pamięci itd. to podstawa ich ekosystemu. Niemniej, aby zbliżyć się do mieszkańców lasów, łąk, stepów, tundry i innych dzikich regionów, potrzeba jeszcze wtopić się w teren, zająć dogodną pozycję i poradzić sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Sprawdź zatem, co będzie Ci potrzebne, przygotowując się do eskapady i realizowania zdjęć przyrodniczych. Zostawię tutaj też kilka podpowiedzi, na co zwrócić uwagę, dokupując akcesoria do fotografii przyrodniczej.
Maskowanie sprzętu – osłony, pokrowce i zbroje kamuflujące
Zwierzęta mają paski, cętki, specjalnie przekształcone odwłoki, skrzydła, ogony, grzbiety i jeszcze więcej pomysłów na ukrycie się w dziczy przed innymi. Ale i fotografowie mają w czym przebierać swoje aparaty i obiektywy. Przygotowując się do robienia zdjęć dzikiej przyrody, nie zapomnij o konieczności ukrycia przed wzrokiem zwierząt całego ekwipunku i zminimalizowania szansy ich spłoszenia.
Osłony na aparat
Teraz większość bezlusterkowców i obiektywów (a już w szczególności profesjonalnych) ma uszczelnione w wielu miejscach konstrukcje, oparte o magnezowe rdzenie, które poradzą sobie z pyłem, kurzem, wilgocią, ujemnymi temperaturami czy drobnymi wypadkami. Ale dodatkowa osłona może ochronić body przed zarysowaniami, na które z pewnością jest narażone w terenie. I dodatkowo taka z kamuflażem ochroni aparat przed wścibskimi spojrzeniami zwierząt, które mogłyby uruchomić leśny alarm.
Z takiej osłony warto zrobić pożytek przede wszystkim wtedy, gdy korzystasz z ukrytego, zdalnie sterowanego aparatu rozmieszczonego gdzieś w terenie. Dobór osłony jest prosty – wystarczy wybrać tę, która jest dopasowana do Twojego modelu aparatu.
Osłona na obiektyw
Na tej samej zasadzie warto zakamuflować obiektyw. Istnieje wiele różnych wariantów kamuflażu – dostosowanego przykładowo od wysokich traw czy zimowego krajobrazu. Wybór – podobnie jak w przypadku osłony do aparatu – polega głównie na doborze osłony obiektywu do posiadanego modelu instrumentu optycznego. Do osłon możesz dobrać także kamuflujące nakładki na przednią część obiektywu. Tutaj kluczem będzie średnica przodu obiektywu.
Maskowanie siebie – czatownie i namioty
W terenie nie wystarczy zamaskować sprzęt – trzeba pomyśleć także (a w zasadzie głównie) o sobie. Przede wszystkim warto wyposażyć się w przenośną czatownię, którą można szybko złożyć i rozłożyć. Taki element wyposażenia posiada specjalne okna umożliwiające wysunięcie obiektywu. W ofercie dostępnych jest wiele odmiennych modeli, różniących się między sobą głównie wymiarami. Możesz skorzystać także z 2-osobowej czatowni.
Dobierając więc tego typu sprzęt, zwróć uwagę, czy zapewnia wygodny transport (można go np. złożyć jak plecak), czy w zestawie jest krzesełko lub inne akcesoria zapewniające wygodę (czy należy je dokupić osobno), a także, jak bardzo otwory na obiektyw można konfigurować, dostosowując je do swojego stylu pracy czy bytowania gatunku, który chce się zarejestrować.
Rękawice dla fotografa przyrodniczego
Cieplutkie, puchowe rękawice ze sklepu odzieżowego nijak się mają do skutecznego operowania aparatem. Ale to nie oznacza, że od razu w terenie musisz dostać nomen omen po łapach od niszczycielskich sił natury. Sięgnij po specjalne rękawiczki dla fotografów przyrodniczych. Stanowią idealny balans pomiędzy ogrzewaniem dłoni a bezproblemowym sterowaniem sprzętem. Kluczem do sukcesu są przede wszystkim rozwiązania takie, jak np. zdejmowane nakładki na kciuk i palec wskazujący, ułatwiające obsługę przycisków.
Pokrowce na sprzęt do fotografii krajobrazowej
Akcesoria do fotografii przyrodniczej używane w terenie to jedno, ale trzeba jeszcze jakoś ten sprzęt dostarczyć na łono natury. A później możliwe, że przemieszczać pomiędzy różnymi lokalizacjami. Tutaj z pomocą przychodzą liczne pokrowce do aparatów, obiektywów, głowic, kart pamięci, filtrów i innych osprzętów, specjalnie zaprojektowane z myślą o używaniu ich podczas robienia zdjęć dzikich zwierząt.
Ich głównym wyznacznikiem jest konstrukcja radząca sobie z wymaganiami, jakie stawia środowisko i specjalne kamuflujące wzory. Dzięki temu wyjmując i chowając sprzęt podczas eskapady, wciąż można pozostawać ukrytym przed wścibskimi spojrzeniami saren, dzięciołów, wilków, krokodyli, karakali, dzioborożców, żenet, lotopałanek i innych stworów.
Deszcz, zamiecie, mżawki, grad, siąpawice, ulewy, oberwanie chmur – fotografia przyrodnicza nikogo nie oszczędza. Czasami trzeba spędzić z 12 godzin w przeróżnych warunkach, aby zdobyć zdjęcie pustej polany, bo stado tego dnia się nie pojawiło. Żartuję, nie będę Cię zniechęcać, wysiłek zawsze przynosi dobre rezultaty. Ale trzeba przygotować się na trudy. I w tym pomogą Ci pokrowce przeciwdeszczowe na obiektywy i aparaty. Takie akcesoria są często całkiem uniwersalne i pasują do różnych obiektywów i body (przykładowo zestawu z zamocowanym teleobiektywem o długości 600-800 mm).
Przy wyborze takiego akcesorium kieruj się więc głównie rozmiarami wykorzystywanego przez siebie w terenie sprzętu. Dopasuj także kamuflaż do danego środowiska.
Podsumowanie
Na polanie widzimy w pełni dojrzałego osobnika gatunku fotografa przyrodniczego (nie mylić z fotogryfem). Przestał być nieopierzonym pisklakiem i stał się dumnym obserwatorem polany. Skryty, zakamuflowany, czujnie przygląda się wszystkiemu, co dzieje się dookoła. Niepostrzeżenie zbliża się do innych gatunków i uwiecznia je. Może to robić dzięki doskonałemu przystosowaniu – dyskretnej czatowni, niezauważalnemu sprzętowi i doskonale chronionemu wyposażeniu. Dzięki wszystkiemu, w co wyposażyła go matka natura i ojciec… Cyfrowe.pl.
Pamiętajcie, że w naturze przetrwają zdjęcia najlepiej dostosowanych. Aby to osiągnąć, zajrzyjcie także do naszych pozostałych artykułów związanych z fotografią przyrodniczą. Jeśli masz jakieś pytania związane z przygotowaniem się do fotografowania dzikiej przyrody, zadaj je w komentarzu.
Fotografia przyrodnicza z Łukaszem Bożyckim [seria poradników]