Bestsellery Wideo 2018 – jakie produkty do filmowania sprzedawały się najlepiej?

0

Przyszedł czas na podsumowanie ostatnich 12 miesięcy, czyli tradycyjne wyłonienie zwycięzców w konkursie Bestsellery Wideo 2018 w sklepie Cyfrowe.pl. Mijający rok był bardzo owocny jeśli chodzi o nowe premiery sprzętów, związanych z filmowaniem. Branża przeżywa rozkwit – akcesoria są coraz lepszej jakości, a i ceny stają się coraz bardziej przystępne. Przyjrzyjmy się zatem, jakie towary cieszyły się największym zainteresowaniem w naszym sklepie w 2018 roku.

Rynek wideo 2018

Rewolucja, która rozpoczęła się kilka lat temu wraz z rozpoczęciem trendu na filmowanie lustrzankami trwa w najlepsze. Po drodze pojawiły się bezlusterkowce, drony, gimbale i inne wynalazki, mające ułatwić nam życie. W ostatnich latach obserwujemy podobny schemat – sprzęt staje się coraz bardziej kompaktowy, zwiększa się zarówno ilość opcji, jak i bezawaryjność oraz skuteczność, a jednocześnie ceny idą w dół. To dobry czas na bycie filmowcem. Gimbale pozwalają na swobodne poruszanie się z kamerą przy nagrywaniu, niewpływające na drgania obrazu. Mikrofony dają możliwość nagrania dobrego jakościowego audio praktycznie w każdych warunkach, a drony które kiedyś były duże, drogie i wymagały specjalnych szkoleń, dziś mieszczą się do kieszeni i kosztują tyle, co średniej klasy lustrzanka czy bezlusterkowiec. Również kamery sprawują się coraz lepiej – jasne szkła, duży zakres zoomu, niezawodna stabilizacja idą w parze ze zmniejszającymi się gabarytami i coraz niższą ceną. Przyjrzyjmy się poszczególnym kategoriom produktów i zobaczymy, które produkty były w tym roku na topie.

Kamery cyfrowe

Bestsellery - Kamery Cyfrowe 2018

Bestsellery – Kamery Cyfrowe 2018

Na polu kamer cyfrowych zwycięzcą jest zdecydowanie firma Panasonic. Kamera Panasonic HC-V770, mimo że nie jest nowością i ma już swojego nieformalnego następcę (uwzględniona na podium kamera Panasonic HC-V800), nadal sprzedaje się świetnie i w tym zestawieniu jest niewątpliwym bestsellerem. Na drugim miejscu konkurencja w postaci Sony Handycam HDR-CX625. Na dalszych miejscach również bez niespodzianek – dominacja Panasonica i Sony w tym segmencie jest niekwestionowana.

Dalsze miejsca zajmują kolejno:

Akcesoria audio

Bestsellery - Akcesoria audio 2018

Bestsellery – Akcesoria audio 2018

Akcesoria związane z nagrywaniem dźwięku są zdecydowanie najpopularniejszymi produktami w naszej ofercie wideo, dlatego w tym roku postanowiliśmy wydzielić im osobną kategorię. Na podium bez niespodzianek – podobnie jak przed rokiem mikrofony RODE są bezkonkurencyjne. Na pierwszym miejscu z miażdżącą przewagą Rode Videomicro, dalej Rode Smartlav+ oraz Rode Videomic GO. Na dalszych miejscach niezmiennie popularne profesjonalne rejestratory dźwięku marki Zoom oraz samotny przedstawiciel firmy Audio-Technica – rokrocznie rozchwytywany mikrofon Audio Technica ATR3350.

Dalsze miejsca zajmują kolejno:

Akcesoria do filmowania

Bestsellery - Akcesoria filmowe 2018

Bestsellery – Akcesoria filmowe 2018

W tej kategorii nie było żadnej wątpliwości – gimbal Zhiyun Crane 2 wyprzedził pozostałe akcesoria, zostając najpopularniejszym produktem 2018 roku. Już w wersji bazowej sprzedawał się wyśmienicie, ale decyzja producenta o dodaniu do zestawu mechanicznego follow focusa bez zmiany ceny sprawiła, że w mijających 12 miesiącach nie miał on konkurencji. Z drugiej strony świąteczna obniżka ceny DJI Ronin-S oraz zainteresowanie klientów gimbalami innych marek (np Feiyu-Tech A2000), pokazują że na rynku nadal jest duże zapotrzebowanie na profesjonalne i bezawaryjne rozwiązania do stabilizacji kamer, lustrzanek i bezlusterkowców. Na dalszych miejscach lampy LED marki Yongnuo: YN-300 Air oraz YN-300 III  (w mojej ocenie najlepszy współczynnik cena/jakość), nie mające praktycznie konkurencji studyjne Videoledy, świetne jakościowo monitory od Lilliputa i niezmiennie zachwalane przeze mnie, innowacyjne LEDy od Aputure.

Dalsze miejsca zajmują kolejno:

Drony

Bestsellery - Drony 2018

Bestsellery – Drony 2018

Jak dla mnie wynik bez niespodzianek – DJI rządzi niepodzielnie na rynku, a DJI Mavic Air jest jedną z najciekawszych premier tego roku. Mały, mieszczący się w kieszeni, a jednocześnie zapewniający znakomitą jakość obrazka dron w przystępnej cenie. Nie będę go dalej zachwalał, oddam głos mojemu koledze z redakcji, który zrecenzował go jakiś czas temu na naszym kanale Youtube. Na drugim miejscu mały DJI Tello, a podium zamyka profesjonalny DJI Mavic PRO. W top 10 poza produktami DJI mamy tylko dwa inne rozwiązania: tanie, małe drony dla hobbystów amatorów

Dalsze miejsca zajmują kolejno:

Kamery sportowe

Bestsellery - Kamery sportowe 2018

Bestsellery – Kamery sportowe 2018

Tutaj również firma GoPro zostawia w tyle całą konkurencję – jak widać każda następna generacja kultowej kamerki sportowej przyciąga entuzjastów sportów ekstremalnych, nagrywanych w najwyższej jakości. Na podium nowość- Gopro Hero 7 Black, oraz wycofani ze sprzedaży poprzednicy GoPro Hero 6 Black oraz  GoPro Hero 5 BlackNa dalszych miejscach rozwiązania tańsze, jednakże oferujące często rozdzielczość 4K i inne funkcje, znane z wyższych modeli kamer. Jako rodzynek w top 10 mamy też pierwszą kamerę 360 stopni – może to zauważalny trend i w 2019 zaobserwujemy wzrost zainteresowania tego typu filmami?

Dalsze miejsca zajmują kolejno:

Podsumowując…

Każdy z wymienionych w tym artykule produktów zasługuje według mnie na uwagę – co potwierdzają ich wyniki sprzedażowe i dobre opinie w Internecie. Sam posiadam kilka wymienionych urządzeń, a z większością pozostałych miałem do czynienia i mogę je z czystym sumieniem polecić zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Życzę sobie i Tobie, żeby rok 2019 był równie owocny dla branży i dał nam, filmowcom, wiele udanych premier i nowości.

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Zostaw komentarz

izmir escort