Aparat Olympus OM-D EM-5 Mark III – jakich ustawień użyć do filmowania?

0

Kiedy miałem po raz pierwszy styczność z aparatem Olympus OM-D EM-5 Mark III, moja konkluzja była jedna – “jest to aparat kierowany przede wszystkim do fotografujących podróżników”. Kiedy po raz drugi na mojej drodze spotkałem się z tym modelem, postanowiłem sprawdzić, jak się sprawdza w filmowaniu. Mimo początkowego sceptycyzmu zostałem pozytywnie zaskoczony. Jego plusy to ładne 4K, niska waga, bardzo wydajna stabilizacja matrycy i celny AF. Minusy to jakość obrazu full HD oraz full HD w klatkarzu 120kl/s. Generalnie jako filmowe wsparcie dla fotografa sprawdza się bardzo dobrze. Poniżej przedstawiam kilka porad jak uprzyjemnić sobie filmowanie za pomocą aparatu Olympus OM-D EM-5 Mark III

1. Super control panel – ulepszone menu dla filmowców

Są dwie marki aparatów, których podstawowe menu budzi we mnie myśl o popełnieniu sepuku. Jedną z nich jest Olympus. Na szczęście producent zna swoje słabości w tej kwestii i stworzył bardzo intuicyjne dodatkowe menu o nazwie super control panel. Potwierdzam – jest super :). Środkowym przyciskiem “ok” wchodzimy w menu, gdzie możemy zmienić większość najpotrzebniejszych opcji filmowych i fotograficznych. Dzięki temu nie musimy przebijać się przez dość skomplikowane menu i możemy skupić się na pracy. Jeśli cenisz sobie zdrowie, szczególnie psychiczne, to koniecznie korzystaj z super control panel :)

Sprawdź promocje na aparaty Olympus w naszym sklepie >>

2. Ostrzenie manualne

Tak, jak wspomniałem na wstępie, Olympus OM-D EM-5 Mark III ma bardzo udany AF. Podczas filmowania często trafia tam, gdzie sobie tego życzymy. Śledzi również twarz. Dlatego w wielu przypadkach polecam z niego korzystać. Szczególnie wtedy, gdy filmujesz w formacie vlogowym. Jeśli jednak podobnie jak ja, lubisz mieć pełną kontrolę nad prędkością ostrzenia, to korzystaj z dwóch funkcji:

  • Magnify

Ręczne ostrzenie wymaga precyzji. Tak, jest to truizm, ale jednocześnie niepodważalny fakt. Faktem jest również to, że na małych ekranach LCD ciężko precyzyjnie ustawić ostrość. Z pomocą przychodzi nam opcja Magnify czyli powiększenie. Aparat automatycznie wykrywa moment kręcenia pierścieniem ostrości i na tę chwilę przybliża wybraną część obrazu. Dzięki temu możemy zobaczyć, czy nasz cel jest ostry. Polecam korzystać dla pewności zawsze wtedy, kiedy jest czas, aby ustawić ostrość przed włączeniem przycisku nagrywania.

Kup aparat Olympus OM-D E-M5 MK III w komplecie z obiektywem >>

  • Peaking

Druga funkcja, z którą warto się zaprzyjaźnić to peaking czyli obrys. Kiedy kręcimy pierścieniem przysłony, widzimy, jak na krawędziach obiektów pojawiają się kolorowe linie. Oznaczają one elementy, które są w ostrości. Polecam korzystać zamiennie z opcją magnify lub razem z nią jednocześnie.

3. TRYB M

Jeśli filmujesz zjazd rodzinny na potrzeby archiwizacji wspomnień lub po prostu kręcisz video z zasadą “ważne aby było nagrane najłatwiej – aby było” to nie komplikuj sobie życia i korzystaj z trybu automatycznego. Jeśli jednak chcesz nagrać video w odpowiedniej jakości, zamierzasz później je obrabiać, poprawiać ekspozycję kolory itp. to jedyną właściwą opcją będzie tryb manualny. Dzięki temu zabezpieczysz się przed niekontrolowanymi zmianami w ekspozycji obrazu. Pełna kontrola nad migawką, przysłoną i czułością ISO pozwoli Ci też ustrzec się przed wysokimi wartościami ISO. Wysokie wartości ISO np. powyżej 3200-6400 ISO powodują znaczny spadek jakości obrazu oraz szumy. Video ma być przyjemne dla oka, dlatego warto się zapoznać w trybem manualnym.

Aparaty Olympus w sklepie Cyfrowe.pl, wybierz model dla siebie >>

4. Migawka x2 lub shutter 180 stopni

Podstawowo film jest sekwencją statycznych zdjęć wyświetlanych w szybkim tempie. Na tyle szybkim, aby nasze oko postrzegało je jako płynny ruch. Ruch w filmie ma różne parametry, nad którymi możemy zapanować. Jednym z nich jest sposób rozmycia. Jeśli zależy nam na tym, aby ruch wyglądał filmowo, tzn. tak jak wygląda to na większości profesjonalnych filmów, warto zastosować zasadę 180 stopni lub mówiąc prościej – podwojoną prędkość migawki w stosunku do klatkarzu. Jak to rozumieć? Kręcąc film w 25 klatkach na sekundę – ustawiamy migawkę na 1/50s. Dzięki takiemu zabiegowi ruch będzie rozmyty w przyjemny dla oka sposób.

Oczywiście można tę zasadę świadomie łamać. Kiedy kręcimy dynamiczne sceny akcji lub walki, możemy mieć kaprys, aby obraz był ostry jak żyleta. Jeśli chcemy, by każda klatka była ostra w takiej sytuacji musimy dość znacznie zwiększyć prędkość migawki. np do 1/200 s i wyższych wartości. Jeśli jednak nie zamierzasz stosować bardziej zaawansowanych zabiegów artystycznych, polecam trzymać się zasady migawka x2, co upraszcza sprawę.

Olympus OM-D E-M10 mk III w zestawie dla filmowca >>

Czasami zdarza się tak, że:

  • Filmujemy w pełnym słońcu
  • Chcemy zachować odpowiednio płytką głębię ostrości, stosując jasny obiektyw
  • jednocześnie chcemy, aby ruch był odpowiednio rozmyty

W takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra szarego na obiektyw. Opcje są dwie. Filtry kołowe – dedykowane dla określonej średnicy obiektywu lub filtry kwadratowe. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Więcej informacji na temat filtrów znajdziesz tutaj.

5. Stabilizacja

Stabilizacja matrycy w aparatach marki Olympus jest według mojej wiedzy numerem jeden, jeśli chodzi o efektywność. Szczególnie w kwestiach fotograficznych potrafi zdziałać cuda z kompatybilnymi obiektywami. Ale artykuł jest o filmowaniu :) Więc jak możemy sprawić, aby stabilizacja matrycy służyła nam jak najlepiej również w tej kwestii? W opcji AF/IS używaj trybu M-IS2. Dzięki ustawieniu tej opcji, aparat będzie korzystał tylko ze stabilizacji optycznej bez udziału elektronicznej. Dzięki temu obraz nie będzie programowo dodatkowo przycięty i możemy korzystać z pełnego kąta widzenia obiektywu.

Obiektywy M.Zuiko taniej nawet o 1000 zł! Sprawdź szczegóły >>

6. Filtr szumów

Kiedy przychodzi nam filmować w słabszych warunkach oświetleniowych, jednym z mało radosnych momentów filmowca jest konieczność zwiększania czułości ISO. W matrycach micro 4/3 nietrudno o pojawienie się szumów na czułościach 1600 ISO wzwyż. I tu z pomocą przychodzą nam dodatkowe opcje odszumiania w aparatach. Tego typu algorytmy najczęściej powodują, że szumów jest trochę mniej. Jest ich mniej niestety kosztem szczegółowości, ponieważ te opcje często pozbywają się szumu przez delikatne rozmycie obrazu. Jeśli chcesz być po jasnej stronie mocy, to zostaw tę opcję na OFF. Jak zdecydujesz, że obraz jest za mocno zaszumiony, zawsze możesz odpalić program do montażu. W programie z łatwością określisz stopień odszumiania i zachowasz kontrolę nad ilością straconych szczegółów w obrazie.

7. Nagrywaj z maksymalną dostępną jakością

Tak jak napisałem we wstępie, obraz 4k w OM-D EM-5 Mark III jest bardzo przyjemny dla oka. Osobiście uważam, że jakość full hd szczególnie przy wyższych ilościach klatek już do przyjemnych nie należy. Dlatego jeśli nagrywasz w rozdzielczości full HD to koniecznie ustaw najwyższą możliwą jakość. W nomenklaturze menu Olympusa najwyższa jakość oznaczona jest jako SF czyli – super fine. I tak filmuj. Dbaj o oczy swoje i te, do których trafi finalnie Twoje dzieło :).

Zobacz test i recenzję tego aparatu na naszym kanale Youtube

 

 

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec, montażysta, pasjonat sprzętowy, prezenter. Od 2013 roku realizuje filmy promocyjne/wizerunkowe dla klientów biznesowych oraz prywatnych.

Zostaw komentarz

izmir escort