Bezlusterkowce Sony – czy produkując telewizory i konsole, można jednocześnie robić dobre aparaty?

2

Na naszym blogu pisaliśmy już na jakie modele należy zwrócić uwagę, wybierając bezlusterkowiec ze stajni Fujifilm i Olympus. Przyszła pora przyjrzeć się temu, co ma nam do zaproponowania firma, która… produkuje matryce światłoczułe do połowy urządzeń rejestrujących obraz na świecie! Zobacz opis najważniejszych cech wszystkich modeli Sony i zadecyduj, który jest najlepszy dla Ciebie. Czy produkując telewizory i konsole, można jednocześnie robić dobre aparaty? 

548151f2f4

Bezlusterkowce Sony obecne są na rynku od kilku lat. Wcześniej gałąź tych produktów nosiła nazwę NEX, później ujednolicono to pod szyldem Alfa.

Wszystkie bezlusterkowce Sony łączy kilka cech:

  • Działają na tym samym rodzaju akumulatora o symbolu NP-FW50. To ogromny plus w przypadku zmiany aparatu na wyższy model – można wtedy korzystać z tej samej baterii.
  • Mają zamontowany uchylny wyświetlacz. Kadrowanie z innej perspektywy niż na wyskości wzroku stało się dostępne dla każdego.
  • Posiadają wbudowany moduł Wi-Fi i NFC. Dzięki aplikacjom z rodziny Sony Play Memmories można korzystać z wielu udogodnień i wciąż wprowadzać nowe funkcjonalności do swojego aparatu.
  • Wszystkie modele mają możliwość filmowania przynajmniej w jakości Full HD z prędkością 50 kl/s i kodekiem AVCHD. Już w podstawowych modelach tryb filmowania stoi na bardzo przyzwoitym poziomie i pozwala zarejestrować dynamiczne sceny z ogromną ilością szczegółów.

Jakiego bezlusterkowca kupić? Najważniejsze cechy, najlepsze modele – Przeczytaj nasz poradnik!

Sony A5000 dla początkujących

Model Sony A5000 świetnie wpisuje się w schemat bezlusterkowca dla początkujących. Jest odpowiedzią na gusta i potrzeby amatorów, którzy chcą mieć mały i automatyczny aparat ze świetną jakością zdjęć. To w prostej linii kontynuator popularnej serii Sony NEX-3, która dzięki bardzo dobremu wykonaniu i niewygórowanej cenie znalazła wielu zadowolonych nabywców. ILCE-5000 charakteryzuje się dużą liczbą trybów automatycznych i kreatywnych, uchylnym wyświetlaczem (idealnym do robienia selfie) oraz bardzo szybkim układem autofocusa. Jeżeli dodamy do tego fakt, że aparat z baterią waży zaledwie 270 g, to otrzymamy podręczny sprzęt spełniający wymagania wielu amatorów.


Sony A6000 dla zaawansowanych amatorów

Korpus Sony A6000 posiada wszystko, czego mógłby wymagać zaawansowany amator. Aparat wyposażony został w 24-milionową matrycę formatu APS-C, która charakteryzuje się bardzo dobrą dynamiką obrazu. Wbudowany wizjer elektroniczny, dwa pokrętła ułatwiające kontrolę ustawień, czy zdjęcia seryjne z prędkością do 11 kl/s ze śledzeniem ostrości mogą zainteresować nawet bardziej wymagających użytkowników. Możliwość zaprogramowania do 7 przycisków funkcyjnych daje ogromne możliwości spersonalizowania pracy z korpusem. Najważniejsze jest jednak to, że mimo premiery aparatu kilka lat temu, w swojej półce cenowej wciąż staje w szranki z konkurencją i często wychodzi z nich zwycięsko pod względem możliwości i parametrów.

Sony A6300 – filmowanie z matrycą APS-C

Sony A6300 nie jest bezpośrednim następcą wcześniej wspomnianego modelu Sony A6000. Jest raczej ukłonem w stronę filmowców szukających małego, bezkompromisowego korpusu z matrycą APS-C. Ten uszczelniony aparat charakteryzuje się możliwością nagrywania materiału w jakości 4K z kodekiem X AVCS. Do niedawna takie możliwości były zarezerwowane tylko dla kilkukrotnie droższego sprzętu. Dodatkowo aparat posiada 425 (!!!) pól autofokusa z detekcją fazy – żaden inny bezlusterkowiec nie potrafi tak szybko i precyzyjnie ustawić ostrości ani utrzymać jej na poruszającym się obiekcie. Aparat rejestruje też świetnej jakości zdjęcia przy ustawieniu wysokich czułości ISO.

Sony A7, A7R i A7S drugiej generacji – filmowanie w 4K

Do profesjonalistów i najbardziej wymagających skierowane jest trio uszczelnionych, pełnoklatkowych bezluterkowców. Z tego powodu, że nie istnieje aparat uniwersalny, oferta została skonstruwana tak, aby tworzyły one ze sobą harmonijną całość, pozwalając każdemu wybrać coś dla siebie, wedle swoich upodobań i potrzeb. Jest to druga generacja pełnklatkowej serii Sony A7 i każdy z nowych modeli w stosunku do swojego poprzednika nie jest tylko kosmetyczną zmianą, lecz solidnym krokiem na przód. Modele A7, A7r i A7s są jeszcze dostepne w naszych magazynach w promocyjnych cenach, ale kto pierwszy ten lepszy.

Najbardziej wyważonym modelem jest korpus Sony A7 mkII. Kryje on w sobie matrycę o wymiarach 24x36mm i rozdzielczości 24 mln pixeli. Był to pierwszy bezlusterkowiec zaprezentowany przez Sony z systemem stabilizacji matrycy. Podobnie jak wszystkie aparaty A7 posiada 3 definiowalne pokrętła, które pozwolą zoptymalizować obsługę aparatu. Tomasz Tomaszewski – fotograf współpracujący od 25 lat z National Geographic – zrealizował nim sporą część zdjęć do swojego najnowszego albumu „To co trwałe”.

12 mln pixeli w modelu Sony A7s mkII na tle dzisiejszych standardów rozdzielczości matryc nie wygląda imponująco. Rozdzielczość ta jest zoptymalizowana pod nagrywanie filmów w jakości 4K. Dzięki temu aparat jest w stanie zarejestrować bardzo szczegółowe i dynamiczne ujęcia przy czułościach rzędu kilkudziesięciu tysięcy (!!!) ISO. Przez wielu nazywany jest filmującym noktowizorem w kolorze i nie ma w tym ani krzty przesady. W stosunku do poprzedniej generacji nie do nagrywania w 4K nie potrzebuje już zewnętrznego rekordera jak A7s, ma bardziej rozbudowaną funkcję zebry i obsługę krzywej gamma S-Log3, pozwalającej na bezstratną pracę z kolorystyką materiału w postprodukcji.

Dla miłośników dużych rozdzielczości i ponadprzeciętnej tonalności obrazka powstał Sony A7r mkII. Taka wysoka rozdzielczość, wynosząca 42 mln pixeli bez filtra dolnoprzepustowego, do niedawna zarezerwowana była tylko dla profesjonalnych średnioformatowych korpusów. Natomiast żeden z aparatów z większa matrcyą niż 36x24mm nie stabilizował jej w pięciu osiach ani nie nagrywał filmów w rozdzielczości 4K. Sony A7r mkII to flagowiec tej marki, więc posiada wszystkie udgodonienia, jakich mogą potrzebować profesjonaliści. Nie powinna zatem dziwić jego wysoka cena.

Seria z „7” w nazwie to jeszcze nie koniec możliwości…

W tym roku mija okrągła 10 rocznica, gdy Sony przejęło dział fotograficzny firmy Konica-Minolta, która słynęła z doskonałej jakości optyki oraz innowacyjnych rozwiązań w analogowych aparatach fotograficznych. Seria w pełni profesjonalna wśród aparatów Dynax Konica-Minolta miała cyfrę „9”. Możemy być zatem pewni, że nie jest to ostatnie słowo i kres możliwości bezlusterkowego systemu Sony Alpha.

Czy produkując telewizory i konsole, można jednocześnie robić dobre aparaty?

Przez wielu firma Sony traktowana jest odrobinę z dystansem – w końcu ci od Walkamna, Playstation i telewizorów Bravia nie mogą robić wszystkiego idealnie. Panuje dziwne przeświadczenie, iż w branży fotograficznej liczą się tak naprawdę firmy, które mają swoje korzenie jeszcze w jej analogowej odmianie. Idąc tym tropem, podobnym twierdzeniem byłoby, iż producent dyliżansów powinien robić świetne samochody.  Sony od lat zajmuje sie tworzeniem technologii rejestrowania oraz przetwarzania dźwięku i obrazu. Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach robimy zdjęcia w formie cyfrowej, a na cyfrowych technologiach wszelkiej maści firma ta zna się jak mało kto. Dzięki doświadczeniu zdobytemu na innych polach niż tylko branża fotograficzna potrafią oni tworzyć produkty świetnie trafiajace w gusta i potrzeby wielu użytkowników.

Podziel się.

O Autorze

Doradca klienta w branży foto od kilku lat. Zwolennik fotograficznego minimalizmu - zarówno w kwestii sprzętu jak i kadru. Zadeklarowany miłośnik Kaukazu.

2 komentarze

  1. Witam,
    bardzo proszę o sugestie w wyborze bezlusterkowca. Swoją przygodę z fotografią zaczęłam dawno temu, w dobie analogowej. Z braku czasu i obowiązków oraz wygody przez lata nie zajrzałam do ciemni, a jedynymi aparatami z jakich korzystałam były kompakty. Cyfrowych lustrzanek Canona i Nikona nie jestem w stanie zaakaceptować do dziś (proszę o wybaczenie użytkowników), te Pentaxa i Leica były poza zasięgiem.
    Dziś aparaty z wymienną optyką stwarzają dla mnie długo wyczekiwaną okazję do zabawy z dedykowaną optyką oraz często z „nie platikową” estetyką body.
    Czego szukam? Bezlusterkowca o dobrych parametrach, z wizjerem i wielością doboru obiektywów, przede wszystkim tych wiekowych. Nie chciałabym dokupować adapterów w cenie tysiąca złotych, jak to ma miejsce w przypadku adapterów DMW-2M czy DMW-3RE.
    Swój wybór ograniczam do trzech modeli: Sony Alpha a6000, Olympus OM-D-E-M10, ewentualnie Fujifilm X-T10.

    Będę wdzięczna za możliwie szybką odpowiedź :))). Pozdrawiam.

    • Paweł Ostęp w

      W przypadku chęci korzystania z bezlusterkowców i analogowych obiektywów musimy pamiętać o tym że matryca jest mniejsza niż w przypadku lustrzanek analogowych więc mamy do czynienia z tzw. Cropem. W przypadku Olympusa wynosi on x2, w przypadku Fujfilm i Sony x1,5. Największa ilość adapterów znajdziemy do Sony i Olympusa, do Fujifilm jest ich ciut mniej na rynku. Sony będzie miało wyższe użyteczne wysokie ISO, ale Olympus stabilizowana matryce przez co każdy obiektyw będzie stabilizowany (nawet te analogowe). Wybór doprawdy ciężki, ale w przypadku na współprace z analogowymi obiektywami ze wskazaniem na A6000.

Zostaw komentarz

izmir escort