W przeciwieństwie do wyboru komputerów czy urządzeń biurowych (drukarek, skanerów itp.) głośność pracy nie jest raczej czymś, czym trzeba przejmować się podczas wyboru aparatu fotograficznego. Bywa wręcz, że dźwięk migawki mechanicznej nadaje lustrzankom niepowtarzalny klimat, a w smartfonach czasami specjalnie naśladuje się ten dźwięk. Jednakże, istnieje sporo sytuacji, gdy głośna migawka i silnik autofokusu stają się problemem… Sprawdź, w jakich sytuacjach warto mieć cichy aparat i jakie rozwiązania technologiczne pozwolą Ci na dyskretne fotografowanie.
W jakich sytuacjach przydaje się cichy aparat i obiektyw?
1. Fotografowanie dzieci i zwierząt
Przekonałem się na własnej skórze, iż lustrzanka pozbawiona elektronicznej migawki i śpiące dziecko to nie najlepsze połączenie. A gdy śpi płytko nie pomoże nawet tryb cichego fotografowania. Podobnie zresztą jest ze zwierzakami domowymi. Przykładowo koty zasypiające w bardzo dziwnych pozach i miejscach zasługują na uwiecznienie, ale często pozostają na tyle czujne, że głośny sprzęt może je zbudzić i spłoszyć. W szczególności gdy śpią w zakazanym miejscu, ale jednocześnie wyglądają tak uroczo, że z reprymendą warto poczekać do końca ekspozycji.
2. Fotografia przyrodnicza
Właściwie cichy aparat i obiektyw mają tutaj takie same znacznie jak w poprzednim punkcie, ale dzikie zwierzęta są jeszcze bardziej czujne. Domowy pupil jest w stanie spać jak zabity i nie zbudziłoby go fotografowanie jego ucha wewnętrznego, ale w terenie migawka mechaniczna może być jak nastąpienie na pojedynczą, łamliwą gałąź. Skutkiem będzie spłoszenie zwierząt i nici z udanego kadru.
3. Street photo
Przy tym punkcie nie zrozum mnie źle, gdyż pojawia się w nim pewna kontrowersja. Otóż w zastosowaniach takich jak fotografia uliczna cicha migawka pozwala nie zdradzać w ogóle, iż wykonało się zdjęcie. Nie namawiam tym samym do zabawy w podglądactwo czy detektywa, ale chodzi mi o to, że czasami tylko tzw. fotografowanie z biodra i udawanie, iż w ogóle nie wykonało się ekspozycji jest kluczem do niezaburzenia sceny i uzyskania kadru. Oczywiście należy przy tym zachowywać się etycznie i informować po fakcie o zaistniałej sytuacji, a także wykazać się dużą zachowawczością i wyczuciem.
4. Fotografowanie w miejscach wymagających dyskrecji
Takich miejsc jest naprawdę sporo – należą do nich przestawienia teatralne, prezentacje, warsztaty, lekcje, uroczystości ślubne, odczyty itp. Czasami nawet podczas rejestrowania spotkania kółka zainteresowań możesz zauważyć, jak dźwięk migawki będzie zwracał uwagę uczestników, a część z nich może nawet irytować. W takiej sytuacji zastosowanie migawki elektronicznej pozwoli jeszcze łatwiej stać się niewidzialnym dla uczestników i nie zaburzy wydarzeń.
5. Filmowanie
Cichą pracę sprzętu docenią szczególnie filmowcy, którym zależy na uzyskaniu świetnego dźwięku. Głośne systemy AF będą słyszalne w zapisie audio mikrofonu aparatu lub kamery i zakłócą odbiór materiału. W szczególności zwłaszcza to, jak pracuje obiektyw podczas ustawiania ostrości, przekłada się na jakość audio. Aby ją dopieścić, konieczne jest stosowanie obiektywów z ultracichymi autofokusami.
Jak widać cichy aparat i obiektyw mogą przydać się każdemu fotografowi oraz filmowcowi – nie tylko tym, którzy zajmują się ślubami. Opcja ta może być przydatna dużo częściej niż to się wydaje.
Jakie funkcje w aparatach cyfrowych sprawiają, że robienie zdjęć może bezgłośne i dyskretne?
Elektroniczna migawka
Najprostszym sposobem, aby uzyskać totalną dyskrecję jest kupienie aparatu z migawką elektroniczną. Ponieważ nie wykorzystuje ona do pracy żadnych elementów mechanicznych – nie słychać jej pracy.
Jak działa migawka elektroniczna? Upraszczając, pozwala ona na ekspozycję poprzez naświetlanie poszczególnych segmentów pikseli matrycy. Opcja ta jest dostępna przede wszystkim w bezlusterkowcach, gdzie dodatkowo brak układu lustra ogranicza „hałaśliwość” sprzętu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o migawkach? Powstał już o tym osobny artykuł:
Migawka elektroniczna a mechaniczna – poznaj różnice >>
Tryb cichego fotografowania w lustrzankach
Lustrzanki radzą sobie z tym wyzwaniem jak potrafią. Oferują tryb cichego fotografowania, w którym nie dochodzi do opadania lustra na jego miejsce po wyzwoleniu spustu migawki. Nie jest to rozwiązanie idealne, gdyż wciąż aparat zwraca na siebie uwagę, ale jest już trochę ciszej.
Niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy bezlusterkowca, czy lustrzanki, tryb cichego fotografowania może też wyłączać automatycznie funkcje generujące dźwięki. Należą do nich sygnał dźwiękowy potwierdzający ustawienie ostrości, uruchomienie lampy błyskowej itp.
Ultradźwiękowy autofokus w obiektywie
Ustawianie ostrości może być dosyć głośne w tańszych konstrukcjach oraz podczas korzystania z tzw. „śrubokręta” (inna pasująca moim zdaniem nazwa to wkrętarka), czyli silnika AF zaimplementowanego w niektórych modelach aparatów, który jest uruchamiany podczas korzystania z obiektywów manualnych. Zatem w celu zapewnienia cichej pracy stosuje się różne dyskretne silniki autofokusa, takie jak np. ultradźwiękowy silnik USM. W przypadku braku takich rozwiązań trzeba zdać się na ręczne ustawianie ostrości.
Ciekawostka: Jak brzmi 37 różnych aparatów?
A na już na sam koniec oddajmy hołd kultowemu dźwiękowi migawki. Zobacz poniższy film, gdzie możesz usłyszeć, jak brzmi 37 różnych aparatów. :)