Nie samymi zdjęciami czy nagraniami żyje fotograf lub filmowiec. Warto czasami odpocząć, uprawiając różne sporty outdoorowe, takie jak np. bieganie, rower, wspinaczka itp. (co oczywiście nie wyklucza wykorzystania kamer sportowych czy wytrzymałych kompaktów do zadań specjalnych). W takiej sytuacji przyda się dodatkowe źródło zasilania. Produkty Xtorm umożliwiają ładowanie urządzeń w terenie i zostały zaprojektowane z myślą o dotrzymaniu kroku osobom lubiącym aktywny wypoczynek. Postanowiłem więc sprawdzić, czy na powerbankach Xtorm Limitless i Xtorm Instinct można polegać podczas zajęć outdoorowych.
Krótkie porównanie powerbanków Xtorm
Powerbanki Xtorm Limitless i Xtorm Instinct to dosyć zbliżone konstrukcje, które zostały zaprojektowane z myślą o dużej wytrzymałości na wstrząsy, odporności na wilgoć i zapewnieniu dużej ilości energii. Główną różnicą w budowie jest udostępnienie w modelu Instinct panelu solarnego, który umożliwia doładowywanie baterii niemal przez cały czas (pod warunkiem, iż dopisze pogoda). Poza tym istotną różnicą jest zastosowany rodzaj latarki – w modelu Instinct są to cztery dosyć mocne diody LED, natomiast Limitless oferuje tylko pojedyncze źródło światła. Więcej szczegółowych informacji o ww. powerbankach znajdziesz poniżej:
Xtorm Solar Charger Instinct
Xtorm Limitless
Jaki powerbank na urlop, dla sportowca i miłośnika zajęć w plenerze?
Sprzęt może zdecydowanie ograniczać swobodę podczas aktywnego wypoczynku. Strach przed możliwym uszkodzeniem raczej nie pozwoli na pełne oddanie się ulubionym dyscyplinom. Powerbanki Xtorm mają więc poradzić sobie z wyzwaniami jakie niesie ekstremalne użytkowanie sprzętu, które może przynieść kontakt z wodą, wstrząsy i upadki. Jak poradziły sobie z tym zadaniem?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że obydwa urządzenia sprawiają wrażenie naprawdę solidnych. Posiadają wytrzymałe konstrukcje, które obejmują m.in. wzmocnione narożniki. W przypadku modelu Instinct są one ogumowane, co powoduje dodatkową absorpcję podczas uderzeń. Złącza zostały ukryte pod specjalnymi osłonami – Xtorm Instinct oferuje gumową zatyczkę, natomiast Limitless plastikową klapkę. W pierwszym przypadku osłona ściśle przylega do obudowy, co nie tylko zapewnia odpowiednią szczelność, ale również utrudnia przypadkowe zahaczenia tego elementu i odsłonięcie złączy. Klapka w Limitless ma dodatkowe zaczepy, które także utrudniają przypadkowe otwarcie. Niestety te rozwiązania sprawiają, iż dostęp do złączy podczas korzystania z rękawiczek jest nieco utrudniony, ale jest to kompromis, który pozwala uniknąć uszkodzenia złączy.
Obydwa urządzenia można z łatwością przymocować do plecaka. Pozwalają na to dołączone w zestawie karabińczyki i paski. W obydwu modelach zastosowano wysokiej jakości akcesoria, które gwarantują pewne trzymanie. Zastosowanie tego dodatku jest szczególnie praktyczne w przypadku powerbanku z panelem solarnym – dzięki temu możliwe jest przymocowanie go do plecaka tak, aby ładował się podczas pieszej wędrówki.
Energia w każdej sytuacji – pojemność i ładowanie powerbanków Xtorm
Obydwa powerbanki oferują pojemność 10 000 mAh i wykorzystują wysokiej jakości ogniwa. W przypadku panelu słonecznego możliwe jest zapewnienie sobie stałego dostępu do energii. W trakcie słonecznego dnia udało się skumulować energię, która pozwoliła na ponowne naładowanie baterii smartfona. Jak na tego typu urządzenia zapewnia więc bardzo dobrą wydajność. W zestawie z obydwoma urządzeniami dołączone są kable umożliwiające ładowanie. W przypadku Limitless użytkownik otrzymuje wytrzymały przewód opleciony nylonem, jednakże niestety jest bardzo krótki (możliwe jest nabycie go w wersjach o długości np. 1 m, także w wariantach ze złączem Lightning itp.). Z powerbankiem Instinct dołączony jest jedynie standardowy kabel, co wynagradza jego długość, dającą większą swobodę.
Akcesoria outodoorowe – nie tylko ładowanie się liczy
W terenie przydaje się nie tylko możliwość naładowania akumulatorów, ale również łatwego skorzystania z latarki. Obydwa testowane urządzenia oferują diody LED, które po zmroku oświetlą drogę. W przypadku modelu z panelem słonecznym są to cztery bardzo mocne diody. Na pochwałę zasługuje uruchamianie latarki w tym urządzeniu – należy w tym celu dwukrotnie kliknąć odpowiedni przycisk. Takie rozwiązanie zapobiega przypadkowemu włączeniu latarki i niepotrzebnej stracie energii. Powerbank Limitless dodatkowo oferuje emisję sygnału S.O.S.
Podsumowując testowane powerbanki Xtorm robią naprawdę świetne wrażenie. Ich konstrukcje wzbudzają zaufanie i pozwalają na swobodne korzystanie w trakcie wszystkich aktywności. W połączeniu z dużą wydajnością ogniw nie trzeba dłużej martwić się o źródło zasilania. Przydadzą się zresztą nie tylko podczas uprawiania sportów, ale również np. w trakcie wypoczynku na działce czy podczas biwaku (gdy rozpada się deszcz a sprzęt pozostanie na zewnątrz, nic złego się nie stanie). Można przyczepić się do latarki zamontowanej w modelu Limitless, ale są to już szczegóły, które nie zmieniają mojej opinii, że sprzęt Xtorm jest godny polecenia.
Produkty Xtorm powstały z myślą o ułatwieniu pracy fotografom i filmowcom zarówno w terenie, jak i w studiu. Zajrzyj do poniższego artykułu, aby poznać kilka sprzętów, które sprawdzą się w codziennej pracy fotografa: