Jaki powinien być aparat, by z przyjemnością mogło korzystać z niego dziecko? Na jakie parametry sprzętu zwrócić uwagę, a jakie spokojnie pominąć? Zobacz, które modele aparatów polecamy dla najmłodszych fotografów!
Znając swoje możliwości finansowe i zainteresowania dziecka, możesz wytypować najważniejsze cechy aparatu, którego szukasz. Później, idąc tropem tych cech, wybierzesz z nami odpowiedni model.
Ceny aparatów dla dzieci
Zacznijmy od kosztów. Kupując aparat dla dziecka musisz być przygotowany na wydatek minimum 300zł. Poniżej tej kwoty znajdziesz tylko zabawki lub przestarzały sprzęt. Do 1000zł kupisz już całkiem przyzwoity kompakt, natomiast na bezlusterkowca lub prostą lustrzankę dla nastolatka wydasz w okolicach 1500zł. Droższy sprzęt zostawmy dla dorosłych którzy wiedzą, czego chcą i będą umieli się tym posłużyć.
Dobierz typ aparatu do charakteru i zainteresowań dziecka
Jeśli dziecko nie przejawiało nigdy większego zainteresowania robieniem zdjęć i podejrzewasz, że ta kwestia nie zmieni się nawet po zakupie aparatu, kup jak najprostszy w obsłudze kompakt z dobrze działającym trybem auto: Nikon Coolpix L31, Lumix DMC-SZ10, Canon Ixus 165, Canon Ixus 180.
Jeśli dziecko przejawia już zainteresowanie fotografią, jest ciekawskie, kreatywne, uzdolnione wizualnie/plastycznie i chcesz dać mu możliwość rozwoju nowego hobby, kup nieco bardziej zaawansowany kompakt, który ma więcej możliwości zmiany ustawień (tryby preselekcji, więcej trybów sceneryjnych-kreatywnych, wizjerek elektroniczny): Panasonic Lumix DMC-TZ57, Nikon Coolpix S7000, Canon Ixus 285, Canon Powershot n2, Fujifilm Finepix s8200, Fujifilm Finepix s9800…
… albo bezlusterkowca z możliwością zmiany optyki: Olympus EP-L6, Sony a5000
Lustrzanki takie jak: Canon EOS 1200D, Canon 100D, Nikon D3300, Nikon D3200 polecamy mającym już przynajmniej kilkanaście lat. Więcej o tym, jaką lustrzankę i akcesoria wybrać na początek, znajdziesz w tym tekście: Wyprawka dla fotografa. Co kupić na początek.
W przypadku rozbrykanych urwisów i aktywnych sportowców warto wybrać aparat z wodoodporną, wzmocnioną obudową, której nie straszne nurkowanie w basenie, zalanie coca colą, upadki z wysoka czy zakopanie żywcem na plaży: Fujifilm Finepix xo90, Fujifilm Finepix xp70, Olympus TG 860, Nikon AW130, Nikon s33. Kupując uszczelniony, odporny na mechaniczne urazy i wodoodporny aparat, przede wszystkim żegnamy stres, że dziecko łatwo zniszczy coś bardzo cennego. Brzmi fajnie? Pod tymi dwoma linkami znajdziesz dwa artykuły w całości poświęcone tego typu aparatom: Jaki aparat zabrać ze sobą na wakacje? i 5 najlepszych aparatów na wakacyjne wyjazdy. Pamiętaj tylko, żeby razem z aparatem kupić „niezatapialny” pasek na nadgarstek i przyzwyczaić dziecko do jego noszenia w wodzie. Gdy aparat wyślizgnie się z ręki, nie opadnie na dno, lecz utrzyma się na powierzchni.
Jeszcze inną opcją jest kupno aparatu drukującego zdjęcia natychmiast po ich zrobieniu (papier do kupienia osobno). Może to być dobra propozycja dla dzieci, które zdają się mieć już wszystko, łącznie z tabletem i smartfonem, który służy im do robienia cyfrowych zdjęć. Z takimi aparatami jak te: Fujifilm Instax, Polaroid poznają bardziej namacalną formę fotografii.
Najważniejsze cechy aparatu
Gdy już wiesz, jaki typ aparatu najbardziej spodoba się twojemu dziecku, przyjrzyj się specyfikacjom poszczególnych modeli, które dany typ reprezentują. Jeśli jeszcze nie podjąłeś decyzji, zerknij tutaj: Kompakt, bezlusterkowiec, czy lustrzanka?
Kupując aparat fotograficzny dla dziecka, nie patrz na megapiksele, bo tych w niektórych aparatach może być aż nadto. Zdecydowanie ważniejszym parametrem jest kąt widzenia obiektywu. Wybierz aparat, który widzi szeroko i pozwoli dziecku uchwycić jak najwięcej w kadrze. Ogniskowa obiektywu powinna wynosić 24mm lub mniej.
Niech nie kuszą cię również kompakty z tzw. super zoomem. Teraz wystarczy ci typowy zoom optyczny, np. pięciokrotny. Na zoom cyfrowy nie zwracaj uwagi. Jedynym wyjątkiem, kiedy powinieneś rozważyć zakup kompaktu typu super zoom są przyrodnicze zainteresowania twojego dziecka. Jeśli uwielbia ono obserwować zwierzęta, interesują go zjawiska zachodzące w przyrodzie, będzie często używać najdłuższych ogniskowych. Miłośnik sportu i podróży zachwyci się za to GPSem i kompasem wbudowanym w aparat.
Z pewnością przyda się także optyczna stabilizacja obrazu, ponieważ dzieci, zwłaszcza te mniejsze, nie zawsze potrafią stabilnie trzymać aparat. Stabilizacja optyczna polepszy jakość i ostrość zdjęć wykonywanych wieczorem lub w ciemnych pomieszczeniach a stabilizacja cyfrowa zredukuje drgania podczas kręcenia filmów.
Dzieci docenią też duży wyświetlacz, który nie musi, a może wręcz nie powinien być dotykowy, bo taki szybko się ubrudzi. Wygodniejsze będzie korzystanie ze zwykłych przycisków. Szczególnie ważny jest wygodny przełącznik pomiędzy trybem foto i video. Filmowanie powinno być dostępne po jednym kliknięciu, bez przeszukiwania menu.
Facebook, Youtube i Snapchat to coś, czym żyją teraz nasze dzieci, a możliwość pokazania w internecie swoich zdjęć i filmów jest dla nich bardzo ważna. Dzielenie się plikami w sieci ułatwi aparat wyposażony w wifi z NFC, za pomocą którego prześlemy obrazy na inne urządzenia, telefon, tablet czy komputer podłączony do internetu. Ponadto aparaty wyposażone w łączność wifi mają zazwyczaj w komplecie funkcje, które pozwalają na niewielką obróbkę i „upiększenie” materiału zaraz po jego wykonaniu.
3 najlepsze aparaty dla dzieci – Cyfrowe.pl rekomenduje
- wodoodporny do 10 metrów
- uszczelniony przed piaskiem i kurzem
- wstrząsoodporny na upadki z wysokości 1,5 metra
- odporny na mróz do -10°C i zmiany temperatury
- obiektyw nie wysuwa się podczas robienia zdjęć (dodatkowa ochrona)
- filmy w formacie full hd (aparat ma osobny guzik do włączenia nagrywania)
- występuje w kilku kolorach (żółty, różowy, niebieski, biały)
- posiada kolorowe, bardzo intuicyjne menu
- funkcja wykrywania twarzy działa nawet pod wodą
- robieniu zdjęć, zamiast zwykłego „beep”, towarzyszą zabawne dźwięki, np. szczekanie psa itp.
- drukuje zdjęcia natychmiast po ich zrobieniu
- nie posiada menu, wszystkie opcje fotografowania przypisane są do guzików na obudowie
- bardzo prosta, intuicyjna obsługa
- nietypowy wygląd
- świetna ergonomia
- występuje aż w 7 różnych kolorach (biały, czarny, żółty, fioletowy, różowy, malinowy, turkusowy)
- rzadko spotykany, daje dużo frajdy dzieciom i dorosłym
- porządny aparat, z którego mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny
- wyśmienita jakość zdjęć i filmów (full hd)
- dużo możliwości zmiany ustawień, tryby manualne i artystyczne, tryb filmów poklatkowych
- uchylny ekran zaprojektowany z myślą o selfie
- wymienna optyka, duża dostępność różnorodnych obiektywów
- stylowy wygląd, możliwość dokupienia akcesoriów z linii fashion
- wi-fi
Jeśli masz pytania na temat tego, jaki kupić aparat fotograficzny dla dziecka i nie znalazłeś na nie odpowiedzi w tym tekście, śmiało zadaj je w komentarzu lub na czacie na naszej stronie www.cyfrowe.pl!
Jeden komentarz
Ja bym poszedł w inną nieco stronę. Duzo zależy też od wieku dziecka, o czym w artykule nie ma słowa. inne preferencje będzie miało 5-letnie bibi, a inne 12-letnie dziecko. Dla mojej córki najważniejsze, aby był różowy. Kupiliśmy jej więc fuji w metalowej, różowej obudowie. Aparaty typowo dla dzieci to nie jest dobry pomysł. Aparat kosztował używany 80zł. I raczej tak bym patrzył – tani aparat, najlepiej używany, ale normalny. Kolor i kształt to już w zależności od predyspozycji dziecka. No i to moje małe jest zadowolone z aparatu. Chodzi, cyka zdjęcia, filmuje… jest mega-szczęśliwa. A najwazniejsze, że nie wygląda jak zabawka.