Od kiedy na fanpage Cyfrowe.pl na Facebooku trwa konkurs „Makrozagadka” publikuję raz w tygodniu opis, jak powstało konkursowe zdjęcie i jak samemu zrobić podobne. Pada wówczas sporo słów rodem z fotograficznego słownika, które dla niejednego mogą być zagwozdką. Przyszła pora co nieco wyjaśnić, a i z niektórych rzeczy się wytłumaczyć!
Przede wszystkim nazwa konkursu, któremu patronuje Nikon, jest pewnym uogólnieniem. Nie wszystkie bowiem konkursowe zdjęcia publikowane do tej pory, ani te, które pojawią się w kolejnych tygodniach, są „prawdziwymi” zdjęciami makro. Czasem są to małe rzeczy sfotografowane z bliska, a czasem powiększone przez obiektyw prawie jak przez mikroskop. Technicznie rzecz biorąc, powstawały w różny sposób, choć łączy je nawiązanie do świata malutkich przedmiotów.
Fotografia close up
To najłatwiejsza technika z trzech wymienionych w tytule. Są to po prostu zdjęcia z bliska. Zrobisz je bez specjalistycznego sprzętu, wystarczy, że masz kompakt z tak zwanym „trybem makro”, oznaczonym najczęściej na pokrętle aparatu symbolem kwiatka.
Jak działa tryb makro w aparacie? Sprawia, że możesz wyostrzyć zdjęcie nawet z bliskiej odległości, stojąc zaledwie kilka cm od fotografowanego przedmiotu. Dla porównania, zrobienie zdjęcia lustrzanką z teleobiektywem wymaga odejścia od przedmiotu aż o metr! A im bliżej fotografowanego obiektu możesz podejść, tym lepiej. Weź to pod uwagę kupując obiektyw. Oprócz jego standardowych parametrów sprawdź z jakiej odległości da się nim zrobić ostre zdjęcie.
Makrofotografia
Fotografia makro „zaczyna się” wtedy, gdy obraz przedmiotu, który fotografujesz (lub jego fragment) zajmuje na matrycy tyle samo centymetrów, ile liczy sobie w rzeczywistości. Mówimy wówczas o skali odwzorowania 1:1. Do zdjęć makro nie wystarczy sam aparat i obiektyw, chyba, że jest to specjalny obiektyw przeznaczony do makrofotografii, np.
Jeśli nie chcesz kupować specjalnego obiektywu do makro, możesz przerobić każdy posiadany przez siebie obiektyw za pomocą kilku akcesoriów. Służą do tego soczewki i konwertery nakręcane na obiektyw, pierścienie, które montuje się pomiędzy aparatem a obiektywem (jest ich kilka typów) oraz miech. Wszystkie wymienione narzędzia dają podobny efekt, tzn. „powiększają” i „przybliżają” to, co fotografujesz, jednak robią to w różnym stopniu. Ponadto różnią się wygodą używania i ceną.
Nano i mikrofotgrafia
Zasady są tu takie same jak w przypadku makro, tylko że skala odwzorowania musi być większa niż 10:1. Obraz, jaki uzyskasz na matrycy, musi być dziesięciokrotnie większy niż rzeczywiste wymiary fotografowanego przedmiotu. Niestety nie da się zrobić takich zdjęć za pomocą rzeczy dostępnych w sklepach fotograficznych. Potrzebne są do tego zaawansowane optyczne narzędzia i mikroskopy. Poniższe zdjęcie zostało wykonane w powiększeniu 8:1. Jest więc bardzo blisko mikrofotografii, jednak w dalszym ciągu, technicznie rzecz biorąc, jest to makro a nie mikrofotografia.
Wiesz teraz, że pod słowem makro nie zawsze kryje się prawdziwa makrofotografia. Możesz w ten sposób fotografować kwiaty i owady (co najbardziej kojarzy się z tą dziedziną fotografii) albo wymyślać foto zagadki jak te, które publikuję w konkursie na facebooku Cyfrowe.pl. Pod słowem makro kryje się wiele technik, narzędzi i pomysłów.
7 komentarzy
Witam,
chciałabym zapytać co myślicie o takim zestawieniu do zdjęć produktowych (obiekty 10-25 cm z małymi detalami i napisami ze specyfikacją- chodzi o komponenty elektroniczne).
Nikon 7200 +Tamron AF 60mm f/2 Macro
lub
Nikon 7200 + Nikon 60mm f.28 D Micro- Nikkor?
do tego lampy błyskowa Yongnuo czy lampa pierścieniowa LED?
Dzięki za odpowiedź :)
Oba zestawy wybrane przez Ciebie powinny się sprawdzić, przy tego typu działalności. Zestaw z obiektywem Nikon pozwoli Ci robić mocniejsze zbliżenia niż Tamron, więc wybierz go, jeśli potrzebujesz takiej właśnie cechy.
Jeśli mają to być zdjecia produktowe, np. do sprzedaży, do sklepu internetowego itp. a nie artystyczne to poleciłabym rozejrzenie się za stołem bezcieniowym https://www.cyfrowe.pl/szukaj.php?tekst=st%C3%B3%C5%82+bezcieniowy&kat=45&A=0 i lampami do niego, np. marki Quadralite. Wydatki wzrosną, ale jedna pierścieniowa lampa nie da Ci efektu idealnie białego tła ani nie doświetli dobrze detali produktu. Lampy Yongnuo natomiast mają sens tylko wtedy, gdy będzie ich kilka z każdej strony stołu i będą wyzwalane zdalnie na odległość. Lampa zakładana na aparat to rozwiązanie czysto reporterskie i w fotografii produktowej raczej się nie sprawdza.
Witam,
Również chciałabym prosić o pomoc chciałabym robić zdjęcia takie jak poniżej jednak nie wiem jaki aparat do tego potrzebuję czy macie jakieś propozycje?
http://geekstroke.com/wp-content/uploads/2013/12/eye-macro-photo-1.jpg
Witaj, czy lustrzanka Canon EOS 700D + 18 mm – 55 mm IS STM ma funkcję mikro i makro? Proszę o informację.
Witaj, jeśli chodzi o lustrzankę Canon EOS 700D, to w trybach fotografowania jest dostępny tryb makro, jednak daje on tylko lekkie przybliżenie, natomiast sam obiektyw takiej opcji nie ma. Aby osiągnąć pożądane efekty, a więc faktyczne zbliżenie makro (odwzorowanie 1:1), konieczne jest użycie odpowiedniego obiektywu do fotografii makro (np. http://www.cyfrowe.pl/obiektywy-do-lustrzanek-macro,1,12,508/p/2/Canon.html) lub akcesoriów, np. pierścienie lub konwertery. Zapraszam do poczytania innych naszych artykułów w tym temacie: https://blog.cyfrowe.pl/2016/09/16/swiat-z-bliska-czyli-czego-potrzebujesz-aby-zrobic-dobre-zdjecia-makro/ oraz https://blog.cyfrowe.pl/2015/09/22/sprzet-do-makrofotografii/ – tutaj znajdziesz więcej wskazówek. Warto też obejrzeć krótkie wideo na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=gW3LmABTORI. Jeśli będziesz chciała jeszcze porozmawiać z jednym z naszych specjalistów, napisz na adres sklep@cyfrowe.pl i podaj nam swój numer telefonu – oddzwonimy do Ciebie :)
Witam.
Krótko i na temat napisane.
Prośba. Proszę o pomoc. Jestem na niższym poziomie niż podstawowy w foto. Zajmuje się numizmatyką i chciałbym kupić aparat do mikro/makro – mam namiot i 3 parasole z białym światłem. Proszę o pomoc czego szukać, jak szukać.
Witaj! Wydaje mi się, że najlepszym aparatem dla Ciebie byłby Olympus TG 4, który SŁYNIE ze swojego trybu makro, jednocześnie jest bardzo prosty w obsłudze (to kompakt, ale specjalistyczny, właśnie dla takich ludzi jak Ty). Można nim uzyskać naprawdę duże przybliżenia. Używają go nawet dentyści do fotografowania próchnicy ;) Pod tym linkiem znajdziesz cenę, opis i zdjęcia http://www.cyfrowe.pl/aparaty/aparat-cyfrowy-olympus-tg-4-czerwony.html, polecam też ten artykuł o akcesoriach makro do lustrzanek https://blog.cyfrowe.pl/2015/09/22/sprzet-do-makrofotografii/ a jeśli chciałbyś o tym z kimś pogadać, napisz swoje pytanie oraz numer telefonu na adres sklep@cyfrowe.pl a oddzwonimy do Ciebie z gotową odpowiedzią :) Pozdrawiam!