Fotoreportaż, fotografia sportowa, przyrodnicza, uliczna, ale i ta do rodzinnego albumu – to wszystko dziedziny, w których liczą się ułamki sekund, wymagające natychmiastowej reakcji, gdyż w przeciwnym wypadku bezcenne chwile przeminą na zawsze. Z tego powodu kluczowa jest płynna, niemal instynktowna obsługa aparatu, którą wspomagają ergonomiczna obudowa oraz odpowiednio rozmieszczone klawisze i pokrętła. Jednakże z pomocą fotografowi może przyjść jeszcze jeden element – programowalne przyciski. Zajrzyj do artykułu, aby poznać jakie dają możliwości, które modele aparatów mają najwięcej opcji dostosowania obsługi, oraz które jeszcze akcesoria fotograficzne posiadają tego typu funkcje.
Programowalne przyciski w aparatach cyfrowych
Programowalne przyciski mają wiele zalet. Przede wszystkim zwiększają intuicyjność i łatwość obsługi aparatu. Ponadto umożliwiają dostosowanie sprzętu do własnego stylu pracy i przyzwyczajeń, co może być przydatne przy zmianie urządzeń. Przykładowo korzystając z bezlusterkowca i lustrzanki możesz ustawić czułość ISO mniej więcej w tym samym miejscu, tak aby zawsze włączać ją tym samym palcem. Zapobiegnie to pomyłkom i umożliwi bezproblemowe przerzucenie się na inny model aparatu.
Programowalne przyciski oznaczane są najczęściej symbolem Fn, Fx lub C.fn (dla większej liczby przycisków w danym modelu może to być Fn1, Fn2 itd.). Niektóre modele umożliwiają zmianę funkcji przycisków, których przeznaczenie zostało wstępnie zaprogramowane przez producenta – odnosi się to np. do przycisku blokady ekspozycji i ostrości AE-L/AF-L.
Pomimo tego, że lustrzanki mają wiele przycisków umożliwiających dostęp do najważniejszych funkcji aparatu, producenci stosują w nich programowalne przyciski. Przykładowo Nikon D500 ma 2 przyciski funkcyjne Fn1 i Fn2, ale oprócz tego możliwe jest zaprogramowanie klawiszy AF-ON, Pv (podgląd głębi ostrości), przycisk joysticku, nagrywania wideo i bracketingu.
Canon EOS 80D pozwala na dostosowanie działania przycisku spustu migawki (podczas wciśnięcia do połowy), AF-ON, blokady AE, podglądu głębi ostrości, SET, a także multi-sterownika i pokręteł. Dzięki temu możliwe jest m.in. rozpoczęcie pracy stabilizacji obrazu, wstrzymanie systemu AF, zablokowanie ekspozycji lampy błyskowej, zmiana jakości zapisywanego obrazu czy wyświetlenie menu.
Pentax K-1 został wyposażony w przyciski Fx1 i Fx2, do których można przypisać funkcje takie, jak zmiana formatu pliku, jasności wyświetlacza, dostosowanie trybu błysku, ustawienie trybu Pixel Shift i Shake Reduction, a także wyświetlenie poziomicy.
Największą zaletą bezlusterkowców są ich małe gabaryty, co często niestety powoduje konieczność rezygnacji z klawiszy funkcyjnych. Producenci rekompensują to programowalnymi przyciskami, do których można przypisać szereg funkcji. Fujifilm X-E2S umożliwia zaprogramowanie 7 przycisków funkcyjnych, w tym specjalnego Fn. Daje to dostęp do m.in. łatwego ustawiania samowyzwalacza, czułości ISO, jakości zdjęcia, trybu pomiaru ekspozycji, funkcji wykrywania twarzy, sieci bezprzewodowej, typu migawki i wiele więcej.
W przypadku aparatu Sony A6300 do programowalnego przycisku można przypisać m.in. funkcję włączania trybu cichego, który umożliwia zachowanie dyskrecji podczas wykonywania zdjęć, co jest niezwykle przydatne np. podczas fotografowania przyrody. Olympus OM-D E-M5 Mark II został wyposażony w 4 programowalne przyciski Fn2, Fn3 i Fn4 oraz REC, do których można przypisać wiele typowych funkcji, ale również bardziej specyficzne, takie jak tryb podwodny czy kompensacja efektu Keystone.
Ciekawym uzupełnieniem programowalnych przycisków jest funkcja dotykowego Fn. Nikon D5500 pozwala za pomocą przesunięcia palcem po ekranie zmienić wybrane parametry, takie jak przysłonę, tryby i pola AF czy czułość ISO. Wysoką funkcjonalnością charakteryzują się również pokrętła, w które został wyposażony np. FujiFilm X-Pro2. Dedykowane pokrętło do zmiany czasu naświetlania lub kompensacji ekspozycji jest bardzo funkcjonalne, a dodatkowo pozwala poczuć klimat fotografowania starszymi, analogowymi konstrukcjami.
Sony wyposażył wybrane aparaty w programowalny pierścień znajdujący się u podstawy obiektywu. Sony DSC-HX90V czy Sony DSC-RX100 IV umożliwiają przypisanie do niego trybu MF lub zaprogramowanie ustawień zoomu.
Programowalne przyciski nie tylko w aparatach
Programowalne przyciski są ułatwieniem wykorzystywanym także w lampach błyskowych, battery gripach, obiektywach czy tabletach graficznych. Oprócz tego w analogiczny sposób korzystają z nich kamery cyfrowe.
Lampy takie jak Sony HVL-F45RM umożliwiają przypisanie do poszczególnych klawiszy najczęściej używanych funkcji, dzięki czemu praca z akcesorium jest o wiele łatwiejsza. Olympus HLD-7 to battery grip, przeznaczony do aparatu Olympus OM-D E-M1, wyposażony w 2 przyciski funkcyjne, które można zaprogramować według własnych potrzeb.
Wybrane modele obiektywów posiadają programowalne przyciski, umożliwiające ustawienie m.in. podglądu głębi ostrości, zmianę trybu AF czy włączenie stabilizacji obrazu. W przypadku obiektywu Olympus M.ZUIKO DIGITAL 12-50 mm f/3.5-6.3 EZ klawisz ten jest oznaczony symbolem L-Fn i jego przeznaczenie można ustawić z poziomu menu aparatu. Taką funkcję mają również wybrane obiektywy serii Sony G czy Nikon 1.
Warte uwagi są również programowalne przyciski w tabletach graficznych. Umożliwiają one szybki dostęp do najpopularniejszych funkcji programów graficznych, w znacznym stopniu ułatwiając pracę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Tablet graficzny w cyfrowej ciemni.
Programowalne przyciski w znacznym stopniu ułatwiają obsługę aparatu i fotografowanie. Warto więc zapoznać się z możliwościami, jakie daje konkretny model, tak aby móc je w pełni wykorzystać.
Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, inspiracjami i testami.