Lampy LED GlareOne Tube, czyli świetny gadżet dla fotografa i filmowca (recenzja)

0
Nie musisz być Jedi, by sprawić sobie miecz świetlny. Lampy RGB GlareOne Tube to miecze idealne dla fotografa i filmowca, którzy chcą nadać ujęciom ciekawego wyglądu.

Światło odgrywa dużą rolę zarówno w filmie, jak i zdjęciach. Choć fotografowie korzystają z lamp błyskowych, to jednak niektóre sesje wymagają czegoś więcej. Jeśli szukasz sposobu na doświetlenie postaci, ale też chcesz uzyskać niecodzienne efekty kolorystyczne, z pewnością przyda Ci się lampa RGB.

Na rynku znajdziemy wiele modeli. Największą popularnością cieszą się tzw. miecze świetlne, ze względu na fakt, że mają szeroki zakres świecenia i idealnie sprawdzają się podczas sesji. My przetestowaliśmy dwa modele od GlareOne. Pierwsza lampa to GlareOne Tube 8 RGB, druga, znacznie większa GlareOne Tube 24 RGB. Oto jak oba modele sprawdzają się w praktyce.

GlareOne Tube 8 RGB – budowa i działanie

GlareOne Tube 8 RGB to niewielki i poręczny model. Lampa ta mierzy około 30 cm długości, waży niecałe 300 gramów i idealnie nadaje się w podróż. Sprawdzi się w sytuacjach, gdy nie chcemy mieć ze sobą zbyt dużo sprzętu, bo wybieramy się gdzieś jedynie z plecakiem.

Niewielkie wymiary lampy to jej duży atut, bo jest ona naprawdę poręczna. Budowa daje wrażenie solidności, jakość wykonania budzi zaufanie. Nie ma tutaj żadnych tanich i skrzypiących plastików, jakie można znaleźć w tańszych chińskich modelach. Wszystkie elementy są dobrze spasowane i nic tutaj nie budzi zastrzeżeń.

GlareOne Tube 8 RGB i GlareOne Tube 24 RGB

Lampa wyposażona jest w niewielki ekran, który pokazuje wszystkie istotne informacje o wybranym trybie, mocy świecenia, czy stanie baterii. Przyciski do sterowania są dwa, a oprócz nich jest jeszcze pokrętło, które pozwala w szybki sposób chociażby zmniejszyć lub zwiększyć intensywność świecenia.

W przeciwieństwie do innych popularnych modeli, lampa nie jest zasilana akumulatorem znanym z aparatów. Zamiast tego korzysta z jednej baterii 18650. Korzystają z nich również niektóre gimbale. Dzięki temu można zakupić zapasowe akumulatory relatywnie taniej niż w przypadku lamp korzystających z akumulatorów stosowanych w aparatach.

GlareOne Tube 8 RGB

Oprócz tego lampa posiada także wejście USB-C, które zapewnia dodatkowe źródło zasilania. Na jej obu bokach znaleźć można mocowania do statywów na lampy błyskowe. Są one umocowane w taki sposób, że posiadają obrotowe platformy. To sprawia, że lampę można ustawić pod różnym kątem. Platformy są też tak wyprofilowane, że w odpowiednim kącie zapewniają stabilne podłoże dla lampy, gdybyśmy chcieli postawić ją stabilnie na podłodze czy na stole. Dodatkowo uchwyty wyposażone są w magnes, co pozwala przyczepić lampę do różnych metalowych powierzchni.

Jak działa lampa?

Po uruchomieniu lampy wybrać można jeden z kilku trybów. Podstawowym jest ten z kolorem białym. Tutaj na uwagę zasługuje szeroki zakres ustawienia temperatury barwowej. Wynosi on 2000-10000K. To pozwala ustawić zarówno bardzo zimne, jak i bardzo ciepłe światło.

GlareOne Tube 8 RGB

W przypadku kolorowego światła RGB ustawiamy wybrany kolor poprzez odpowiednie dobranie trzech podstawowych kolorów. Zwykle przy świetle RGB widać wyraźnie słabszą moc światła. Tutaj jednak nadal jest ono całkiem mocne. Fajną opcją jest też możliwość dostosowania nasycenia. Można zatem zdecydować, czy kolory mają być mocne, czy bardziej stonowane i pastelowe.

Ciekawą opcją jest również tryb Pulse, który pozwala, by wybrany kolor pulsował z określoną częstotliwością, choć można wybrać opcję zmieniania kolorów. W każdym przypadku mamy możliwość ustawienia odstępu czasowego, więc możliwości dostosowania wszystkiego do własnych potrzeb są naprawdę sporo.

GlareOne Tube 8 RGB

Do wyboru mamy również tryb efektów specjalnych. Tutaj jednak jest on mocno rozbudowany i zawiera 20 różnych opcji. W tym trybie lampa symuluje różnego rodzaju światła, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które kręcą swoje własne filmy. Lampa może imitować światło policyjne, grzmoty, zepsutą żarówkę, włączony telewizor i wiele innych codziennych sytuacji. Z pewnością tak duża liczba efektów jest czymś, co wyróżnia ten model na tle konkurencji.

Oto jak mocne światło daje lampa, oświetlając ciemną scenę.

Bez lampy

Z lampą GlareOne Tube 8 RGB

Jak już wspomniałem, biorąc pod uwagę niewielkie wymiary, lampa świeci całkiem mocno. Moc lampy wynosi 8W, a natężenie światła to 800 lx. Jest to wystarczające, by oświetlić całą sylwetkę z odległości, powiedzmy metra-dwóch. Szkoda jednak, że jeden akumulator do zasilania nie wystarcza na zbyt długo. Przy maksymalnej mocy bateria wyczerpuje się naprawdę szybko i bardzo łatwo „zejść” z pełnej baterii do jednej kreski.

GlareOne Tube 24 RGB – budowa i działanie

GlareOne Tube 24 RGB to już inny typ lampy. Nie jest tak poręczna i niewielka. Nie zmieści się do plecaka i waży nieco więcej. Za to dzięki swojej mocy, a także dużej powierzchni zapewnia o wiele mocniejsze światło. O ile pierwszy model jest w stanie oświetlić delikatnym światłem modela, o tyle ta lampa przy pełnej mocy zapewnia światło z większej odległości, a kolorami RGB potrafi oświetlić całkiem spore pomieszczenie.

GlareOne Tube 8 RGB i GlareOne Tube 24 RGB

Pod kątem budowy również tutaj mamy do czynienia z solidnie wykonanym urządzeniem. Lampa wyposażona jest metalowe i sztywne wrota, których zawiasy stawiają odpowiedni opór i po ustawieniu w danej pozycji nie zmieniają jej samoistnie. Wrota montowane są tak, że w razie potrzeby można je odczepić, gdyż nie są przymocowane na stałe.

Są jednak świetnym dodatkiem, bo pozwalają odpowiednią skierować światło, gdy chcemy, żeby świeciło w odpowiednie miejsce, a nie na całej powierzchni kadru. Dlatego wrota to duża zaleta tego modelu i jego wyróżnik.

GlareOne Tube 24 RGB

Odnoszę jednak wrażenie, że plastik, który pokrywa żarówki RGB jest jednak niższej jakości niż w mniejszym modelu. Sprawia on wrażenie cieńszego i mniej odpornego na upadki. Może wynika to z próby zmniejszenia wagi? Ta wynosi ponad 600 gramów, a więc dwa razy więcej niż w lżejszym modelu, ale nadal całkiem rozsądnie. Może inny rodzaj plastiku byłby cięższy.

GlareOne Tube 24 RGB

Również ta lampa na górze i na dole posiada mocowania statywowe, jednak nie dają się one obracać, bo zamontowane są na stałe. Jedno z nich można odkręcić, bo pod nim kryją się dwie baterie 26650 – każda o pojemności 5000 mAh. Znowu mamy więc do czynienia z zasilaniem opartym o niestandardowe paluszki. Zastosowanie jednak większych baterii – i to dwóch – sprawia, że tym razem z czasem pracy urządzenia jest o wiele lepiej.

Ekran w tej lampie jest bardzo podobny do tego z mniejszego modelu, jednak jest kilka przycisków więcej. Zmniejszanie lub zwiększanie różnych wartości odbywa się nie poprzez pokrętło, ale przyciski plus i minus. Jest też osobny przycisk dedykowany połączeniu Bluetooth.

GlareOne LED Tube 24 RGB w praktyce

GlareOne LED Tube 24 RGB to duża i jasna lampa. Dobrze nada się w sytuacjach, gdy potrzebujemy mocnego źródła światła. Jak sugeruje nazwa, jej moc wynosi 24W, w więc jest trzykrotnie wyższa niż w mniejszym modelu. W połączeniu z większą powierzchnią daje to nieporównywalnie więcej światła. Natężenie wynosi 2000 lx. Przekłada się to na naprawdę sporą jasność. Jesteśmy w stanie oświetlić bardzo szeroki kadr białym światłem.

Z kolei kolorowe światło jest widoczne również w jasnym oświetleniu, a to domena mocnych lamp. Te słabe w jasnym świetle dają zwykle niezauważalny efekt. I to jest właśnie ten element, na który warto zwrócić uwagę kupując lampę. Jej moc, a zwłaszcza natężenie światła – ta wartość mówi, czy lampa będzie wystarczająco mocna, by radzić sobie w innych sytuacjach niż tylko w kompletnej ciemności i przy świeceniu z niewielkiej odległości.

GlareOne Tube 24 RGB

Muszę powiedzieć, że pomimo sporych rozmiarów i większej wagi, to ta lampa zrobiła na mnie większe wrażenia. Dużym plusem są wspomniane wcześniej wrota, pozwalające odpowiednio prowadzić strumień światła. Do tego moc lampy jest na tyle duża, że sprawdzi się w bardzo wielu sytuacjach. Zarówno jako źródło oświetlenia, jak i światła efektowego w przypadku trybu RGB.

Oto jak mocne światło daje lampa, oświetlając ciemną scenę.

Bez lampy

Z lampą GlareOne Tube 24 RGB

Jeśli chodzi o obsługę, tryby i wszystkie pozostałe opcje lampa działa na tej samej zasadzie, co jej mniejsza wersja. Dlatego też nie będę opisywał jej funkcji ponownie. Warto jednak dodać, że również ten model pozwala na podłączenie ładowarki, jednak tutaj mamy do czynienia z wejściem DC.

Poniżej garść zdjęć wykonanych z użyciem lamp.

Którą lampę kupić?

GlareOne LED Tube 8 RGB i GlareOne LED Tube 24 RGB to dwie fajne i udane lampy. Wyróżniają się względem konkurencji zasilaniem „paluszkami”, bogactwem trybów i ustawień oraz solidnym wykonaniem, co zauważyć można porównując te lampy do tanich chińskich modeli dostępnych na Aliexpress.

GlareOne Tube 8 RGB i GlareOne Tube 24 RGB

Pierwsza z lamp jest niewielka, więc może zawsze znajdować się w plecaku i służy do oświetlania niewielkich scen. Druga to już bardziej profesjonalne narzędzie, o dużej mocy, która sprawdzi się na planach filmowych i w sesjach fotograficznych.

Obie lampy są ciekawym gadżetem, który zarówno filmowcowi, jak i fotografowi pozwoli uzyskać wiele ciekawych efektów wizualnych. Którą zatem wybrać? Wszystko zależeć będzie od potrzeb i zastosowań.

Podziel się.

O Autorze

Filmowiec z zawodu, dziennikarz z wykształcenia, fotograf z pasji. W ciągu ostatnich kilku lat miałem w rękach niemal każdy aparat, jaki pojawił się na rynku. Nadal jednak wierzę, że czasem najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie.

Zostaw komentarz

izmir escort