Jak wygodnie nosić aparat, jeśli ani torba, ani plecak fotograficzny nie spełniają oczekiwań? Są sytuacje i typy fotografii, które wymagają innych rozwiązań. Szelki, pasy reporterskie, uchwyty, kufry, walizki… Na rynku jest sporo alternatyw, którym warto się przyjrzeć. Może któreś z nich okaże się właśnie tym, czego szukasz?
Szelki fotograficzne – żegnajcie paski!
Szelki fotograficzne są znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze niż klasyczne paski do aparatu. Będąc w ruchu, nie muszę się martwić o to, czy któryś aparat zsunie mi się z barku, bo w przypadku szelek jest to po prostu niemożliwe – są one skonstruowane w taki sposób, że nie ma praktycznie żadnej możliwości, by samowolnie się ześlizgnęły. Ich dodatkową zaletą jest to, że inaczej rozkładają masę sprzętu odciążając przy tym kręgosłup i barki. Jeśli kupować szelki fotograficzne to niech będą porządne czyli takie, które mają solidne klamry i mocowania.
Na dwa lub jedno ramię
Eleganckie szelki fotograficzne dla fotografa ślubnego
Szelki fotograficzne dla fotografa przyrody
Pas reporterski, czyli jak mieć wszystko pod ręką?
Pas reporterski zapewnia dużą wygodę noszenia sprzętu, nie ograniczając dostępu do niego. W tym momencie warto wprowadzić pewne rozróżnienie na pas biodrowy do aparatu i pas biodrowy na obiektywy (lub też pasy modularne – ale do tego dojdziemy).
Pas do aparatu – czy dziś jeszcze ma sens?
Pas reporterski do aparatu to zazwyczaj szeroki, usztywniany pas, który posiada specjalne zapięcia do aparatów. Pozwala on nosić jeden lub dwa korpusy przymocowane do pasa. Zapewnia bezpieczeństwo i możliwość szybkiej zmiany używanego aktualnie sprzętu. Dziś jednak są rzadziej spotykane, m.in. ze względu na rozwiązania takie jak Peak Design Capture V3, czyli specjalny uchwyt, który z powodzeniem może zastąpić pas do aparatu.
Pasy reporterskie do obiektywów
Bardziej zaawansowanym typem pasów reporterskich są pasy na obiektywy i pasy modułowe. Jaka jest między nimi różnica? Pierwszy typ posiada zestaw kabur/sakw przemontowanych na stałe do pasa, drugi natomiast jest grubym pasem ze specjalnymi szlufkami, do których można doczepić różnego rodzaju sakwy, kabury, pokrowce. Często wykorzystuje się je w połączeniu z szelkami reporterskimi, kiedy to na szelkach zapięte są korpusy, a w sakwach rozmieszczone zapasowe obiektywy, lampy i inne akcesoria.
Niekwestionowaną klasyką jeśli chodzi o pasy reporterskie jest NEWSWEAR, pas taki może i nie wygląda spektakularnie za to zapewni wiele lat bezproblemowej i wygodnej pracy. Jeśli komuś jednak nie przypadnie do gustu ten specyficzny styl, może spojrzeć na produkty Lowepro lub Reporter.
Innowacyjna szybkozłączka – Peak Design Capture
Jak już mówimy o sposobach na przyczepienie aparatu w taki sposób, by był on zawsze pod ręką, warto tu wspomnieć o systemie Capture od Peak Design. Czym to jest? Szybkozłączką… uchwytem… spinką… mocowaniem… Ciężko jednoznacznie określić. W każdym razie jest bardzo ciekawym sposobem na mocowanie aparatu do paska od spodni lub ramiączek torby czy plecaka. Mimo tego, że sam uchwyt jest mały i lekki, bez żadnych problemów poradzi sobie nawet z ciężkim sprzętem (aż do 90kg!), zapewniając mu bezpieczeństwo. Capture w połączeniu z płytką PRO umożliwia dowolne ukierunkowanie aparatu co pozwala m.in. na szybką wymianę obiektywu zapewniając bezpieczeństwo sprzętu i pozostawiając wolną rękę.
Pasek typu sling
Kamizelki fotograficzne – mój stary jest fanatykiem fotografowania
Obecnie wielu fotografów (i nie tylko) wyśmiewa kamizelki fotograficzne. Z jednej strony są nazywane obciachowymi i wieśniackimi, z drugiej czasem myli się je z kamizelkami wędkarzy, z trzeciej są memem związanym z „Januszami fotografii”. Czy ten stylowy ciuch zasłużył sobie na tak złą renomę? Niekoniecznie! Jasne, faktem jest, że styl takiej typowej kamizelki fotograficznej niezbyt wpasowuje się w dzisiejszą modę – ale hej, jeszcze kilka lat temu dresy też nie kojarzyły się zbyt dobrze, a dziś królują na ulicach. Ok, ok, może kamizelki fotograficzne nie staną się nagle hitem mody (choć kto wie?), ale spróbujmy na nie spojrzeć nieco inaczej… Dawno, dawno temu, gdy na świecie nie było jeszcze aparatów cyfrowych, fotografia przeżywała swoją złotą erę. Fotoreporterzy prasowi, fotografowie sportowi, fotografowie wojenni, itd. musieli gdzieś pomieścić kilka korpusów, obiektywów, ale także filmów (lub jak kto woli klisz), lamp i innych niezbędnych akcesoriów. Gdzie to wszystko mieścili? Oczywiście w kamizelkach fotograficznych, które są wygodne i niesamowicie pakowne. Bez większych problemów można zmieścić do niej nawet kilka profesjonalnych lustrzanek i kilka obiektywów (w tym też duży i jasny teleobiektyw)! Serio!
Kufry, skrzynie i walizki – jak zabrać bezpiecznie sprzęt na drugi koniec świata
Profesjonalni fotografowie, którzy podróżują z dużą ilością sprzętu, mogą zdecydować się na różnego rodzaju kufry, skrzynie czy walizki fotograficzne. Jest to opcja najdroższa z wymienionych w tym artykule, ale jednocześnie najbardziej przygotowana na różne niedogodności. Zabezpieczenia przetrwają nawet najgorszą obsługę bagażową na lotniskach.
Twarde walizki zostały przystosowane do przewozu sprzętu fotograficznego. W środku, w większości modeli, znajdziemy specjalną piankę, której kształt dopasowuje się do wymiarów sprzętu. Jeśli skrzynia nie posiada gąbki, można ją dokupić osobno. Większość takich walizek posiada kółka, wysuwaną rączkę czy też standardy wodo i pyłoodporności, jednak producenci wciąż starają się wprowadzać nowe rozwiązania. Przykładem mogą być legendarne już walizki Peli, które wyposażone są w specjalny system wyrównujący ciśnienie wewnątrz walizki. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ system taki zapobiega gromadzeniu się ciśnienia wewnątrz kufra, które mogłoby nawet uszkodzić aparat lub obiektyw.
Dodatkowym atutem kufrów fotograficznych jest ich pojemność i możliwość uporządkowania wszystkich aparatów i akcesoriów w jednym miejscu. Skrzynie taką można zatem wykorzystywać nie tylko podczas podróży, ale także jako wygodne miejsce do przechowywania sprzętu w domu czy też studiu.
Walizki do samolotu na sprzęt foto >>
Organizery na karty pamięci i inne akcesoria
Niech podniesie rękę ten, który nigdy nie zgubił karty pamięci, kabla, przewodu, filtra, baterii… Takie rzeczy się po prostu zdarzają, ale można ich w prosty sposób uniknąć. Na rynku istnieje cała masa organizerów i dedykowanych pokrowców, które pozwolą trzymać te drobne elementy w jednym miejscu. Przykładem może być etui na karty pamięci, dzięki któremu nawet najmniejsze micro-SD nie będzie bezwładnie latać po naszej torbie, placaku, czy walizce. Występują one oczywiście w różnych wariantach – dużą popularnością cieszą się wodoodporne etui na karty od JJC, które w zależności od modelu może pomieścić od kilku do kilkudziesięciu kart SD, micro-SD i CF. Tenba, ThinkTank czy Reporter mają w swojej ofercie materiałowe portfele na karty, które mogą pomieścić jeszcze większą ilość nośników. Na tym oferta dedykowanych pokrowców się jednak nie kończy – w ofercie wielu producentów można znaleźć również pokrowiec na akumulatory, kable i przewody, filtry kołowe i prostokątne czy też uniwersalne pokrowce na drobne akcesoria. W zależności od potrzeb można dobrać odpowiedni typ organizera, który pozwoli nie tylko uporządkować sprzęt w domu, ale także zapewni większy komfort pracy podczas zleceń.
Jak widać rozwiązań na przenoszenie sprzętu fotograficznego jest naprawdę sporo i każdy powinien znaleźć coś, co będzie idealnie dopasowane do konkretnych zdań. Niezależnie czy to będzie relacjonowanie ważnego wydarzenia, czy przyczajka w lesie na rzadko spotykanego ptaka, a może podróż na drugi koniec świata.