M.ZUIKO 75-300 mm f/4.8-6.7, 40-150 mm f/2.8, 100-400 mm f/5-6.3, 300 f/4… Olympus (obecnie już OM Digital Solutions, jednak branding na aparat i obiektywach póki co zostaje ten sam) nie zwalnia i wypuszcza kolejny teleobiektyw: 150-400 f/4.5 z wbudowanym telekonwerterem 1.25 i oczywiście stabilizacją. To zdecydowanie najlepszy obiektyw do fotografii przyrodniczej w stajni Olympusa. Dlaczego?
Ogniskowa do 2000 mm!
Nowy teleobiektyw domyślnie ma ogniskową od 150 mm do 400 mm co w przeliczeniu na pełną klatkę daje zakres 300-800 mm przy świetle f/4.5. Załączając wbudowany konwerter wydłużamy go do zakresu 375-1000 mm z przesłoną f/5.6. Dołączając do tego telekonwerter MC-20 otrzymujemy zakres 750-2000 mm przy stałym, maksymalnym otworze f/11. To niesamowite parametry jak na system z wymienną optyką przy zachowaniu bardzo zwartej budowy. Nie ma takiego drugiego w konkurencji a podobne konstrukcje do pełnej klatki z pewnością ceną przekroczyłyby 6 cyfr.
Konstrukcja teleobiektywu
Waga obiektywu to niecałe 2 kg! Jest ultralekki, uszczelniony, odporny na ekstremalne warunki. Wszystko dzięki węglowej konstrukcji. Do tego dochodzi mechanizm wewnętrznego ogniskowania, dzięki czemu obiektyw mimo sporego zakresu ogniskowych się nie wysuwa. Biały korpus pokryty jest dodatkową powłoką odbijającą promieniowanie, dzięki czemu obiektyw się nie nagrzewa. Producent umieścił 28 soczewek (przednia ma powłokę fluorową, dającą niesamowitą trwałość) rozmieszczonych w 18 grupach, co przekłada się na jego świetne osiągi.
Parametry Olympus M.ZUIKO 150-400 f/4.5 TC 1.25 IS PRO
Wyjątkowa rozdzielczość i widoczność detali możliwa jest dzięki zaawansowanej konstrukcji i soczewkom extra-low dispersion. Przekłada się to na dobrą pracę pod światło, minimalną ilość odblasków i gładki, mleczny bokeh. Świetna stabilizacja na poziomie 5 EV w samym obiektywie gwarantuje nieporuszone zdjęcia, a w połączeniu ze stabilizacją w body rozkłada na łopatki. Minimalna odległość ustawiania ostrości to 130 cm! Przy tych parametrach to pozwala być mu także… obiektywem makro.
Panel kontrolny
Jak na obiektyw do profesjonalnego użytku przystało „guzikologii” nie zabrakło. Bogaty panel zawiera oczywiście podstawowe przełączniki AF/MF, włącznik stabilizacji i przełącznik zakresu w metrach. Do tego dochodzi funkcja/preset, który wywoływany jest guzikiem po drugiej stronie oraz włączanie i wyłączanie elektronicznej migawki, co jest nowością w tego typu konstrukcji. Obok guzika SET znajduje się bardzo intuicyjna wajcha. Dzięki niej załączymy w obiektywie wbudowany telekonwerter.
Wykrywanie oka… ptaków
To funkcja, która jest dostępna w połączeniu z profesjonalnym aparatem Olympus E-M1X. Sprawdza się niesamowicie, działa bardzo dobrze w trybie ciągłym i naprawdę sztywno trzyma latającego ptaka w polu ostrości. Co więcej z tym aparatem skuteczność stabilizacji to łącznie 8 EV. A waga takiego zestawu to 3 kg, więc ręka bez statywu nie odpadnie… można spokojnie rozkoszować się kadrowaniem z ręki.
Podsumowanie
Obiektyw Olympus M.ZUIKO 150-400 mm f/4.5 TC 1.25 IS PRO ma bardzo uniwersalne zastosowanie i sprawdzi się świetnie zarówno w fotografii ptaków, szeroko pojętej fauny i flory, jak i w fotografii sportowej. Wyjątkowa waga tego sprzętu w połączeniu z korpusami m4/3 daje niesamowitą przewagę w terenie i pozwala zabrać go niemal na każdą wyprawę. To na pewno nie obiektyw dla wszystkich, ale każdy, kto go chwyci, może zakochać się od pierwszego wejrzenia.
Galeria zdjęć Olympus M.ZUIKO 150-400 f/4.5 TC 1.25 IS PRO
Na sam koniec chwila oddechu i zachwytu nad otaczającą nas przyrodą. Łukasz Bożycki i Marcin Dobas, ambasadorowie marki Olympus, mieli możliwość przetestowania tego obiektywu w różnych warunkach. Poniżej efekty ich pracy z obiektywem M.ZUIKO 150-400 f/4.5 TC 1.25 IS PRO.