Na naszym blogu często proponowaliśmy pomysły, pozwalające na wykonanie ciekawych fotografii bez wychodzenia z domu. Tym razem zgromadziliśmy pomysły, które możesz wykonać bez opuszczania… samochodu. Takie ujęcia to świetny sposób na oddanie atmosfery podróży lub po prostu przełamanie fotograficznej stagnacji i stworzenie kreatywnych, czasami nawet abstrakcyjnych zdjęć. Weź kluczyki, odpal silnik i poznaj 5 pomysłów na fotografie wykonane z samochodu.
Przed przystąpieniem do realizacji poniższych pomysłów zadbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Niektóre pomysły należy wykonywać będąc pasażerem, a nie kierowcą lub z pomocą asystenta, tak aby nie rozpraszać się podczas prowadzenia i nie odwracać oczu od trasy.
1. Patrz w lusterka
To nie tylko rada dotycząca bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach – to także świetny pomysł na ciekawe fotografie. Zdjęcia wykonywane w odbiciach samochodowych lusterek to bardzo popularny motyw. Zostawiany w tyle krajobraz bardzo mocno działa na wyobraźnię, budując wyjątkową, nostalgiczną atmosferę. Jak ogromny potencjał tkwi w tym motywie pokazuje poniższa kultowa fotografia autorstwa Elliotta Erwitta, która dodatkowo zwraca uwagę, że także na postojach można wykonać poruszające zdjęcia.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zdjęcie to wygląda jak scena z klasycznego romansu i zawiera w sobie niemal wszystkie romantyczne motywy – falujące morze, zachód Słońca, samochód, którym można uciec przed całym światem i czułe gesty. Elliott Erwitt wykonując tę ekspozycję przebywał co prawda poza pojazdem, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby budować ciekawe kadry ze środka kabiny. Możesz fotografować uciekający horyzont lub tak bawić się punktami widzenia i planami, aby zarejestrować także pasażerów przebywających na tylnej kanapie. Najlepszym do tego obiektywem będzie obiektyw szerokokątny, które umożliwi ujęcie także nieco wnętrza samochodu.
2. Miasto nocą
Długie czasy ekspozycji i ruch samochodu dają wiele możliwości eksperymentowania. Ustaw aparat na stabilnym statywie lub przymocuj do samochodu za pomocą specjalnego uchwytu i jedź przed siebie. Ustawiając dłuższe czasy ekspozycji i wyruszając na nocną przejażdżkę ulicami miast, możesz uzyskać bardzo ciekawe efekty w postaci śladów świateł. Warto poeksperymentować z różnymi czasami naświetlania i trasami (możesz jechać prosto przed siebie lub zataczać kręgi na parkingu, za każdym razem uzyskując różnorodne, unikalne rezultaty).
3. Widok z perspektywy pojazdu
Ujęcia pokazujące świat z perspektywy pędzącego pojazdu bardzo często wykorzystywane są w filmach, w szczególności w scenach pościgów. Spróbuj zastosować ten motyw w fotografii. W połączeniu z długimi ekspozycjami uzyskasz bardzo dynamiczne zdjęcia. Do przymocowania aparatu użyj mocowania z przyssawką opisane w jednym z poprzednich akapitów.
4. Świat za szybą
Podczas podróży fascynujący jest świat oglądany przez szybę, ale równie ciekawe może być fotografowanie samej… szyby. Skupiając się na niej możesz uzyskać bardzo nastrojowe ujęcia, w szczególności jeśli podróżujesz w trakcie deszczu. Ustaw ostrość na szybie i obserwuj subtelne nieostrości, które pozwolą na uzyskanie bardzo poetyckich i malowniczych ujęć. Jeżeli chcesz skupić się na kroplach deszczu, konieczne może być zastosowanie obiektywu macro. W takiej sytuacji zdjęciowej przydatne są nie tylko instrumenty do fotografowania małych obiektów, ale również takie, które cechują się krótkim, minimalnym dystansem ostrzenia, takim jak np. Olympus M.ZUIKO DIGITAL 9-18 mm f/4.0-5.6 ED.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższych artykułach:
Fotografowanie kropel wody – wyjdź z domu w czasie deszczu!
Fotografowanie kropel wody – przyjrzyj się im z bliska!
5. Fotografia drogi
Kolejnym motywem zaczerpniętym z kina może być fotografia drogi. Taki pomysł na realizowanie projektu fotograficznego, a więc przemierzanie danego obszaru świata w celu opowiedzenia za pomocą obrazów danej historii jest wykorzystywany przez wielu fotografów. Warto by wymienić chociażby Victora Burgina czy Roberta Franka. Można przyjąć taktykę jechania przed siebie i zatrzymywania się, gdy coś zwróci Twoją uwagę. Często nie trzeba nawet wysiadać z auta – taki bezpośredni zapis z perspektywy przejezdnego może być również bardzo ciekawy. Warto jednak także opuszczać kabinę i poznawać bliżej odwiedzane miejsca. Przykładem takiej pracy jest cykl Droga nr 92 autorstwa Mariusza Foreckiego.
W trakcie kolejnej długiej podróży samochodem (i nie tylko) sięgnij po aparat, a z pewnością nie będzie Ci się ona dłużyć. Nie zapomnij wyposażyć się w ładowarkę samochodową, aby mieć stały dostęp do zasilania.