Jeżeli chcesz ukazać każdy etap bardzo dynamicznej sceny lub budować swoimi ujęciami napięcie, to z pewnością pomocna będzie technika slow motion. Możliwość nagrywania ze zwiększoną liczbą klatek na sekundę jest już dostępna we wszystkich dobrych smartfonach, stąd nic dziwnego, że filmy w zwolnionym tempie są nie tylko elementem realizacji rozbudowanych projektów wideo, ale również wiadomości przesyłanych w komunikatorach czy w wiadomościach MMS. Zajrzyj do artykułu, w którym znajdziesz kilka inspiracji, jak wykorzystać technologię slow motion w smartfonie, a także przykłady akcesoriów, ułatwiających rejestrowanie tego typu filmów.
Slow motion – co umyka ludzkiej percepcji?
Poszczególne niuanse i fazy dynamicznego ruchu przegapiane są przez nieuzbrojonego w najnowocześniejszą technologię obserwatora. Chęć zarejestrowania całości takich momentów napędzała fotografię od początku jej istnienia, co m.in. doprowadziło do wynalezienia kinematografii. Już w 1872 roku Leland Standford założył się z Frederickiem MacCresllishem o to, czy koń w trakcie galopu odrywa jednocześnie cztery kopyta od podłoża. Spór ten pomógł rozstrzygnąć Eadweard Muybridge, który opracował technologię wykonywania fotografii ukazujących poszczególne fazy ruchu. Obecnie zakład może rozstrzygnąć każdy, kto ma przy sobie dobrego smartfona – wystarczy wykonać nagranie slow motion.
Aby wykonać film w zwolnionym tempie, konieczne jest dysponowanie urządzeniem, które umożliwia rejestrację zwiększonej liczby klatek na sekundę. Dzięki temu, podczas normalnego odtwarzania, następuje wydłużenie czasu trwania akcji. Większość smartfonów pozwala na nagrywanie z maksymalną prędkością wynoszącą 240 kl./s, co oznacza, że całość jest rejestrowana 8-krotnie wolniej. Pozwala to na pokazanie na filmie przebiegu wydarzeń, które normalnie trwają zbyt krótko, aby móc im się dokładnie przyjrzeć. Poniżej znajdziesz kilka przykładów filmów typu slow motion.
Wideo w zwolnionym tempie to świetny sposób na odkrycie na nowo otaczającego Cię świata. Każda błyskawicznie dziejąca się rzecz jest źródłem inspiracji – zapalanie zapałki, kruszenie szkła, pędzący samochód, pies czy koń, kopiący piłkę zawodnik, itp. Pomysły ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia. Slow motion jest także stosowany w przypadku ujęć filmowych, gdzie stanowi element budowania narracji. Przykładowo może wzmacniać napięcie, ukazywać majestatyczność danej postaci czy podniosłość chwili, a także akcentować kluczowy moment bardzo dynamicznej akcji. Niezależnie od tego, w jaki sposób wykorzystujesz zwolnione tempo, pamiętaj, aby nie nadużywać tego zabiegu, gdyż tak jak w przypadku każdego efektu, granica pomiędzy ciekawym sposobem na przyciągnięcie uwagi widzów i wzmocnieniem opowiadanej historii a zwykłym efekciarstwem oraz przerostem formy nad treścią jest bardzo cienka.
Rejestrując filmy w trybie slow motion z wykorzystaniem smartfonów nie potrzeba posiadać żadnych specjalnych umiejętności, poza tymi, które są przydatne w trakcie nagrywania tradycyjnych wideo. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest zadbanie o dostęp do większej ilości światła (stosując dodatkowe źródła oświetlenia lub podnoszą czułość matrycy), gdyż nagrywanie w trybie slow motion powoduje skrócenie czasu otwarcia migawki. Ponadto należy uważać, gdyż niekiedy rejestracja w zwolnionym tempie może doprowadzić do pojawienia się specyficznych efektów, widocznych na obrazie, takich jak np. migotanie filmu podczas nagrywania w świetle emitowanym przez niektóre żarówki. Ma to związek z faktem, że takie źródła światła nie świecą światłem o stałym natężeniu. Przy normalnej rejestracji nie jest to zauważalne, gdyż częstotliwość migotania nie pozwala uchwycić spadków jasności. Ujawnia się to dopiero w przypadku nagrywania ze zwiększoną liczbą klatek na sekundę.
Akcesoria przydatne podczas nagrywania smartfonem filmów typu slow motion
Nagrywając wideo ze zwiększoną liczbą klatek na sekundę warto korzystać z podobnych akcesoriów, jak podczas tradycyjnej rejestracji. Przydatne więc będą wszelkiego rodzaju stabilizatory, które umożliwią wykonanie płynnych ujęć. Jest to w szczególności przydatne, gdy zechcesz ukazać poszczególne etapy dynamicznej sceny – np. zarejestrować odpalanie zapałki. W tym przypadku, gdy kadr będzie nieruchomy, możesz posłużyć się mini trójnogiem, dedykowanym do smartfonów.
Specyfika trybu slow motion może wymagać wykorzystania dodatkowych lamp światła stałego. Skorzystaj z tych dedykowanych do smartfonów, aby uzyskać proste rozwiązanie i dodatkowo nie rezygnować z mobilności. Montaż ułatwią Ci takie akcesoria, jak np. specjalne uchwyty, pozwalające na mocowanie do smartfona dodatkowych akcesoriów. Przykładem jest uchwyt Joby GripTight POV, który posiada tzw. złącze cold shoe, umożliwiające montowanie dodatkowego osprzętu.
Zajrzyj do naszych pozostałych artykułów poświęconych filmowaniu smartfonem, które mogą być pomocne podczas realizacji nagrań slow motion.
DJI Osmo Mobile 2 – test praktyczny następcy popularnego gimbala
Akcesoria filmowe do smartfona – poszerz możliwości swojego urządzenia mobilnego
Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi inspiracjami, poradnikami i testami.