5 parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru tabletu graficznego

2

Tablet graficzny to sposób na uproszczenie, przyspieszenie i uprzyjemnienie sobie pracy w cyfrowej ciemni i codziennej obsługi komputera. Warto więc już dziś wyposażyć w niego swoje stanowisko pracy. Tylko który będzie najtrafniejszym wyborem? Na jakie pozycje specyfikacji zwracać uwagę? W znalezieniu odpowiedzi na te i inne pytania pomoże z pewnością poznanie 5 kluczowych parametrów tabletów graficznych.

Jeżeli tematyka tabletów graficznych jest Ci obca i nie wiesz jeszcze, do czego mogłoby Ci się takie urządzenie przydać podczas pracy z fotografiami, zajrzyj do tego artykułu: Tablet graficzny w cyfrowej ciemni


Najważniejsze parametry


1. Typ tabletu graficznego

Tablety graficzne dzielą się przede wszystkim na 2 kategorie produktów – wyposażone we własny ekran i bez ekranu. Pierwsza grupa może przenosić zawartość ekranu komputera na wyświetlacz tabletu, tak aby rysować lub malować bezpośrednio po opracowywanych treściach lub stanowić samowystarczalne urządzenie będące swoistym komputerem artystycznym. Niektóre modele z serii Wacom MobileStudio mają zaimplementowane podzespoły, których nie powstydziłby się dobry komputer – np. procesor Intel Core i7, 16 GB pamięci RAM, kartę graficzną NVIDIA® Quadro® P1000, 4 GB GDDR5 czy dysk twardy SSD 512 GB.

Tym, co przede wszystkim różni oba typy sprzętów to cena. Tablety graficzne wyposażone w ekrany to dobra inwestycja dla osób, które wykonują naprawdę dużo projektów i to często wykraczających poza fotografię – są ilustratorami, grafikami czy zajmują się projektowaniem graficznym. Polecić je można także fotografom, spędzającym w cyfrowej ciemni naprawdę dużo czasu. Należą do nich retuszerzy czy tworzący fotomontaże.

Tablety graficzne bez ekranu nie są wcale uboższymi krewnymi. To po prostu inny typ urządzenia, oparty o inną zasadę pracy. W cyfrowej ciemni w zupełności wystarczy do skutecznego działania na maskach, wprowadzania subtelnych, lokalnych korekt, stemplowania itp.

2. Rozmiar tabletu graficznego

Kwestia rozmiaru tabletu graficznego nie odnosi się tylko do tego, ile miejsca zajmie na biurku, ale przede wszystkim do rozmiarów przestrzeni roboczej i rozdzielczości. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie każdego z nich.

 • Rozmiar: wymiary tabletu graficznego odnoszą się do wielkości całego urządzenia. Mogłoby wydawać się, iż im większy, tym lepiej. Niekoniecznie jednak zwiększanie rozmiarów urządzenia (i przede wszystkim jego ceny) musi dać realne korzyści, gdyż sposób pracy takiego urządzenia (odsyłam ponownie do artykułu poświęconego tabletom) może przekładać się na konieczność wykonywania bardziej zamaszystych ruchów po powierzchni tabletu. Do pracy z fotografiami, które oparte są często o lokalne, precyzyjne korekty, mały tablet graficzny będzie w zupełności wystarczający.
 • Przestrzeń robocza: jest ona nieco mniejsza niż rozmiary samego tabletu i to ona odzwierciedla powierzchnię monitora. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby nie była przesadnie ograniczona. Z doświadczenia wiem, że obszar roboczy wynoszący około 152×95 mm jest trafnym wyborem w przypadku monitorów Full HD. Tutaj warto podkreślić znaczenie relacji rozdzielczość monitora i wymiary tabletu graficznego. Podczas korzystania z ekranów o bardzo dużej rozdzielczości małe tablety mogą utrudniać wykonywanie bardziej precyzyjnych operacji, odnoszących się do małych fragmentów zdjęcia.
 • Rozdzielczość: rozdzielczość tabletów określa się poprzez parametr lpi (liczba linii na cal). Im jest ona większa, tym lepiej, gdyż daje większą precyzję odwzorowywania ruchów, w szczególności podczas rysowania np. zakrzywionych linii.

Rodzina tabletów Wacom Intuos Pro – warianty S, M i L.

3. Piórko do tabletu graficznego

Niemal wszystkie tablety graficzne są sprzedawane w zestawie z piórkiem. To dzięki niemu możliwe jest rysowanie po powierzchni takiego urządzenia. Zadbaj o to, aby cechował się wysoką czułością na nacisk, co przekłada się na bardziej precyzyjne odwzorowywanie tego, jak przyciskasz piórko do powierzchni tabletu. Pozwala to na intuicyjne, swobodne i naturalne rysowanie w komputerze. Obecnie nawet najtańsze tablety graficzne zapewniają 8192 poziomów czułości nacisku.

Piórko Huion PW100

4. Tablet graficzny – komunikacja z komputerem

Jak większość sprzętów, także tablety graficzne można podzielić na 2 podstawowe grupy – bezprzewodowe i przewodowe. Podstawowe modele łączą się z komputerem (lub urządzeniem mobilnym jak w przypadku Veikk A15 Pro) po prostu za pośrednictwem interfejsu USB. Można więc je bez przeszkód połączyć z niemal każdym komputerem. W zależności od typu urządzenia łączność z komputerem odbywa się za pomocą jednego lub kilku kabli.

 • W przypadku tabletów graficznych bez ekranu do połączenia wystarczy pojedynczy kabel USB (USB-A, USB-C bądź microUSB w zależności od modelu).
 • Tablety graficzne z własnym ekranem mogą wykorzystywać do łączności z komputerem kilka kabli – np. USB-C i HDMI. Często producenci stosują specjalne zintegrowane kable, które ograniczają plątanie się przewodów i zwiększają wygodę pracy ze sprzętem.

Tablet graficzny Veikk A15 Pro

Łączność bezprzewodowa tabletów graficznych oparta jest przede wszystkim o technologię Bluetooth. Niektóre modele pozwalają na wykorzystanie sprzedawanych oddzielnie modułów łączności bezprzewodowej. To dobra opcja, jeśli wahasz się przed rezygnacją z okablowania – możesz tę decyzję odłożyć na później, gdy już z całą pewnością stwierdzisz, że taka komunikacja za pomocą kabla mimo swej prostoty jest dla Ciebie wciąż uciążliwa.

5. Tablet graficzny – dodatkowe przyciski

Może to wydawać się jedynie gadżetem, za pomocą którego producenci chcą wyróżnić swoje modele i skusić użytkownika, ale to naprawdę niezwykle przydatne dodatki do tabletu graficznego. Mowa o przyciskach funkcyjnych. Dzięki nim uzyskasz szybki dostęp do podstawowych skrótów klawiszowych bez konieczności sięgania po klawiaturę, np. przycisków takich jak Ctrl/Cmd lub Shift (można je przypisać do klawiszy tabletu).

Ciekawą i niezwykle przydatną funkcją jest obsługa gestów. Dzięki niej możesz przesuwać palcami po powierzchni roboczej i np. obracać obszar roboczy w programie graficznym tak jak w urządzeniach mobilnych. Połączenie przycisków funkcyjnych i gestów to klucz do naprawdę swobodnej pracy i wykorzystania całego potencjału pracy z tabletem graficznym.


Polecane modele


Veikk VK640

Kompaktowy tablet graficzny o podstawowej funkcjonalności, który za przystępną cenę oferuje wszystko to, co sprawia, że tego typu sprzęt tak ułatwia pracę w cyfrowej ciemni. Zapewnia rozdzielczość 5080 lpi, próbkowanie 250 pps, 6 programowalnych przycisków funkcyjnych i piórko z 8192 poziomami czułości nacisku.

Veikk A15 Pro

Nieco większy tablet graficzny, który w dużej mierze jest rozbudowaną wersją modelu VK640. Posiada 12 programowalnych przycisków, pokrętło sterujące, jeszcze bardziej zaawansowane piórko i może współpracować także ze smartfonami z funkcją OTG.

Wacom Intuos M

Można zaryzykować stwierdzenie, że seria Intuos jest już kultowa wśród grafików, ilustratorów i fotografów. Tablet ten może komunikować się z komputerem za pomocą bezprzewodowej łączności Bluetooth, co zapewnia bardzo komfortową obsługę. Dostępny jest także w wersji Pro z jeszcze bardziej rozbudowaną paletą przycisków funkcyjnych czy piórem, które oferuje wykrywanie kąta położenia itp.

Wacom Cintiq 22

Tablet graficzny ze zintegrowanym ekranem o przekątnej 21,5” i o rozdzielczości Full HD, który został wykonany w technologii IPS. Chociaż do współpracy potrzebuje komputera, to po podłączeniu można przenieść się na jego ekran i zagłębić w twórczej pracy dzięki m.in. 72% gamie kolorów NTSC czy skutecznej warstwie antyodblaskowej.

Więcej tabletów w sklepie Cyfrowe.pl >>

Promocje >>

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

2 komentarze

 1. XP-PEN Deco Pro – na początek w zupełności wystarczy. Czuły, dokładny, bardzo polecam.
  Rozmiar zależności od budżetu – ludzie często sprzedają mało używane.

  • Mikołaj Konkiewicz w

   Nie do końcam mogę zgodzić się ze spostrzeżeniem, iż „rozmiar w zależności od budżetu”, gdyż dobór rozmiaru tabletu jest uzależniony nie tylko od finansów, ale również od rozdzielczości użytkowanego monitora i stylu pracy. Druga z wymienionych kwestii dot. np. ilustratorów, którzy aby czuć się swobodnie i pracować intuicyjnie, potrzebują większej przestrzeni do wykonywania np. zamaszystych pociągnięć piórkiem. Aczkolwiek rzeczywiście w wielu wypadkach – w szczególności do w cyfrowej ciemni – wystarczający będzie rozmiar S tabletu graficznego. :)

Zostaw komentarz

izmir escort