5 parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru tabletu graficznego

2

Tablet graficzny to sposób na uproszczenie, przyspieszenie i uprzyjemnienie sobie pracy w cyfrowej ciemni i codziennej obsługi komputera. Warto więc już dziś wyposażyć w niego swoje stanowisko pracy. Tylko który będzie najtrafniejszym wyborem? Na jakie pozycje specyfikacji zwracać uwagę? W znalezieniu odpowiedzi na te i inne pytania pomoże z pewnością poznanie 5 kluczowych parametrów tabletów graficznych. Uwaga: w tekście znajdziesz kod rabatowy na zakup tabletu!

Jeżeli tematyka tabletów graficznych jest Ci obca i nie wiesz jeszcze, do czego mogłoby Ci się takie urządzenie przydać podczas pracy z fotografiami, zajrzyj do tego artykułu: Tablet graficzny w cyfrowej ciemni


Najważniejsze parametry


1. Typ tabletu graficznego

Tablety graficzne dzielą się przede wszystkim na 2 kategorie produktów – wyposażone we własny ekran i bez ekranu. Pierwsza grupa może przenosić zawartość ekranu komputera na wyświetlacz tabletu, tak aby rysować lub malować bezpośrednio po opracowywanych treściach lub stanowić samowystarczalne urządzenie będące swoistym komputerem artystycznym (przykładowo Wacom Cintiq Pro Engine to samowystarczalny tablet działający w oparciu o system Windows 10).

tablet graficzny poradnik zwykly 1

Huion H430P to podstawowy model tabletu, który zawiera powierzchnię roboczą, na której można wykonywać ruchy piórkiem przenoszone na ekran komputera.

tablet graficzny poradnik zwykly 2

Tablet graficzny z własnym ekranem Huion Pen display KAMVAS 20

Tym, co przede wszystkim różni oba typy sprzętów to cena. Tablety graficzne wyposażone w ekrany to dobra inwestycja dla osób, które wykonują naprawdę dużo projektów i to często wykraczających poza fotografię – są ilustratorami, grafikami czy zajmują się projektowaniem graficznym. Polecić je można także fotografom, spędzającym w cyfrowej ciemni naprawdę dużo czasu. Należą do nich retuszerzy czy tworzący fotomontaże.

Tablety graficzne bez ekranu nie są wcale uboższymi krewnymi. To po prostu inny typ urządzenia, oparty o inną zasadę pracy. W cyfrowej ciemni w zupełności wystarczy do skutecznego działania na maskach, wprowadzania subtelnych, lokalnych korekt, stemplowania itp.

2. Rozmiar tabletu graficznego

Kwestia rozmiaru tabletu graficznego nie odnosi się tylko do tego, ile miejsca zajmie na biurku, ale przede wszystkim do rozmiarów przestrzeni roboczej i rozdzielczości. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie każdego z nich.

 • Rozmiar: wymiary tabletu graficznego odnoszą się do wielkości całego urządzenia. Mogłoby wydawać się, iż im większy tym lepiej. Niekoniecznie jednak zwiększanie rozmiarów urządzenia (i przede wszystkim jego ceny) musi dać realne korzyści, gdyż sposób pracy takiego urządzenia (odsyłam ponownie do artykułu poświęconego tabletom) może przekładać się na konieczność wykonywania bardziej zamaszystych ruchów po powierzchni tabletu. Do pracy z fotografiami, które oparte są często o lokalne, precyzyjne korekty, mały tablet graficzny będzie w zupełności wystarczający.
 • Przestrzeń robocza: jest ona nieco mniejsza niż rozmiary samego tabletu i to ona odzwierciedla powierzchnię monitora. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, aby nie była przesadnie ograniczona. Z doświadczenia wiem, że obszar roboczy wynoszący około 152×95 mm jest trafnym wyborem w przypadku monitorów Full HD. Tutaj warto podkreślić znaczenie relacji rozdzielczość monitora i wymiary tabletu graficznego. Podczas korzystania z ekranów o bardzo dużej rozdzielczości małe tablety mogą utrudniać wykonywanie bardziej precyzyjnych operacji, odnoszących się do małych fragmentów zdjęcia.
 • Rozdzielczość: rozdzielczość tabletów określa się poprzez parametr lpi (liczba linii na cal). Im jest ona większa tym lepiej, gdyż daje większą precyzję odwzorowywania ruchów, w szczególności podczas rysowania np. zakrzywionych linii.

3. Piórko do tabletu graficznego

Niemal wszystkie tablety graficzne są sprzedawane w zestawie z piórkiem. To dzięki niemu możliwe jest rysowanie po powierzchni takiego urządzenia. Zadbaj o to, aby cechował się wysoką czułością na nacisk, co przekłada się na bardziej precyzyjne odwzorowywanie tego, jak przyciskasz piórko do powierzchni tabletu. Pozwala to na intuicyjne, swobodne i naturalne rysowanie w komputerze. W przypadku pracy ze zdjęciami już 4096 poziomy nacisku zapewniają całkowicie skuteczną pracę.

tablet graficzny huion nacisk

Już nawet stosunkowo tanie i podstawowe modele tabletów graficznych, takie jak np. Huion H1060P wyposażone są w piórka o 8192 poziomach nacisku.

4. Tablet graficzny – komunikacja z komputerem

Jak większość sprzętów, także tablety graficzne można podzielić na 2 podstawowe grupy – bezprzewodowe i przewodowe. Podstawowe modele łączą się z komputerem (lub urządzeniem mobilnym jak w przypadku Huion H950P) po prostu za pośrednictwem interfejsu USB. Można więc je bez przeszkód połączyć z niemal każdym komputerem. W przypadku tabletów graficznych łączenie z komputerem odbywa się za pośrednictwem pojedynczego kabla, stąd raczej nie należy do kłopotliwych.

tablet graficzny android

Tablet graficzny Huion H950P umożliwia łatwe podłączenie za pośrednictwem Micro USB do urządzeń mobilnych.

Łączność bezprzewodowa tabletów graficznych oparta jest przede wszystkim o technologię Bluetooth. Niektóre modele pozwalają na wykorzystanie sprzedawanych oddzielnie modułów łączności bezprzewodowej. To dobra opcja, jeśli wahasz się przed rezygnacją z okablowania – możesz tę decyzję odłożyć na później, gdy już z całą pewnością stwierdzisz, że taka komunikacja za pomocą kabla mimo swej prostoty jest dla Ciebie wciąż uciążliwa.

5. Tablet graficzny – dodatkowe przyciski

Może to wydawać się jedynie gadżetem, za pomocą którego producenci chcą wyróżnić swoje modele i skusić użytkownika, ale to naprawdę niezwykle przydatne dodatki do tabletu graficznego. Mowa o przyciskach funkcyjnych. Dzięki nim uzyskasz szybki dostęp do podstawowych skrótów klawiszowych bez konieczności sięgania po klawiaturę, np. przycisków takich jak Ctrl/Cmd lub Shift (można je przypisać do klawiszy tabletu).

tablet graficzny przyciski

Huion H1060P posiada 12 programowalnych przycisków i 16 dostosowanych klawiszy, które umożliwiają przypisywanie i korzystanie z najważniejszych skrótów.

Ciekawą i niezwykle przydatną funkcją jest obsługa gestów. Dzięki niej możesz przesuwać palcami po powierzchni roboczej i np. obracać obszar roboczy w programie graficznym tak jak w urządzeniach mobilnych. Połączenie przycisków funkcyjnych i gestów to klucz do naprawdę swobodnej pracy i wykorzystania całego potencjału pracy z tabletem graficznym.


Polecane modele


tablet graficzny oferta 5

Huion H430P to model o podstawowej funkcjonalności, który przyda się w szczególności w podróży. Nie przeszkodziło to jednak w wyposażenie go w wysoką rozdzielczość 5080 LPI czy przyciski funkcyjne.

Huion H950P jest nieco bardziej rozbudowanym modelem, który wyróżnia się piórem z 8192 poziomami nacisku.

Huion Pen display KAMVAS 16 posiada własny ekran o przekątnej 15.6” i rozdzielczości 1920×1080 pikseli.

Huion Pen display KAMVAS PRO 22 (2019) to zaawansowany tablet graficzny z własnym ekranem o przekątnej 21,5” i rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Oferuje przy tym 120 % pokrycie przestrzeni sRGB.

tablet graficzny oferta 1

Wacom Cintiq Pro 24 to niezwykle zaawansowane urządzenie adresowane do profesjonalnych grafików, ilustratorów, artystów wizualnych i retuszerów. Głównym wyróżnikiem jest zastosowanie w nim ekranu o rozdzielczości 4K.

Więcej tabletów w sklepie Cyfrowe.pl >>

Promocje >>


Kod rabatowy do sklepu Cyfrowe.pl


Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy rabat -5% na zakup tabletów Huion z serii KAMVAS. Aby z niego skorzystać wpisz hasło KAMVAS%5 w koszyku na stronie internetowej. Kod ważny jest do 31.12.2019 lub do wyczerpania zapasów.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

2 komentarze

 1. XP-PEN Deco Pro – na początek w zupełności wystarczy. Czuły, dokładny, bardzo polecam.
  Rozmiar zależności od budżetu – ludzie często sprzedają mało używane.

  • Mikołaj Konkiewicz w

   Nie do końcam mogę zgodzić się ze spostrzeżeniem, iż „rozmiar w zależności od budżetu”, gdyż dobór rozmiaru tabletu jest uzależniony nie tylko od finansów, ale również od rozdzielczości użytkowanego monitora i stylu pracy. Druga z wymienionych kwestii dot. np. ilustratorów, którzy aby czuć się swobodnie i pracować intuicyjnie, potrzebują większej przestrzeni do wykonywania np. zamaszystych pociągnięć piórkiem. Aczkolwiek rzeczywiście w wielu wypadkach – w szczególności do w cyfrowej ciemni – wystarczający będzie rozmiar S tabletu graficznego. :)

Zostaw komentarz

izmir escort