5 najdroższych rzeczy w Cyfrowe.pl

0

Czy wiesz, że obiektyw może być warty tyle, co nowe auto z salonu? A aparat umożliwiający robienie wyłącznie czarno-białych zdjęć tyle, co używany SUV? I czy wiesz, że na podium wśród najbardziej wartościowych sprzętów w Cyfrowe.pl znajduje się akcesorium do lampy? Ale te sprzęty, to nie urządzenia wyceniane przez kogoś z nadmiarem fantazji – to perełki w swojej klasie, które są adresowane do profesjonalnych produkcji wideo i foto. Poznaj je bliżej i dowiedz się, co możesz mieć, gdy kasę na kolejne auto zainwestujesz w sprzęt foto-wideo.

Oczywiście w moim wstępie mam na myśli sprzęt produkowany seryjnie i dostępny choćby na zamówienie w Cyfrowe.pl. Kolekcjonerskie modele aparatów potrafią na aukcjach osiągać nieprawdopodobne ceny. Przykładowo Leica serii 0 należąca do Oskara Barnacka została sprzedana na aukcji za 12 milionów euro (około 52 miliony złotych). Przy tym nasze zestawienie wypada całkiem blado. No ale dajmy mu szansę.

To inna Leica 0 ale pewnie też droga.

Miejsce I – teleobiektyw Canon RF 1200 mm f/8 L IS USM

Cena około 107 000 złotych

Wśród obecnie dostępnych sprzętów w ofercie Cyfrowe.pl najdroższym okazuje się teleobiektyw. I to nie byle jaki, bo super teleobiektyw o ogniskowej 1200 mm, który należy do linii premium L i został opracowany dla mocowania bezlusterkowców Canon RF. Jego cena wynosząca ponad 100 000 złotych potrafi zelektryzować, ale warto pamiętać, że to sprzęt adresowany głównie do zawodowców, dla których zarabia na siebie. Model ten jest zgodny z telekonwerterami Canon RF 1,4x i RF 2x, dla których daje zbliżenie odpowiadające odpowiednio ogniskowym 1680 mm i 2400 mm.

Gdybym moje zestawienie oparł wyłącznie o kwoty, to drugie miejsce w rankingu sprzętu foto-wideo powinien także zająć teleobiektyw – tym razem jednak do lustrzanek. Mowa o modelu Nikon Nikkor 800 mm f/5.6 E AF-S FL ED VR. Jego cena wynosi nieco ponad 90 000 złotych. W tym zestawieniu chciałem jednak wyróżniać po jednym sprzęcie w danej kategorii, stąd drugie miejsce trafia do…

Miejsce II – generator Profoto Generator Pro 11 2400 AirTTL

Cena około 83 000 złotych

To z pewnością spore zaskoczenie. Drugie miejsce na podium zajmuje niepozorny sprzęt – generator do lamp Profoto Pro 11 2400 AirTTL. Niepozorny tylko ze względu na to, że można by spodziewać się tutaj jakiegoś drona, aparatu czy kamery, ale jak widać, obsługa lamp potrafi być także bardzo kosztowna. A jego parametry są doprawdy imponujące – moc 2400 Ws, kontrola mocy do 1/10 wartości przysłony w każdym gnieździe, czas błysku do 1/80 000 s czy obsługa do 50 błysków na s. A do tego dochodzi m.in. technologia łączności bezprzewodowej Bluetooth AirX. Za ten model należy zapłacić ponad 80 000 złotych.

Kto w takim razie zamyka podium?

Miejsce III – dron DJI Inspire 3

Cena około 73 000 złotych

Tym razem nie ma aż takiego zaskoczenia. W szczególności gdy weźmie się pod uwagę maszynę latającą do profesjonalnych produkcji wideo z kamerą nagrywającą w jakości 8K. Ile trzeba zapłacić za ten sprzęt – około 10 000 złotych mniej niż w przypadku drugiego miejsca. Cena ponad 70 000 złotych daje dostęp do prawdziwie filmowych ujęć z powietrza. W zasadzie jeśli wziąć pod uwagę to, po jakie środki należało sięgnąć jeszcze kilka lat temu, aby uzyskać takie ujęcia (helikopter, motolotnia itp.) to wydaje się to całkiem rozsądną ceną. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę komercyjne wykorzystanie tego sprzętu w branży filmowej. Wtedy tak naprawdę koszt produkowania takich obrazów drastycznie zmalał na przestrzeni lat.

Miejsce IV – kamera PTZ Canon CR-X300

Cena około 50 000 złotych

Tutaj chyba też mamy małe zaskoczenie – raczej każdy spodziewał się w tym rankingu kamery filmowej. Niemniej na ten moment miejsce to należy się zewnętrznej kamerze typu PTZ Canon CR-X300. Co to za sprzęt, którego cena wynosi niemalże 50 000 złotych? To model zapewniający jakość obrazu 4K zamknięty w obudowie o szczelności zgodnej z normą IP65, który może pracować w zakresie temperatur -15°C do +40°C i przy wilgotności 90%. Zmotoryzowany silnik i 20-krotny zoom optyczny pozwalają na pokazywanie wybranych obszarów bądź podążanie za poruszającymi się obiektami. To kamera do profesjonalnych zastosowań w obiektach publicznych (np. sala plenarna), halach widowiskowych czy stadionach. Biorąc pod uwagę takie użytkowanie, cena przestaje dziwić.

Przeglądając wnikliwie ofertę Cyfrowe.pl, można znaleźć droższe kamery, jednakże kamera Canon EOS C500 Mark II jest dostępna w wariancie z modułem rozszerzającym EU-V2 (który sam w sobie kosztuje około 8000 złotych) i DJI Ronin 4D 8K w zestawie z kamerą Zenmuse X9-8K, której cena wynosi ok. 12 000 złotych. Dlatego miejsce 4. postanowiłem przyznać ww. Canon CR-X300.

Miejsce V – aparat cyfrowy Leica M11 Monochrom

Cena około 47 000 złotych

A teraz czas na aparat, o którym była mowa we wstępie – monochromatyczną wersję aparatu Leica. Aparat, który potrafi robić tylko czarno-białe zdjęcia za niemalże 50 000 złotych? A kto Leice zabroni! A pisząc poważnie, to nie „tylko” czarno-białe, lecz „aż” czarno-białe zdjęcia, bo cała zabawa polega na zastosowaniu monochromatycznej matrycy BSI CMOS z technologią Triple Resolution z umieszczonym przed nią specjalnym filtrem IR i UV. A skąd Panie taka cena? Akurat w przypadku Leici to temat na osobny artykuł. Tak czy inaczej, jest to najdroższy sprzęt wśród aparatów cyfrowych.

Poniżej przedstawiam jeszcze zestawienie, gdyby pod uwagę brać wyłącznie cenę, a nie kategorie produktów. Jak widać, zestawienie zdominowane jest przez teleobiektywy.

  1. Teleobiektyw Canon RF 1200 mm f/8 L IS USM
  2. Teleobiektyw Nikon Nikkor 800 mm f/5.6 E AF-S FL ED VR
  3. Teleobiektyw Canon RF 800 mm f/5.6 L IS USM
  4. Generator Profoto Pro-11 2400 AirTTL
  5. Dron DJI Inspire 3

Podsumowanie

To zestawienie pokazuje, że wśród sprzętów z najwyższej półki cenowej przodują głównie profesjonalne urządzenia do komercyjnych zastosowań. Nie zabrakło jednak w nim miejsca także dla dobra luksusowego – jakim jest Leica M11 Monochrom. A czy jakiś sprzęt w tym zestawieniu był dla Ciebie zaskoczeniem? Podziel się w komentarzu.

Podziel się.

O Autorze

Gdy robię zdjęcia, to zajmuję się fotografią reportażową, teatralną i artystyczną. Gdy piszę o zdjęciach, to zastanawiam się, jak wpływają one na odbiorców, co robić, by robić jej bardziej świadomie i jakie możliwości daje sprzęt. Poza tym piszę wiersze i jak dotąd w druku ukazały się moje dwie książki z poezją. Ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jestem laureatem konkursów fotograficznych i poetyckich, uczestnikiem wystaw, festiwali i publikacji poświęconych fotografii.

Zostaw komentarz

izmir escort