Fotografia nocna, time lapsy, zdjęcia grupowe, autoportrety, fotografia przyrodnicza czy malowanie światłem – wszystkie te dziedziny naszego ulubionego medium łączy konieczność zdalnego wyzwalania migawki. Istnieje kilka metod rozpoczynania ekspozycji na odległość, do których należy korzystanie z wężyków spustowych, pilotów, transmiterów lub łączności bezprzewodowej. Każde z akcesoriów ma swoje wady i zalety, które nie tyle je dyskredytują, co sprawiają, że znajdują różnorodne zastosowanie i sprawdzają się w odmiennych sytuacjach. Sprawdźmy zatem jakie!
Zagadnienie zdalnego wyzwalania migawki pojawiało się kilkukrotnie przy okazji omawiania różnych technik fotograficznych, jednakże tym razem chciałbym skupić się na ww. akcesoriach, tak aby zebrać informacje przydatne wszystkim fotografom, którzy w swojej codziennej praktyce chcieliby sterować aparatem na odległość.
- TECHNIKA TIMELAPSE – OD CZEGO ZACZĄĆ?
- LIGHT PAINTING, CZYLI MALOWANIE ŚWIATŁEM – OD CZEGO ZACZĄĆ?
- MINI PLANETA – PROSTY SPOSÓB NA STWORZENIE WYJĄTKOWEJ PANORAMY!
- ZDALNE WYZWALANIE W FOTOGRAFII PRZYRODNICZEJ
- FOTOGRAFIA NOCNA – JAK UZYSKAĆ ROZMYTE SMUGI ŚWIATEŁ?
Wężyk spustowy, pilot, transmiter czy łączność bezprzewodowa – które rozwiązanie jest „najlepsze”?
We wstępie do artykułu wymieniłem kilka przykładów rodzajów fotografii, w których przydatne będzie akcesorium do zdalnego wyzwalania migawki. W rzeczywistości jest pomocne – choćby okazjonalnie – w praktyce każdego fotografa. Głównie za sprawą faktu, że podczas korzystania ze statywu i wykonywania zdjęć z nieco wydłużonym czasem naświetlania, samo naciśnięcie spustu migawki może wywołać drgania aparatu. Wtedy z pomocą przychodzą omawiane akcesoria.
Czasami nawet przy krótkich ekspozycjach warto korzystać ze zdalnego wyzwalania migawki. Przykładem jest fotografia produktowa – gdy zmieniasz co chwilę fotografowany obiekt – lub portretowa, gdy chcesz cały czas utrzymywać kontakt z modelem, a nie znikać za aparatem. Mnogość sposobów wykorzystania tego typu akcesoriów sprawia, że jest to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego fotografa. Można oczywiście posługiwać się samowyzwalaczem, ale przy wymienionych przeze mnie zastosowaniach, na dłuższą metę jest to mało praktyczne rozwiązanie.
hNa szczęście nie trzeba wydawać zbyt dużej kwoty, aby móc zdalnie wyzwalać migawkę. W zależności od długości przewodu i modelu aparatu najprostsze wężyki spustowe kosztują około 20 złotych. Ponadto niektóre aparaty umożliwiają wykorzystanie łączności bezprzewodowej i sparowanie ze smartfonem. Stosując dedykowaną aplikację możesz dostosować wiele różnorodnych parametrów ekspozycji i uzyskać dostęp do innych funkcji.
Podstawowe modele wężyków spustowych są bardzo praktyczne dzięki zastosowaniu dwustopniowego przycisku migawki i możliwości jego zablokowania. W niektórych sytuacjach ograniczeniem może okazać się kabel. Jeżeli wykonujesz fotografie nocne i cały czas jesteś w pobliżu aparatu, to wężyk z przewodem o długości 1,5 metra będzie zdecydowanie wystarczający, ale w przypadku chęci zrobienia sobie fotografii z grupą przyjaciół może być problematyczny. Długi przewód rozwiązuje nieco ten problem, ale może z kolei okazać się niepraktyczny w innych sytuacjach (np. w fotografii nocnej), dodatkowo zajmując więcej miejsca w torbie lub plecaku.
Problem z przewodem rozwiązują piloty na podczerwień i wyzwalacze radiowe. Pierwsze z nich są świetnym akcesorium do robienia pamiątkowych zdjęć z bliskimi. Komunikacja za pomocą podczerwieni to proste rozwiązanie, jednakże posiadające swoistą wadę, która polega na tym, że w wielu przypadkach umiejscowienie odbiornika podczerwieni w aparacie wymaga stania przed obiektywem. Ponadto pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem nie może znajdować się żadna przeszkoda. Oczywiście przy fotografii grupowej czy autoportretach takie ograniczenia są nieistotne, jednakże w przypadku wykonywania np. fotografii przyrodniczej, pilot na podczerwień może się nie sprawdzić. W takiej sytuacji pomocne będą więc wyzwalacze radiowe.
Technologia radiowa jest nieco droższa od podczerwieni, jednakże wciąż nie wymaga specjalnych inwestycji. Podstawowe zestawy składające się z nadajnika i odbiornika kosztują poniżej 100 złotych. W zamian oferują możliwość zdalnego wyzwalania migawki nawet z odległości 100 metrów, również przez przeszkody. Odbiornik mocuje się na złączu gorącej stopki, tak więc jeżeli podczas fotografowania korzystasz również z innych akcesoriów podłączanych do aparatów w ten sposób, zadbaj o to, aby odbiornik radiowy miał również takie złącze.
Łączność bezprzewodowa oferuje ogromną funkcjonalność i możliwości. Umożliwia np. podgląd na żywo tego, co widzi aparat. Poza tym daje dostęp do m.in. ustawienia wielu parametrów ekspozycji (przysłona, czas naświetlania, ISO, punkt ostrości itp.) oraz zapisu zdjęć w pamięci urządzenia mobilnego. Pomimo tych niewątpliwych zalet korzystanie z łączności bezprzewodowej może czasem okazać się mniej praktyczne od innych metod, gdyż powoduje zwiększone zużycie akumulatorów zarówno aparatu, jak i smartfona.
Celowo więc w pytaniu otwierającym ten akapit pojawił się cudzysłów. Trudno wskazać jedno, uniwersalne i przy tym najlepsze rozwiązanie. Każda metoda zdalnego wyzwalania migawki znajduje swoje specyficzne zastosowanie.
Dla tych, którzy potrzebują więcej
Dotychczas omówione przeze mnie rozwiązania (poza łącznością bezprzewodową) oferowały dosyć podstawową funkcjonalność. Jeżeli pasjonują Cię np. time lapsy lub astrofotografia i wężyk spustowy lub pilot ma być Twoim jednym z podstawowych akcesoriów, to przydatne będą modele o zwiększonej funkcjonalności. Przykładem są wężyki i wyzwalacze radiowe z wbudowanym wyświetlaczem LCD i interwałometrem.
Jeżeli chcesz skorzystać z podglądu tego, co widzi aparat, a jednocześnie Twój model nie obsługuje łączności Wi-Fi lub Bluetooth albo nie chcesz korzystać z tych technologii, to możesz zastosować kontroler radiowy z wyświetlaczem. Takie urządzenie da Ci dostęp do podglądu obrazu w trybie Live View. Oznacza to, że będziesz mógł oglądać taki sam kadr, jak w przypadku bezpośredniej obsługi aparatu. Dodatkowo urządzenie korzysta z wszystkich zalet komunikacji radiowej.
Pamiętaj, że w przypadku niektórych akcesoriów konieczne jest dopasowanie ich do posiadanego modelu aparatu. Jeżeli dany wężyk lub pilot nie jest uniwersalny tylko dedykowany, to informację o obsługiwanych modelach znajdziesz w opisie produktu. W przypadku wątpliwości możesz skorzystać z profesjonalnego doradztwa za pośrednictwem infolinii Cyfrowe.pl (58 326 40 40) lub drogą mailową (sklep@cyfrowe.pl).
Podziel się w komentarzu, którą metodę zdalnego wyzwalania migawki używasz podczas fotografowania.
Poniżej znajdziesz opinie internautów na temat korzystania z akcesoriów do zdalnego wyzwalania migawki:
Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi poradnikami, inspiracjami i testami.