Poradnik Kupującego – Jak wybrać najlepszy gimbal?

1

A więc decyzja została podjęta. Postanowiłeś skorzystać z dobrodziejstw nowych technologii i raz na zawsze pozbyć się problemu trzęsącego się obrazu ze swoich filmów. Jednym słowem – chcesz zaopatrzyć się w gimbal. Patrząc na rozwój rynku i jakość, jaką oferują producenci, nie mam wątpliwości, że Twoja decyzja jest słuszna – pytanie, czy wiesz już, który gimbal jest odpowiednim wyborem dla Ciebie? Jeśli nie, to zapraszam do lektury tego krótkiego poradnika, w którym skupię się na najważniejszych cechach gimbali i postaram się pomóc Ci wybrać najlepszy gimbal.  

Wraz z popularyzacją stabilizacji elektronicznej na rynku pojawiło się wielu producentów, którzy proponują nam coraz to nowsze modele gimbali. Tempo rozwoju tego rynku jest ogromne, dlatego łatwo się pogubić w gąszczu nowości, dodatkowych funkcji i informacji prasowych. Dlatego też, aby ułatwić decyzje zakupowe postanowiłem wyszczególnić kilka cech gimbali, na które przede wszystkim musimy zwrócić uwagę przy zakupie. Jeśli temat gimbali jest Ci zupełnie obcy, to najpierw zapraszam do naszego sklepu, gdzie w kilku słowach tłumaczymy, co to jest gimbal i jakie są jego podstawowe zastosowania.

Przeznaczenie

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, jest to, co planujemy stabilizować. Niestety nie ma uniwersalnego sprzętu, który poradziłby sobie zarówno ze smartfonem jak i z pełnoklatkową lustrzanką z jasnym szkłem – mimo, że w obu przypadkach mamy do czynienia z gimbalem, są to dwa zupełnie różne produkty. Jeśli planujemy mały, tani sprzęt, który pomoże nam przywieźć z wakacji stabilne ujęcia z telefonu, to najlepszym rozwiązaniem będzie FeiYu Tech Vimble 2, który od kilku dni dostępny jest w okazyjnej, niższej cenie. Z kolei dla wielbicieli sportów ekstremalnych posiadających kamerę sportową (np. GoPro HERO 5 Black) idealnym wyborem będzie wodoodporny FeiYu Tech WG2 lub bardziej poręczny (przez swoją „standardową” budowę z rączką) FeiYu Tech G5 v2 .

 

Przechodząc do cięższego sprzętu wybór staje się jeszcze bardziej skomplikowany, co prowadzi nas do następnego punktu.

Udźwig

O wydajności gimbala decyduje głównie moc jego silników. W przypadku urządzeń przewyższających wagą i gabarytami smartfony i kamerki sportowe musimy zwracać baczną uwagę na to, ile waży sprzęt, którego zamierzamy używać i czy wybrany przez nas gimbal poradzi sobie z taką wagą. W przypadku małych kamer i  bezlusterkowców nasza uwaga powinna skupić się na mniejszych gimbalach, jak np. FeiYu Tech A1000 czy też  Zhiyun Crane Plus. Z kolei podpinając większe aparaty z cięższymi szkłami warto patrzeć na modele z wyższej półki, np. FeiYu Tech A2000, mający deklarowane 2.5 kg udźwigu czy też Zhiyun Crane 2, mogący unieść 3.2 kg.

Gimbal FeiYu Tech A2000 – zobacz, jak sprawdza się w praktyce

Do najcięższych sprzętów przeznaczony jest DJI Ronin-M (udźwig 3.6 kg), jednak tutaj dochodzimy do kolejnej kwestii jaką jest…

Waga

Niestety wzrost udźwigu gimbala bardzo szybko przekłada się na jego wagę. Wynika to z dwóch, w miarę oczywistych czynników: po pierwsze gimbal musi być wykonany solidniej, a silniki muszą mieć większą moc – nie da się zrobić tego nie zwiększając wagi urządzenia. Drugi czynnik to waga samego urządzenia, które stabilizujemy – jest znacząca różnica w noszeniu FeiYu Tech Vimble 2 ze smartfonem, a np. Canona 5D MIV z jasnym szkłem na Zhiyunie Crane 2. Z tego powodu producenci wychodząc naprzeciw użytkownikom proponują rozwiązania, mające odciążyć ręce przy pracy, proponując różne…

Sposoby trzymania

Prawdziwy boom na gimbale zaczął się wraz z popularyzacją gimbali jednoręcznych, jednak pierwsze urządzenia w tej kategorii były wyposażone fabrycznie w dwa uchwyty. Niektóre z urządzeń na rynku nadal skupiają się na uchwycie dwuręcznym, czego przykładem jest DJI RONIN-M. Wynika to z wagi zarówno gimbala, jak i urządzeń, do jakich jest on dedykowany, o czym wspomniałem w poprzednim akapicie. Przy gimbalach do smartfona użycie dwóch rąk nie miałoby za dużego sensu, dlatego są to w przeważającej większości urządzenia, przeznaczone do obsługi jedną ręką. Najciekawiej jednak jest w kategoriach pośrednich – czyli wśród urządzeń mających szersze „widełki” udźwigu. Tutaj producenci „poszli po rozum do głowy” i zaproponowali różne rozwiązania, przez co to użytkownik decyduje, jaki uchwyt jest dla niego w tej sytuacji najlepszy. Na rynku mamy gotowe zestawy, które składają się z gimbala i dodatkowych rączek – najpopularniejszym jest zdecydowanie Feiyu Tech A2000 z dodatkowym uchwytem. Do innych modeli uchwyt dwuręczny jest wyposażeniem opcjonalnym i należy dokupić go osobno (np. uchwyt podwójny do  Zhiyun Crane 2 ).

FeiYu Tech A2000 Dual

FeiYu Tech A2000 Dual

Przewagą gimbali obsługiwanych jedną ręką jest zdecydowanie łatwiejszy dostęp do opcji specjalnych, które mają pomóc użytkownikowi  kontrolować smarftona, kamerę czy aparat. Dlatego też następną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę przy zakupie są…

Dodatkowe funkcje

Wielu producentów dodaje do swoich urządzeń ciekawe funkcje, które pomagają kontrolować nagrywany obraz podczas używania gimbala. Ciekawym przykładem jest np. Zhiyun Smooth 4, który od swojej konkurencji odróżnia się zintegrowanym systemem sterowania, opartym na płynnym pokrętle do kontroli zoomu i ostrości. Dodatkowo posiada on różnorakie tryby pracy, ułatwiające nagrywanie różnych ujęć. U „starszych braci” na uwagę zasługuje przede wszystkim Zhiyun Crane 2 – poza dodatkowym pokrętłem i wyświetlaczem sygnalizującym aktualnie używany tryb gimbala, od niedawna posiada on również w zestawie mechaniczny follow focus typu servo – dzięki temu możliwe jest kontrolowanie ostrości w manualnych obiektywach, przy użyciu wspomnianego wyżej pokrętła.

Filmowanie sportów samochodowych z gimbalem Zhiyun Crane 2017 v1.1

Co wybrać?

Jak widać pod pojęciem gimbale kryje się bardzo wiele produktów do różnego typu zastosowań. Aby odpowiednio wybrać sprzęt dla siebie, należy zastanowić się nad kilkoma opisanymi wyżej funkcjami i charakterystyką sprzętu. Mimo wszystko najważniejszym pytaniem, które będzie głównie determinować nasz wybór jest to, co planujemy stabilizować – czy dysponujemy smartfonem, kamerką sportową, kamerą filmową, bezlusterkowcem, czy lustrzanką. Potem pozostaje nam tylko dobranie odpowiedniego udźwigu. Decyzja dotycząca najwygodniejszego sposobu pracy (uchwyt jedno- lub dwuręczny) oraz przejrzenie dodatkowych funkcji i ich znaczenia dla naszych potrzeb. Mam nadzieję, że ten tekst ułatwi Ci wybór gimbala dostosowanego do Twoich potrzeb.

Najlepszy gimbal do 500, 1000, 1500, 2000 i 2500 zł. Jaki gimbal wybrać?

Podziel się.

O Autorze

Twórca filmowy, operator, montażysta. Doświadczenie zdobywał współpracując jako asystent kamery na planach filmowych oraz przy własnych projektach. W Cyfrowe.pl zajmuje się rozwojem oferty video.

Jeden komentarz

  1. Powiem tak, jak ktoś ceni sobie dobre filmy a nagrywa bez gimbala to żyje w matrixie… :P Jak kupiłem sobie feuytecha g5 i sparowalem go do nagrywania ze swoją kamerą to ogromna zmiana. Na lepsze ofc. Jak wcześniej robiłem filmy w 4K to jednak brakowało tej stabilizacji (x10 lamax ma tylko w full hd stabilizacje, a i tak to jest 1/5 mocy gimbala), teraz filmy wyglądają jak w profesjonalnych realizacjach

Zostaw komentarz

izmir escort