Chcesz rozwinąć skrzydła w fotografii noworodkowej? Zobacz, jakie obiektywy polecamy do zdjęć niemowląt i sesji rodzinnych. Z tego tekstu dowiesz się m.in. jaki obiektyw najlepiej sprawdzi się w studio a jaki w plenerze lub w domu. Który model jest najlepszy do portretów a przy okazji nada się do zbliżeń detali i zdjęć macro? Jaką ogniskową wybrać do sesji na tzw. bean bagu, a jaką do zdjęć na propsach? Oto najpotrzebniejsza wiedza w pigułce, którą musisz poznać przed zakupem obiektywu do lustrzanki i bezlusterkowca.
Wybierz jasny obiektyw stałoogniskowy
Dobór odpowiednich narzędzi, takich jak aparat i obiektyw zależy głównie od efektu, jaki chcemy uzyskać na zdjęciu. Fotografując dzieci, staramy się pokazać ich delikatność, bezbronność i słodycz, jaka się z tym wiąże, a w tym zdecydowanie pomoże nam obiektyw z jasną przysłoną. Parametr oznaczony symbolem F/1.2, F/1.4 lub F/1.8 ułatwi Ci:
- stworzenie miękkiego, „marzycielskiego” obrazu z ostrym pierwszym planem i rozmytym tłem
- uchwycenie ważnych momentów, np. tortu ze świeczkami bez zaburzania sceny lampą błyskową
- fotografowanie w skąpo oświetlonych pomieszczeniach, przy pochmurnej pogodzie, wieczorami, przy choince, lampce nocnej itd.
Zobacz naszą ofertę jasnych obiektywów stałoogniskowych
Najchętniej kupowane obiektywy do fotografii noworodkowej
- Panasonic LUMIX G 25 mm f/1.7
- FujiFilm Fujinon XF 35 mm f/2.0 R WR
- Samyang 50 mm f/1.4 AS IF UMC
- Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 25 mm f/1.2 PRO
- Sigma A 50 mm F1.4 DG HSM
- Canon 50 mm f/1.2 L EF USM
- Nikkor 50 mm f/1.8 D AF
Jaka ogniskowa do zdjęć noworodków?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ fotografia noworodkowa nie jedno ma imię. Każdy fotograf ma swoją wizję i przyzwyczajenia do robienia zdjęć a ogniskowa jakiej używa, często jest wynikiem właśnie tych przyzwyczajeń. Wolisz studyjne, pozowane portrety czy spontaniczną zabawę w plenerze? Od tego dużo będzie zależało!
Ogniskową obiektywu dobieraj zawsze do przestrzeni i otoczenia w jakim fotografujesz. Szerokokątne obiektywy (18, 24, 35 mm) sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach, teleobiektywy (100, 135, 200 mm) kup wyłącznie do zdjęć plenerowych. Średnie wartości takie jak 50 czy 85 mm będą doskonałe do portretów i zbliżeń twarzy. Zwracaj też uwagę, czy optyka nie powoduje dystorsji (zniekształceń).
Najlepszy obiektyw do zdjęć na bean bagu
Bean bag to ulubiony rekwizyt wielu fotografów noworodkowych. Pozujące na nim niemowlę leży wygodnie i bezpiecznie. Nie wymaga specjalnej asekuracji, więc fotograf po ułożeniu malucha w odpowiedniej pozycji może spokojnie odsunąć się od sceny i wykonać zdjęcia pod różnym kątem widzenia, z dowolnej odległości. Rekomendowane obiektywy do takich sesji mają ogniskową 50, 80, lub 100 mm. Wiernie odwzorowują proporcje twarzy, nie powodując zniekształceń i ładnie „odcinają” pierwszy plan od tła. W przypadku ciasnych portretów bajecznie eksponują oczy modela i inne detale. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Niektóre obiektywy z tej kategorii wyposażone są dodatkowo w funkcję makro lub mikro, dzięki której możemy efektownie sfotografować rzęsy, rączki czy stópki maleństwa.
Zobacz naszą ofertę obiektywów portretowych
Obiektywy portretowe z funkcją makro lub micro
- Canon 100 mm f/2.8 L EF Macro IS USM
- Canon 60 mm f/2.8 EF-S Macro USM
- Tamron SP 90 mm f/2.8 Di MACRO 1:1 VC USD
- Sigma 105 mm f/2.8 DG OS EX HSM MACRO
- Nikkor 105 mm f/2.8G AF-S VR IF-ED MICRO
- Carl Zeiss Makro-Planar 50 mm f/2 T ZE
- Nikkor 85 mm f/3.5 AF-S DX Micro ED VR
- Pentax 50 mm f/2.8 D-FA Macro
- Olympus M.ZUIKO DIGITAL 60 mm f/2.8 Macro
Koszyczki i inne rekwizyty – jaki obiektyw do zdjęć na propsach
W studyjnej fotografii noworodkowej liczy się pomysł. Wielu fotografów kombinuje i układa dzieci w nietypowych miejscach, koszykach, wiaderkach i misach. Taki rodzaj zdjęć wymaga szczególnej ostrożności i asekuracji, dlatego model powinien znajdować się mniej więcej na wyciągnięcie ręki fotografa i rodziców. Obiektywy polecane do takich zadań muszą mieć więc szerszy kąt widzenia niż te omawiane wcześniej. Świetnie sprawdzą się tu wszystkie obiektywy o ogniskowej 35 mm.
Najlepsze obiektywy 35 mm
- Obiektyw Samyang 35 mm f/1.4 AS UMC
- Canon 35 mm f/2.0 EF IS USM
- Canon 35 mm f/1.4 L II EF USM
- Sigma A 35 mm f/1.4 DG HSM
- Sigma A 18-35 mm F1.8 DC HSM
- Nikon Nikkor 35 mm f/1.8G AF-S DX
Do jakich jeszcze innych zadań wykorzystasz „35tkę”? Przede wszystkim do zdjęć robionych z góry, do których nie będzie Ci potrzebna żadna drabina ani stołek (to wygoda i bezpieczeństwo).
Pamiętaj, żeby korzystając z obiektywu 35 mm nie wykonywać tzw. ciasnych portretów, czyli zdjęć, na których twarz wypełnia cały kadr lub jego większą część. Dlaczego? Z uwagi na dystorsje i zniekształcenia proporcji twarzy (duży nos, schowane uszy, duża głowa w porównaniu do reszty ciała). „35tka” tylko do ujęć model plus otoczenie oraz do rodzinnych zdjęć grupowych.
Obiektyw do rodzinnych sesji w plenerze
Nieograniczona przestrzeń, jaką oferuje lokacja plenerowa to szansa stworzenia na sesji bardziej intymnej atmosfery niż w zaaranżowanym studio. Korzystając z długich ogniskowych jak w teleobiektywach 135 czy 200 mm, możemy odsunąć się od fotografowanych osób, dając im komfort i przestrzeń na interakcje między sobą. Niespeszeni obiektywem, którego nikt nie podsuwa im pod sam nos, czują się swobodniej i chętniej pokazują szczere emocje. Warto podkreślić, że teleobiektywy mocniej rozmywają tło, co wygląda jeszcze efektowniej niż w przypadku wcześniej omawianych szkieł.
Teleobiektywy do rodzinnych sesji plenerowych
- Canon 135 mm f/2.0 L EF USM
- Sigma A 135 mm f/1.8 DG HSM
- Nikon AF-S 70-200 mm f/2.8E FL ED VR
- Tamron 70-200 mm f/2.8 SP Di VC USD
- Fujinon XF 90 mm f/2.0 R LM WR
- Olympus M.ZUIKO DIGITAL 75 mm f/1.8
Jeśli musisz wybrać tylko jeden obiektyw…
…zacznij od „50”. Jest to zdecydowanie najbardziej uniwersalna ogniskowa dla aparatu pełnoklatkowego. Jeśli korzystasz z aparatu APS-C lub micro 4/3, poszukaj jej ekwiwalentu. Obiektyw z ogniskową 50 mm i jasną przysłoną, np. F/1.4 sprawdzi się w większości codziennych sytuacji, zwłaszcza, gdy masz w sobie zamiłowanie do portretowania i współpracy z ludźmi. W przyszłości warto jednak dokupić coś i szerszego, i dłuższego, żeby sprzęt Cię nie ograniczał a materiał z sesji był bardziej urozmaicony. Testuj różne warianty, aż poczujesz, że to jest właśnie to.
- Canon 50 mm f/1.2 L EF USM + Cashback 430 zł przy zakupie z aparatem!
- Canon 50 mm f/1.8 EF STM – Cashback 90 zł przy zakupie z aparatem!
- Canon 50 mm f/1.4 EF USM Cashback 300 PLN, kup i skorzystaj !
- Nikon Nikkor 50 mm f/1.8 G AF-S
- Nikkor 50 mm f/1.4G AF-S
- Nikon Nikkor 50 mm f/1.8 D AF
- Sigma A 50 mm F1.4 DG HSM / Nikon
- Olympus M.ZUIKO DIGITAL 25 mm f/1.8 srebrny
- Fujinon XF 35 mm f/1.4 R – Cashback 215 zł
9 komentarzy
Dzień dobry,
Będę bardzo wdzięczna za poradę. Chciałabym skupić się na mini sesjach, typu świąteczne. Czy do tego typu fotografii z zaaranżowanym tłem w dość małym pomieszczeniu lepiej nada się obiektyw 35 czy 50mm? Od czego lepiej zacząć jeśli mam wybrać jeden? Z góry dziękuję za poświęcony czas, pozdrawiam serdecznie
W bardzo małym pomieszczeniu lepiej będzie miec 35 mm ale jeśli tło ma być bardziej rozmyte i skupiasz się na fotografii portretowej małych dzieci, może być też 50. Niestety ciężko to ocenić, nie widząc na oczy pomieszczenia i aranżacji, o której rozmawiamy. Dużo zalezy też od tego, czy masz aparat z matrycą APS-C czy pełną klatkę. Do APS-C poszłabym raczej w 35, a przy pełnej klatce zaryzykowała z 50 mm. Myślałaś może o tym, żeby wynająć dwa takie obiektywy i sprawdzić w praktyce, który jest lepszy? Na http://www.cyfrowe.rent można wynająć taki sprzęt na dobę niewielkim kosztem.
Dodałbym jeszcze do zestawienia sigmę art 85mm. Szkło bajeczne od początku zakresu przesłon.
Interesujący tekst o technicznej stronie trudnego tematu, jakim jest fotografia noworodkowa.
Nie wiem kto ukladal ten ranking szkoel ale chyba brakuje mu troche doswiadczenia 😉
Ja dopiero zaczynam przygodę z fotografią noworodkową, cały czas poszukuje nowej wiedzy w internecie. Mam kilku swoich ulubionych artystów do podglądania. Każda wiedza w temacie jest dla mnie bardzo cenna. bardzo dziękuję
Bardzo interesujące jest oglądanie tak interesujących blogów, które wyglądają bardzo fajnie. Dziękujemy bardzo za udostępnienie tych informacji. Zasługuje na uwagę
Tak, zgadzam się, trudna, ale bardzo piękna. Czasami wydaje się być piękniejsza niż ta ślubna, czy jakakolwiek inna.
A z obiektywami to chyba tak jak z butami u kobiet – im wiecej tym lepiej, bo zawsze można się dopasowac do sytuacji.
Fotografia noworodkowa to naprawdę trudna dziedzina fotografii. Podziwiam osoby, które się nią zajmują.