Mini wersje większych akcesoriów, czyli sprzęt foto i video przyjazny w podróży

0

Fotografowie i filmowcy bez względu na to, czy podróżują prywatnie, czy służbowo, nie mają łatwo. Sprzęt jest ciężki, bardzo delikatny i często „niewymiarowy” – trudno jest go spakować, przewieźć i nie uszkodzić. Jeśli podróż ma charakter wypoczynkowy, dochodzi też kwestia wyboru właściwych akcesoriów, by mieć różnorodne rzeczy zawsze ręką i jednocześnie nie zabierać ze sobą nadmiaru bagażu. Uciażliwe może być zwłaszcza podróżowanie samolotem. Zobacz, które mniejsze wersje najbardziej kłopotliwych akcesoriów polecamy zapakować na urlop i zlecenie z dala od domu.

Fotograf w podróży. Jakość lustrzanki bez lustra

Mały statyw fotograficzny

W przeciwieństwie do niektórych gadżetów na tej liście, statywy spod tego linku nie są substytutami ani zastępnikami większych, bardziej zaawansowanych narzędzi, lecz mogą być twoim podstawowym sprzętem do stabilizacji obrazu. Bo wbrew temu, co sądzą niektórzy, istnieją statywy solidne, stabilne i lekkie jednocześnie. Przykładem może być właśnie seria statywów BeFree od Manfrotto. Statywy z tej serii spełniają wymogi bagażu podręcznego – po złożeniu mierzą sobie około 40cm, po rozłożeniu „rosną” do 130cm i ważą tylko 1,5kg. Kompaktowe wymiary i niewielka waga idą tutaj w parze z naprawdę solidnym wykonaniem. Co ważne, statywy można kupić samodzielnie lub w zestawie z głowicą.

Przyssawka

Przyssawka Foxfoto służy do mocowania aparatu na wszystkich gładkich powierzchniach, takich jak szyby, blaty, czy karoseria samochodu. Niezastąpiona do timelapsów, fotografowania sportu, motoryzacji albo rodzinnych portretów, jeśli również chcesz być na zdjęciu. Można ją kupić w dwóch wersjach: z jedną przyssawką i trzema. Jest świetnym uzupełnieniem dla statywu, a w niektórych sytuacjach może go nawet zastąpić.

Mały statyw oświetleniowy

Manfrotto ML5001B NANO pasuje do prawie każdej walizki. Złożony ma tylko 48cm długości, rozłożony 190cm i waży tylko 1kg. Jego maksymalne obciążenie to około 1,5 kg, które zwiększy się, gdy rozłożysz statyw tylko do pewnego stopnia. Utrzyma średniej wielkości studyjną lampę błyskową i każdą lampę systemową.

5001B_1455417346

Jeśli potrzebujesz czegoś jeszcze mniejszego, zwróć uwagę na statyw W802 marki Funsport. Ten statyw ma tylko 39cm długości po złożeniu, 107 cm po rozłożeniu i waży nieco ponad pół kg. Co prawda, nie przyda ci się na sesjach portretowych z koszykarzami, ale podczas familijnych zdjęć, kiedy rodzinka w większości pozuje na kanapie, będzie perfekcyjny. Producent podaje udźwig do 2,5 kg, mimo to proponujemy używać go z nieco lżejszymi lampami systemowymi. Jego zaletą poza niewielkimi wymiarami jest również bardzo niska cena.

141_0_1943022495

Klamra 

Klamra Manfrotto ML175F-1 Spring Clamp to gadżet, którego możesz używać zamiast statywu oświetleniowego, ponieważ dołączono do niej małą głowicę z sankami do montażu lampy systemowej. Jeśli masz ze sobą zarówno klamrę i statyw, możesz użyć takiego duetu do zawieszenia blendy – klamra oprócz chwytaka i głowicy ma bowiem otwór pasujący do gwintu statywu. Jeśli zajmujesz się strobingiem, warto zainwestować w kilka egzemplarzy.

Kieszonkowy Rig

Pocket Rig od Edelkrone to świetne narzędzie dla fotografów i filmowców. Nie ustabilizuje obrazu tak jak większy, profesjonalny rig, ale obraz będzie i tak o niebo lepszy niż nagrany z ręki. Błyskawicznie się go składa i rozkłada, co ułatwia pracę w różnych pozycjach i przyspiesza reakcję na zmiany sytuacji. Dobrze przemyślaną opcją jest też możliwość dokręcenia do niego follow focusa. Jednak… słowa nie oddają dobrze jego możliwości, lepiej zobacz ten film:

Edelkrone Pocket Skater, czyli podręczny slider

Wygląda zabawnie, ale daje niesamowity, profesjonalny efekt. Jego ruch nie odbywa się po szynie, jak w tradycyjnym sliderze czy wózku, lecz dzięki kółkom. Kąt toru jazdy ustawisz samodzielnie. Manipulować możesz też głowicą doczepioną do kółek, żeby ustawić kąt nachylenia aparatu. Warto podkreślić, że Pocket Skater może być używany nie tylko z aparatem, ale i telefonem.

Mała blenda

Blenda to ubezpieczenie na wypadek małej ilości światła (przy dobrym manewrowaniu może zastąpić lampę) albo sposób radzenia sobie z jego trudnym charakterem. Warto ją mieć zawsze przy sobie. Jest bardzo lekka, a po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Do wyboru masz różne kolory powierzchni odbijającej, różne kształty i rozmiary. Najpraktyczniejszą, wyjazdową opcją będzie okrągła blenda w rozmiarze około 60cm (po złożeniu to tylko 15cm!) w wersji z kilkoma różnymi płaszczyznami i dyfuzorem.

Z jakim jeszcze sprzętem miewasz kłopoty przy pakowaniu? Napisz w komentarzu, może wspólnie znajdziemy rozwiązanie :)

 

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Zostaw komentarz

izmir escort