Światła, kamera, akcja! Klasyczna fraza, którą można usłyszeć na niemal każdym planie zdjęciowym, nomen omen jasno pokazuje, jak ważne jest oświetlenie podczas filmowania. Nie inaczej jest w przypadku vlogowania. Dlatego właśnie w tym poradniku postanowiłem pomóc wszystkim twórcom vlogów w wyborze odpowiedniej lampy pierścieniowej LED.
Po co lampa pierścieniowa do vlogowania?
Dzięki swojej konstrukcji lampa pierścieniowa da Ci równomierne oświetlenie twarzy czy obiektów. Nie musisz ustawiać kilku lamp, aby pozbyć się nieestetycznych cieni. Bierzesz lampę pierścieniową, stawiasz ją przed tym, kto występuje przed kamerą lub nakierowujesz na rzeczy, które chcesz pokazać swoim widzom, włączasz i tadam – gotowe. Masz fajne domowe lub plenerowe studio do vlogowania przy pomocy pojedynczego urządzenia!
Lampa pierścieniowa daje także optymalne oświetlenie do kręcenia rolek, robienia live’a czy tworzenia innych treści, w których używasz przedniego obiektywu smartfona.
Jaką lampę pierścieniową wybrać
Spieszysz się pewnie kręcić kolejne ujęcia, subskrybenci zapewne czekają na kolejny odcinek, tak więc będzie krótko jak na reelsach – poniżej masz ode mnie ściągawkę, na co zwrócić uwagę dobierając lampę pierścieniową:
Jaki ma rozmiar i moc?
Małe lampy do selfie o mocy do 20 W nadają się do ujęć kręconych smartfonem trzymanym w dłoni. Modele o średnich wymiarach obejmują przedział mocy 20-40 W i są super do oświetlania np. osoby siedzącej przy biurku (szukaj przy tym lamp o mocy bliższej raczej górnej granicy wspomnianych widełek). Duże lampy o mocy ponad 60 W z szerokimi pierścieniami oświetlą nawet większy plan zdjęciowy.
Przykładowe zastosowania lamp pierścieniowych:
- Małe: selfie, live na Instagramie, TikToku czy Facebooku (z Q&A), vlog podróżniczy,
- Średnie: np. vlogi publicystyczne i z recenzjami, gdzie prowadzący siedzi za biurkiem lub pokazuje coś na blacie
- Duże: przykładowo odcinki vloga o majsterkowaniu, który jest nagrywany w warsztacie i konieczne jest oświetlenie większego pomieszczenia.
Jakiego koloru światło oferuje?
Wybierz lampę z regulowaną temperaturą barwową, aby móc z łatwością dopasować jej wiązkę do pozostałych źródeł światła w pomieszczeniu czy w plenerze. Jeżeli chcesz wyjść poza wyłącznie odcienie bieli i do swoich vlogów wprowadzić niemal dowolną kolorystykę światła, to wybierz lampę z paletą RGB. Pamiętaj także, aby Twoja lampa pierścieniowa do vlogowania miała wysoki współczynnik odwzorowania barw CRI i TLCI przynajmniej minimum 95. Wtedy wiernie odwzoruje kolorystykę oświetlanych obiektów, a Ty nie będziesz się wkurzać podczas post produkcji, bo nie okaże się, że kolory się totalnie rozjechały.
Czy da się zmieniać jasność emitowanego przez nią światła?
Sprawdź, czy dana lampa pierścieniowa pozwala na zmienianie natężenia światła nie tylko poprzez jej przybliżanie i oddalanie od osoby występującej przed kamerą. Funkcja ściemniacza umożliwia po prostu kręcenie pokrętłem i dostosowanie jasności lampy w zakresie 0-100%.
W jaki sposób się ją zasila?
W domu jest prosto – wystarczy podłączyć lampę do gniazdka. Jeśli jednak chcesz vlogować w terenie, to upewnij się, że lampa oferuje zasilanie poprzez wbudowany akumulator lub zewnętrzne baterie, takie jak np. V-mount lub NP-F. Niektóre można także zasilać przez USB-C, co wydaje się ciekawą alternatywą.
Polecane modele
Patona Premium Pro RL-320A RING
Przykład lampy, która poza spektrum RGB oferuje w zasadzie wszystko, o czym była powyżej mowa. Regulowana temperatura 3200-5600K, wskaźnik odwzorowania barw CRI 95+, opcja sterowania jasnością 0-100% i możliwość zasilania bateryjnego bądź z zasilacza. Nic tylko zacząć vlogowanie.
Yongnuo RING YN-508 Bicolor 3200-5500K
Tę lampę z łatwością zintegrujesz ze swoim studiem nagraniowym czy fotograficznym (jeśli np. prowadzisz vloga o fotografii), gdyż posiada trzpień 16 mm, umożliwiający zamocowanie jej na statywach oświetleniowych. Jeśli vlogujesz przy pomocy smartfona to nie musisz martwić się o dodatkowy statyw – urządzenie mobilne zamocujesz bezpiecznie wewnątrz jej pierścienia na specjalnym uchwycie.
Godox LR-150P LED
Czerwona kolorystyka tej lampy nie ma wpływu na jej światło, ale może spodobać się tym, którzy lubią otaczać się oryginalnie wyglądającymi sprzętami. Unikalną funkcją jest także możliwość zamontowania do 5 smartfonów.
NANLITE R320C Bi-Color Flood Shoot-Through Led Ring
Jeśli podczas filmowania potrzebujesz pochylić lampę nad filmowanym obiektem – przykładowo podczas recenzowania produktów – to NANLITE R320C Bi-Color Flood Shoot-Through Led Ring będzie Ci bardzo pomocna. Można ją pochylać na jej giętkim ramieniu. A jeśli filmując ujęcia, chcesz pozostać w ruchu, to z pomocą przychodzi mocowanie na szynach, dzięki któremu możesz umieścić obiektyw swojego aparatu wewnątrz pierścienia lampy.
Yongnuo YN-308 Ring Bicolor 3200-5500K
Sterowanie temperaturą barwową, jasnością czy w ogóle włączanie lub wyłączanie lampy pierścieniowej może odbywać się na odległość. Tak jest w m.in. w przypadku tego modelu, gdzie w zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania. Nie męcz się z każdorazowym podchodzeniem do lampy, gdy zechcesz zmienić jej ustawienie – po prostu miej przy sobie pilota i nie znikając sprzed kamery, dostosowuj jej parametry.
LED Fomei RING SMD 23W/E
Ta lampa trafiła do tego zestawienia nie tylko ze względu na dobrą specyfikację, ale przede wszystkim przez bardzo ciekawą funkcje, jaką jest możliwość podzielenia światła diod na 4 sekcje. Możesz więc w ciekawy sposób łączyć lub dzielić wiązkę tak, aby uzyskiwać np. atrakcyjnie wyglądające bliki w oczach osób występujących przed obiektywem.
Podsumowanie
A czy wiesz, że lampa pierścieniowa przyda Ci się nie tylko do vlogowania, ale również makijażu czy po prostu świecenia sobie przy biurku? Z pewnością po zakupie będzie często w użyciu. Podziel się w komentarzu, o czym prowadzisz vloga i czy przydaje Ci się (lub przydałaby się) do niego lampa pierścieniowa LED.
PS. Lampy pierścieniowe to także lampy błyskowe umieszczane tuż obok obiektywu, które są wykorzystywane do makrofotografii czy fotografii stomatologicznej. Możesz o nich poczytać w poniższych artykułach.
Makrofotografia – poznaj rodzaje lamp, które najlepiej się sprawdzą
Fotografia stomatologiczna (wewnątrzustna) – jaki aparat, obiektyw i lampę kupić?
Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!
Jeden komentarz
Od siebie dodam, że model BlitzWolf do domowych zastosowań w zupełności wystarczy. Jak chcemy bardziej profesjonalnie nagrywać, to wiadomo że warto dołożyć. Ale lampa jednak to nie wszystko. Warto też zadbać o pomieszczenie + wiadomo że najlepsze jest naturalne oświetlenie.