Jaki aparat lub kamerę kupić do nagrywania w domowym studiu? Najważniejsze parametry i polecane modele

0

Studio lub chociaż mały kącik nagrań we własnym domu to świetne rozwiązanie dla każdego twórcy video. Przyspiesza i ułatwia pracę w obszarze produkcji: nagrywanie filmów oraz prowadzenie regularnych transmisji na żywo. Jeśli prowadzisz swój kanał na Youtube, masz profile w social media, koniecznie czytaj dalej. Dowiesz się, jaki aparat lub kamerę kupić do nagrywania w domowym studio. Dobrze dobrany sprzęt nie będzie generatorem problemów, a praca na nim stanie się czystą przyjemnością. Więc jak wybrać ten odpowiedni?


Nieskończone zasilanie aparatu lub kamery


Prąd… a dokładniej baterie. To ten element wyposażenia, który kosztuje dużo, jest zawodny i zawsze zapomnimy naładować przynajmniej jednej z tych kilku sztuk, które posiadamy. Baterie wydają się być koniecznością, ale czy na pewno? Skoro kompletujesz sprzęt do studio, czyli Twój potencjalny aparat lub kamera zawsze będą stały na statywie i raczej nie opuszczą tego pomieszczenia, to po co tracić pieniądze i nerwy na baterie?

3 możliwości, które musi posiadać Twój aparat do nagrywania

  1. Posiada zasilacz sieciowy w zestawie lub można do niego dokupić taki zasilacz osobno.
  2. Posiada w pełni funkcjonalny port USB-C, za pomocą którego możesz ładować sprzęt w czasie jego działania – albo za pomocą powerbanka albo podłączając go do gniazdka z wykorzystaniem ładowarki, np. od smartfona.
  3. Bez problemu i w rozsądnej cenie można do niego dokupić tzw. dummy battery i zasilacz.

Modele aparatów, które warto rozważyć

Decydując się na bezlusterkowca Sony Alpha, np. Sony A7 III lub A7S III będziesz w stanie ładować aparat za pomocą kabla USB-C. Taką samą funkcję posiada aparat Canon EOS R5 i R6. Natomiast wybierając kamerę Blackmagic Pocket 4K lub 6K, w zestawie otrzymasz dedykowany zasilacz sieciowy.

Zasilacze do aparatów >


Nagrywanie na dysk SSD zamiast kart pamięci


Z kartami pamięci jest dokładnie tak samo jak w przypadku baterii – są kosztowne, trzeba mieć ich sporo, a podczas dnia pracy co chwila trzeba przerywać nagrania, aby skopiować zawartość karty na dysk (np. backup), włożyć inną, sformatować ją i wrócić do nagrań, a w ciągu dnia powtórzyć tę czynność co najmniej piętnaście razy. Taki tryb pracy mocno wybija z rytmu, dekoncentruje i sprawia, że zapomina się w jakim momencie skończyło się nagrywać. Oczywiście są na to rozwiązania i to prostsze niż mogłoby się wydawać.

Rozwiązanie nr 1: Rekorder i dysk SSD

Uniwersalnym rozwiązaniem jest zakup rekordera, np. Atomos Ninja V i dysku SSD o pojemności np. 1TB. Jest to uniwersalne rozwiązanie, ponieważ praktycznie każdy aparat lub kamera posiada wyjście HDMI, a więc taki rekorder będzie pasował do większości z nich. Twój sprzęt musi spełnić tylko jeden warunek – musi wypuszczać czysty sygnał HDMI (jeżeli planujesz robić transmisje live, to jest to warunek konieczny).

Rozwiązanie nr 2: kamera nagrywająca na dysk SSD

Drugim rozwiązaniem jest zakup kamery, która posiada funkcję nagrywania bezpośrednio na dysk SSD. Taką kamerą jest np. Blackmagic Pocket 4K i 6K.

Dlaczego warto?

W obu przypadkach oszczędność czasu i pieniędzy jest ogromna, bo 1TB dysk SSD to niewielka inwestycja w stosunku do kart pamięci, np. UHS-II czy CFexpress, a taki dysk pomieści nawet kilka godzin materiału video.

Rekordery dyskowe >


Czysty sygnał HDMI


Jeżeli planujesz prowadzenie transmisji na żywo w social media lub chcesz korzystać z zewnętrznego rekordera typu Atomos Ninja V, to warunkiem koniecznym jest zakup aparatu, który wypuszcza tzw. czysty sygnał HDMI.

Co to jest czysty sygnał HDMI?

Jak sama nazwa wskazuje jest to sygnał, który przekazuje informacje prosto z matrycy aparatu, omijając wszelkie elementy interfejsu. W przeciwnym przypadku widzowie transmisji live na swoich ekranach widzieliby elementy interfejsu Twojego aparatu na ekranie, a rekorder nagrałby je wraz z obrazem z aparatu.

Jaki aparat z czystym HDMI?

Czysty sygnał HDMI wypuszczają wszystkie aparaty Canona z serii EOS R i wszystkie pełnoklatkowe aparaty Sony z serii Alpha. Jeżeli pracujesz na kamerze to problem Cię nie dotyczy, ponieważ praktycznie wszystkie kamery z wymienną optyką wypuszczają czysty sygnał HDMI.

Najlepszy aparat do streamowania?

Sprawdź, jakie modele poleca redakcja blog.cyfrowe.pl:

Czytaj więcej >


Nieinwazyjny mikrofon


Często spotykam się z tym, że osoby nagrywające video w swoim małym domowym lub biurowym studio korzystają z mikrofonów krawatowych. Nie ma w tym nic złego, ale takie rozwiązanie ma trzy odczuwalne wady

Mikrofony krawatowe i błędy w ich wykorzystaniu:

  1. Mikrofon krawatowy widać w kadrze (przypięty np. do koszuli). Poprawnie taki mikrofon powinien być przyklejony do ciała pod koszulą, jednak amatorzy w 99% przypadków przypinają mikrofon na wierzchu.
  2. Mikrofon krawatowy najczęściej ma charakterystykę dookólną, a więc “ściąga” wszystko, co dzieje się dookoła – karetkę przejeżdżającą za oknem, szczekanie psa sąsiada i co gorsza – pogłos naszego pomieszczenia.
  3. Mikrofon krawatowy nie zapewnia oczekiwanej przez większość jakości (chyba, że masz dobrze wygłuszone studio).

Co wybrać zamiast mikrofonu krawatowego?

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest tzw. boom mic, czyli mikrofon kierunkowy, przypięty do statywu i znajdujący się nad głową osoby występującej przed kamerą.

Dlaczego taki mikrofon jest lepszy? Jest nieinwazyjny:

  1. nie musisz go przypinać i odpinać,
  2. nie musisz przeprowadzać kabla pod koszulą czy przyklejać go do ciała,
  3. nie musisz ładować baterii, itd.
  4. po prostu siadasz na krzesło i zaczynasz mówić.

Taki mikrofon ma charakterystykę kierunkową, a więc ustawiony pod odpowiednim kątem nie zbierze niepożądanych dźwięków, a pogłos pomieszczenia będzie mniej słyszalny. Ze względu na swoją klasę zapewni znacznie lepszą jakość brzmienia Twojego głosu.

Jakie modele mikrofonów polecam?

Tutaj świetnie sprawdzi się budżetowy RODE NTG4+ lub jego lepszy brat RODE NTG3. Tego typu mikrofony posiadają wyjście XLR, więc jeżeli pracujesz na aparacie będzie to dla Ciebie wadą, ponieważ dodatkowo będziesz musiał zakupić przetwornik z adapterem, aby podłączyć taki mikrofon do aparatu. Natomiast jeżeli pracujesz na kamerze, to kamery z reguły posiadają wejście XLR (np. Canon C100 mark II czy Canon C200) lub mini XLR (Canon C70, Blackmagic Pocket 4K i 6K).

Mikrofony kierunkowe >

 


Jaki aparat do studia kupić?


Stosując się do wszystkich powyższych porad z pewnością kupisz taki aparat, który będzie niezawodny w pracy studyjnej, a produkcja będzie przebiegała bezproblemowo. Jeżeli nie potrzebujesz aparatu do innych zastosowań, np. do sesji zdjęciowych, to pamiętaj też, że na rynku jest wiele niedrogich kamer, takich jak np. Blackmagic Pocket 4K i 6, które zostały stworzone do pracy w takich warunkach. Ponadto Pockety bezpośrednio współpracują z Atem Mini, Atem Mini Pro i Atem Mini Pro ISO, co nie dość, że bardzo ułatwia pracę, to jeszcze wznosi wartość produkcją na wyższy poziom. Sprzęt dobieraj tak, aby służył Ci jak najlepiej i jak najdłużej.

Więcej sprzętu do filmowania >

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się newsletter!

Dzięki temu nie przegapisz nowych artykułów, jako pierwszy dowiesz się o darmowych warsztatach foto-video i zgarniesz najlepsze rabaty na zakupy w Cyfrowe.pl! Nie martw się, nie wysyłamy spamu, ani nie piszemy codziennie :) Tylko wartościowe treści!

Tak! Chcę być zawsze najlepiej informowany :)

Podziel się.

O Autorze

Prowadzi kursy dla twórców video pracujących na aparatach i uczy ich robić lepsze filmy. Produkuje przeznaczone do Internetu filmy reklamowe dla firm. Więcej na stronie igorpodgorski.pl/

Zostaw komentarz

izmir escort