Jak znaleźć dobry projektor do kina domowego?

0

Filmy na wielkim ekranie bez wychodzenia z domu, niezapomniane wrażenia z grania w ulubione gry czy emocje sportowe na najwyższym poziomie we własnej strefie kibica – to wszystko daje projektor do kina domowego. Jeżeli chcesz poczuć we własnych czterech kątach prawdziwą magię obrazu i zastanawiasz się, jaki projektor wybrać do stworzenia własnego kina domowego, to sprawdź nasz poradnik!


Projektor do kina domowego – jakie daje możliwości?


W porównaniu do projektorów prezentacyjnych, te dedykowane do kina domowego zostały zoptymalizowane pod kątem zapewniania najwyższej jakości rozrywki. Oznacza to jeszcze bardziej szczegółowe obrazy i wiernie odwzorowaną kolorystykę podczas oglądania ulubionych filmów, seriali czy programów. To także częstotliwość odświeżania dostosowana do grania w gry wideo. Ogólnie warto kierować się tym, aby wybierać sprzęt do rozrywki o możliwie najwyższej rozdzielczości kosztem nieco niższej jasności. Jest to więc nieco inne podejście niż w przypadku wyboru projektorów prezentacyjnych.


Najważniejsze parametry projektora do kina domowego


Rozdzielczość

Rozdzielczość to właściwie jeden z podstawowych parametrów, które odróżniają projektory prezentacyjne od tych do kina domowego. Tutaj warto stawiać jedynie na projektory o rozdzielczości Full HD i wyższej. Niższe wartości nie są w stanie dać na tyle szczegółowego obrazu, abyśmy mogli na dłuższą metę cieszyć się pełnią doznań podczas oglądania filmów, seriali itd.

Świetnym kandydatem do kina domowego jest projektor 4K taki jak np. Optoma CinemaX P2.

Świetnym kandydatem do kina domowego jest projektor 4K taki jak np. Optoma CinemaX P2.

Poza tymi dwoma rozdzielczościami istnieje jeszcze wariant WUXGA, który obejmuje 1920×1200 pikseli, a więc nieco więcej niż Full HD. Ma proporcje ekranu 16:10 i świetnie nadaje się do oglądania filmów czy telewizji. Wspominam o nim głównie dlatego, że często bywa mylony przez całkiem podobnie nazwany format WXGA, który jest jednak niższy od Full HD, a więc zarezerwowany dla projektorów biznesowych i edukacyjnych.

Jasność

Magia kina to wielki ekran i wyciemniona sala kinowa. Podobny klimat można z powodzeniem stworzyć we własnym domu. W szczególności przypadnie do gustu zapalonym kinomaniakom. Dla nich wystarczające będą projektory o mniejszej jasności, które są stosunkowo tańsze. Pozwalają więc na zakup sprzętu o wyższej rozdzielczości czy z łącznością bezprzewodową. Dla tych, co uwielbiają wieczory kinowe i seriale funkcjonalne będą także projektory mobilne o stosunkowo niskiej jasności. Więcej na temat tego typu projektorów znajdziesz w osobnym poradniku:

 Projektory mobilne – wyświetlaj multimedia i ciesz się rozrywką, gdziekolwiek jesteś >>

Przechodząc do sedna – jaka jasność jest optymalna dla projektora do kina domowego? Teoretycznie im więcej tym lepiej, ale jeśli masz ograniczony budżet i faktycznie korzystasz z domowej rozrywki wieczorami lub jesteś w stanie zaciemniać pokój to np. projektor 4K o jasności 2000 ANSI lumenów będzie dobrym wyborem.

Niektórym pasjonatom kina w zupełności wystarczy projektor o niskiej jasności, gdyż oglądają filmy i seriale wieczorami, a także lubią wtedy przebywać w zaciemnionym pomieszczeniu.

Inna sprawa, jeśli taki projektor do kina domowego ma zastępować telewizor. Wtedy jego jasność powinna wynieść około 4000 ANSI lumenów, tak aby móc korzystać z niego swobodnie także w środku dnia. Przy takiej jasności nie ma potrzeby zasłaniania okien czy czekania do wieczora, aby w pełni cieszyć się rozrywką. Niemniej taki sprzęt przy rozdzielczości 4K będzie stosunkowo droższy.

Projektory o wysokiej jasności pozwalają na swobodne oglądanie multimediów nawet w środku dnia.

Technologia projekcyjna – lampa czy laser?

W odniesieniu do technologii projekcyjnych wybór polega głównie na typie źródła światła (lampa czy laser) i technologii obrazu (DLP czy 3LCD). Kwestie te zebrałem w formie tabelek:

DLP 3LCD
Zalety Wady Zalety Wady
Głęboka czerń Efekt tęczy 3x jaśniejsze niż technologia DLP Brak głębokiej, nasyconej czerni
Wyższy kontrast Brak efektu tęczy czy migotania obrazu
Niski pobór energii Niskie zużycie energii
Brak okresowej wymiany filtrów przeciwkurzowych Wierne odwzorowanie kolorów
Brak spadku jasności czy nasycenia kolorów w miarę upływu czasu eksploatacji urządzenia Wyższa stabilność obrazu niż DLP

 

Podsumowanie: Bój pomiędzy technologią DLP a 3LCD toczy się głównie o wyświetlanie czerni. Koneserzy obrazów, przywiązujący szczególną uwagę do niuansów obrazu mogą być zawiedzeni szarością zamiast czerni w 3LCD. Z drugiej strony projektory 3LCD są 3-krotnie jaśniejsze, co ułatwia ich wykorzystanie w ciągu całego dnia. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest lepsza, ale można zaryzykować wskazanie, że jeśli projektor ma być wykorzystywany do domowych seansów kinowych, to lepszym wyborem będzie DLP. Sprzęt, który będzie zastępował telewizor, lepiej będzie radził sobie w oparciu o 3LCD. Jest to jednak uogólnienie i trzeba rozważać te sprawę indywidualnie, w zależności od własnego stylu użytkowania projektora.

Światło lampy Światło LED Światło laserowe
Zalety Wady Zalety Wady Zalety Wady
Projektory są stosunkowo tańsze niż LED czy laserowe Konieczność oczekiwania na rozgrzanie i ostudzenie lampy Wysoka żywotność Brak czarnego koloru (czerń jest tak naprawdę ciemnym szarym) Wysoka trwałość źrodła światła – nawet do 30 000 godzin Wyższa cena urządzeń
Wysoki kontrast obrazu Konieczność wymiany lampy Natychmiastowa gotowość do działania Niższy kontrast
Brak oczekiwania na rozgrzanie i studzenie źródła światła
Nieco głośniejsza praca poprzez konieczność zastosowania systemu chłodzenia Brak nagrzewania się źródła światła Osiąga bardzo niskie jasności
Nie wymaga konserwacji
Stosowane głównie w projektorach mobilnych Niemal natychmiastowa gotowość do pracy

 

Podsumowanie: Tutaj podobnie jak w poprzednim akapicie. Jeśli projektor ma działać jako telewizor, to lepszy będzie LED, a do domowej sali kinowej lepiej wybrać lampę. Chyba że ma się bardzo elastyczny budżet, wtedy warto inwestować w technologię laserową. Światło LED jest głównie stosowane w projektorach mobilnych, którym poświęcę jeden z kolejnych poradników.

Projektor XGIMI H2 – jak sprawdził się podczas tworzenia wystawy multimedialnej? >>

Złącza i łączność bezprzewodowa

W kinie domowym najczęstszym rozwiązaniem jest zastosowanie złącza HDMI, za pomocą którego projektor podłącza się do źródeł sygnału jak telewizor. Można go więc zastosować z odtwarzaczem Blu-ray, dekoderem czy komputerem. W większości zastosowań takie rozwiązanie będzie wystarczające. Złącze HDMI mają właściwie wszystkie modele, jedynie dodatkowy koszt organizowania kina domowego może generować zakup wysokiej jakości kabla HDMI.

Większość projektorów do kina domowego udostępnia większą liczbę złączy, ale HDMI jest najczęściej wykorzystywanym formatem.

Dla tych, którzy nie lubią prowadzenia kabli lub chcą zachować dużo większą elastyczność podczas wyboru źródeł sygnału, interesującym rozwiązaniem będzie łączność bezprzewodowa. Taka opcja dostępna jest w nieco droższych urządzeniach, jednakże jest na tyle popularna, że nie jest zarezerwowana dla sprzętu klasy premium i dostępna także w tańszych modelach. Projektor z Wi-Fi warto wybrać, gdy lubisz oglądać multimedia z różnych źródeł, w tym smartfonów.

Częstotliwość odświeżania i opóźnienie wejściowe (input lag)

Projektor do kina domowego to także świetny sposób, aby cieszyć się pełnią emocji podczas grania w gry wideo. Jednak aby było to możliwe, konieczne jest spełnianie przez niego pewnych wymagań. Chodzi o częstotliwość odświeżania i niskie opóźnienie wejściowe. Na te 2 parametry trzeba w szczególności zwrócić uwagę. Aby móc swobodnie grać w gry (w szczególności w Tomb Raider w Sylwestra), częstotliwość odświeżania powinna wynieść powyżej 100 Hz. W zasadzie im więcej tym lepiej. Opóźnienie wejściowe (input lag) powinno być jak najniższe – przykładowo 4,2 ms. Najczęściej modele dedykowane dla graczy posiadają także specjalne tryby do grania.

Granie w gry na wielkim ekranie może być przyjemnością, gdy projektor spełnia pewne warunki. Należy zwracać szczególną uwagę na częstotliwość odświeżania i opóźnienie wejściowe.


Polecane modele


Na koniec sprawdź naszą listę polecanych modeli.

Ten model to świetny stosunek możliwości do ceny. Zapewnia rozdzielczość WUXGA z jasnością 3600 ANSI lumenów i dzięki temu sprawdzi się w kinie domowym, nawet jeśli zaprojektowany został bardziej pod kątem zastosowań biznesowych i edukacyjnych. Jest to solidna, choć budżetowa propozycja.

Rozdzielczość True 4K, tryb gier wideo, jasność 3600 ANSI lumenów, rozdzielczość 1080p przy 240 Hz, opóźnienie wejściowe 4,2 ms – to brzmi jak modelowy projektor z tego poradnika. Jeśli doda się do tego obsługę HDR, HLG i przestrzeni barwnej Rec. 709 staje przed nami niemal idealny projektor do kina domowego.

 

To kandydat dla tych, którzy skłaniają się w kierunku technologii 3LCD. Model ten wyróżnia się wykorzystywanie systemu operacyjnego Android TV, a więc możliwością niezależnej pracy bez konieczności podłączania źródła sygnału. Chociaż to rozwiązanie najczęściej trafia do mini projektorów, to w stacjonarnych urządzeniach też świetnie się sprawdza.

Nieco niższa jasność 3000 ANSI lumenów wciąż pozwala na całkiem uniwersalne zastosowanie. Jest to jednak ciekawa opcja dla tych, którzy szukają nieco tańszego, ale wciąż wysokiej jakości urządzenia. 2 złącza HDMI pozwalają na łatwe przełączanie się pomiędzy źródłami sygnału, a rozdzielczość Full HD zapewnia szczegółowe obrazy.

Ten projektor wyróżnia się przede wszystkim ogromnym ekranem jaki pozwala uzyskać – aż 386”. Posiada także 2 wejścia HDMI w tym 1 z MHL i możliwość skorzystania z opcjonalnego adaptera Wi-Fi. Jest to więc bardzo elastyczny projektor, który pozwala stworzyć w domu własne kino przy ograniczeniu wydatków.

Podziel się.

O Autorze

Redaktor w sklepie Cyfrowe.pl. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach łączy dokument i science-fiction. Z tego zestawienia tworzy własny opis świata.

Zostaw komentarz

izmir escort