Zarówno okres przygotowań, jak i same Święta Bożego Narodzenia to bardzo inspirujący czas. Niezwykła, wyjątkowa atmosfera jaka towarzyszy tym dniom zachęca do chwycenia za aparat! Zobacz 5 pomysłów na oryginalną fotografię świąteczną, które pomogą spędzić czas z aparatem w dłoni i jednocześnie uwiecznić ten wyjątkowy klimat.
Otwórz z nami Cyfrowy Kalendarz Adwentowy. Codziennie inna promocja! >>
1. Dynamiczna choinka przy użyciu zoomu
Osoby dzielące dach z kotem, wiedzą że choinka niekoniecznie musi być statycznym obiektem. Nie musisz jednak obawiać się, że realizacja tego pomysłu na zdjęcie zmusi Cię do podnoszenia przewróconej choinki. Będzie mogła nadal stać dumnie, zdobiąc wnętrze, a jednocześnie na fotografii ukaże się jako pełna dynamizmu. Kluczem do tego jest wykorzystanie zoomu w trakcie wykonywania ekspozycji.
Ustaw na statywie aparat z podłączonym obiektywem zmiennoogniskowym i wyceluj w kierunku choinki. Podłącz akcesorium umożliwiające zdalne wyzwalanie migawki (wężyk spustowy lub pilot zdalnego sterowania), aby uniknąć poruszeń powstających w trakcie bezpośredniego wyzwalania migawki. Ewentualnie możesz zastosować łączność bezprzewodową i urządzenie mobilne. Zaplanuj nieco szerszy kadr – przydatny więc będzie obiektyw uniwersalny, obejmujący zarówno szerokie kąty, jak i nieco węższe. Ustaw długi czas naświetlania i w trakcie trwającej ekspozycji zmień ogniskową obiektywu. W efekcie uzyskasz podłużne linie wyznaczone przez światełka, co nada choince dynamizmu.
Na efekty mają wpływ czas naświetlania, zakres i tempo zmiany ogniskowej. Ich dobór może być różny i warto poeksperymentować. Nie ma jednego stałego wzoru, tak więc zachęcam do podjęcia różnych prób – dobrania dłuższych czasów naświetlania czy manipulowania różnymi zakresami ogniskowych. Na efekt wpływa także to czy zaczniesz od szerokiego lub wąskiego kadru, a także ilość czasu ekspozycji przypadająca na poszczególne ogniskowe (możesz np. dla ekspozycji trwającej 4 s przydzielić szerokiej, wieńczącej naświetlanie ogniskowej 3,5 s, co pozwoli na jedynie delikatne zaznaczenie rozmycia lampek – patrz pierwsze zdjęcie z powyższych).
2. Choinka jak z płótna malarskiego
Pozostaw jeszcze przez trochę aparat umieszczony na statywie przed choinką i pobaw się z ręcznym ustawianiem ostrości. Dzięki niemu możesz wykonać bardzo malarskie przedstawienie świątecznego drzewka. Możesz w różny sposób domykać przysłonę, eksperymentując z odmiennymi efektami. Dobrze jest, aby obiektyw posiadał przysłonę o dużej liczbie listków (np. 9), co pozwoli na uzyskanie ładnego, niemal kołowego efektu bokeh.
Zajrzyj do poniższego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na temat efektu bokeh:
7 sposobów na lepszy bokeh – dodaj magii swoim zdjęciom!
3. Portret z wykorzystaniem lampek choinkowych
Lampki kojarzą się ze Świętami i mogą podsunąć dużo pomysłów na zdjęcia. Kolejnym wykorzystującym ten element bożonarodzeniowego wystroju jest wykonanie klimatycznego portretu. Poszczególne światełka znajdujące się poza polem ostrości nie muszą być jedynie elementem tła. Ich rozmycia możesz wykorzystać także na pierwszym planie. Dzięki temu zbudujesz ciekawą scenerię dla portretu. Lampki możesz podwiesić do sufitu lub poprosić modela lub modelkę, aby je potrzymali.
Przy realizacji takiego portretu niezwykle przydatne są obiektywy o dużej światłosile. Świetnie nadadzą się klasyczne 50-tki, takie jak np. Nikon Nikkor 50 mm f/1.8 G AF-S i Canon 50 mm f/1.8 EF STM. Z jednej strony pozwolą na uzyskanie bardzo małej głębi ostrości i rozmycie otoczenia modela, a z drugiej pozwolą na fotografowanie przy mniejszej ilości światła z zachowaniem wyraźnych elementów, które mają być ostre. Jednocześnie w połączeniu z aparatami z matrycami APS-C dają kąt widzenia odpowiadający ogniskowym 75 mm (Nikon) i 80 mm (Canon) dla formatu małoobrazkowego, co pozwoli na uniknięcie zniekształceń twarzy.
4. Świąteczny time lapse
Kolejny z pomysłów łączy światy fotografii i wideo. Wykorzystaj techniką time lapse do zarejestrowania przygotowań lub wigilijnej kolacji. Z pewnością będzie to miła pamiątka! W szczególności oglądanie wspólnych przygotowań czy ubierania choinki będzie bardzo ciekawe i zabawne – kamera ujawni kto naprawdę pracował, a kto zajmował się jedynie podjadaniem przygotowanych potraw.
O tym jak przygotowaliśmy time lapse pisaliśmy już w poprzednich artykułach. Zajrzyj do nich, aby uzyskać więcej informacji na ten temat (linki znajdziesz poniżej). Chociaż ciekawe mogą być ujęcia, w których trzymasz aparat w rękach (np. Z pomocą DJI Osmo Mobile 2), to w trakcie przygotowań czy celebrowania Wigilii lepiej jest zostawić aparat na statywie. W takim zastosowaniu tradycyjny trójnóg może być nieco niepraktyczny – może nieco zawadzać lub odwracać uwagę niektórych świętujących. Lepszym rozwiązaniem jest dyskretne rozlokowanie sprzętu rejestrującego na mini statywie, który umieścisz np. na regale.
Technika timelapse – od czego zacząć?
Timelapse, Hyperlapse i Motion Lapse z DJI Osmo Mobile 2 – poznaj bliżej te ciekawe techniki
Poniżej znajdziesz przykłady takich realizacji:
5. Świąteczny fotoreportaż
Spróbuj wcielić się w rasowego fotoreportera i przygotuj fotoreportaż zarówno z przygotowań, jak i samych Świąt. Pamiętaj tylko, żeby nie brać tego zbyt poważnie, bo zbytnie zaangażowanie w fotografowanie może przeszkodzić we wspólnym przeżywaniu chwil z bliskimi. Niemniej warto podejść do tego na luzie i w miarę możliwości starać się budować za pomocą fotografii opowieść o bożonarodzeniowym czasie. Pod koniec Świąt spróbuj przygotować 5-7 najlepszych fotografii, które ułożą się w krótką historię. Pokaz slajdów wieńczący Twój projekt, poszerzony o pozostałe zdjęcia rodzinne, także te z przed lat, może stać się miłym sposobem na spędzenie czasu z bliskimi.
Pamiętaj, że rasowy fotoreporter zostaje na miejscu akcji nieco dłużej, nawet po zakończeniu wydarzeń. To często pozwala na wykonanie zaskakujących kadrów, które wielokrotnie świetnie uzupełniają historię (lub nawet mówią o niej lepiej niż zdjęcia z samego centrum wydarzeń). Odnosząc to do Bożego Narodzenia, warto mieć aparat w pogotowiu także po zakończeniu wieczerzy i w przerwie międzyświątecznej – być może coś przykuje Twoją uwagę i pomoże jeszcze pełniej opowiedzieć o Świętach.
Zaplanuj także w Święta wspólne zdjęcia rodzinne. Poniższy poradnik pomoże Ci w realizacji tego pomysłu.
Fotografia rodzinna – świąteczny poradnik
Na koniec pozostaje już tylko życzyć udanych fotografii i szczęśliwych, spokojnych oraz radosnych Świąt! W Nowym Roku życzę jeszcze więcej świetnych kadrów, zrealizowanych pomysłów i satysfakcji z pasji!