Autofokus celny w 100%? To możliwe dzięki lampie błyskowej, wyzwalaczom i zmianie kilku ustawień

1

Złapanie idealnej ostrości na zdjęciu to jedna z najbardziej frustrujących rzeczy na świecie. Zwłaszcza dla reporterów i fotografów ślubnych, którzy zmagają się na co dzień z kiepskimi warunkami oświetleniowymi oraz wartką akcją fotografowanych wydarzeń. Jak przyspieszyć pracę autofokusa i zwiększyć jego trafność? Włączając wspomaganie AF w zewnętrznej lampie błyskowej i zmieniając kilka ustawień wewnątrz aparatu…

Czym jest wspomaganie AF w lampie błyskowej?

Wspomaganie AF w systemowej lampie błyskowej to tak naprawdę wiązka podczerwieni emitowana przez diody w przednim panelu lampy. Światełko trafiając w miejsce, na które ustawiana jest ostrość, znacznie ułatwia pracę AF. Pomoc ta bywa nieoceniona podczas fotografowania w ciemnych miejscach lub gdy światło dobiega jedynie z tyłu fotografowanego obiektu. Jest skuteczne nawet pośród migających dyskotekowych świateł i w popularnej na różnych imprezach sztucznej mgle.

Nie myl wspomagania AF w lampie z diodą w aparacie

Podobne wspomagające światło potrafi emitować sam aparat bez zamocowanej na nim lampy. Nie daje ono jednak takich samych rezultatów, a ilość nieostrych zdjęć jest znacznie większa niż podczas robienia ich z pomocą lampy. Wspomaganie lamp błyskowych uważane jest za najbardziej skuteczne i potrafi w niemal 100% zlikwidować błędy popełniane przez autofokus z powodu braku odpowiedniej ilości światła. Gdy mimo włączonego wspomagania, zdjęcia ciągle nie są ostre, może to oznaczać, że twój aparat i obiektyw wymagają specjalnej kalibracji.

Zdjęcie poniżej pokazuje różnicę pomiędzy jasnym światłem wspomagającym z aparatu i czerwonym światłem lampy błyskowej.

how_to_use_autofocus_illuminator_assist_for_low_light

zdjęcie ze strony fstoppers.com

A więc co zrobić, żeby mieć zawsze ostre zdjęcia?

Punkt pierwszy – kup lampę błyskową, która posiada wbudowaną funkcję wspomagania AF. W większości lamp błyskowych Nikona i Canona funkcja ta działa automatycznie od razu po włączeniu urządzenia. Niektóre lampy Yongnuo również mają taką funkcję, jednak z wyjątkiem najtańszych modeli. Zwróć więc uwagę przy zakupie, czy twoja wymarzona lampa ma wspomaganie AF w specyfikacji.

Wybrane lampy z funkcją wspomagania AF

Jeśli jest już za późno i zdążyłeś kupić lampę bez tej funkcji, twoją ostatnią deską ratunku, by robić ostre zdjęcia są radiowe wyzwalacze błysku, które również posiadają możliwość wspomagania autofokusa za pomocą podczerwieni. Są to np.:

AF_Light_3

Gdy masz już odpowiednią lampę i radiowy wyzwalacz…

Ustaw odpowiedni tryb autofokusa w aparacie. Większość lustrzanek nie współpracuje ze wspomaganiem AF w lampie błyskowej, gdy włączony jest ciągły tryb autofokusa. Zanim rozpoczniesz zdjęcia, upewnij się, że masz włączony pojedynczy tryb autofokusa (single servo).

Ustaw odpowiedni punkt ostrości. Niektóre aparaty mają problem z łapaniem ostrości na brzegach kadru. Najlepiej radzą sobie, gdy ostrość ustawiana jest w centrum fotografii. A co z liczbą punktów ostrości? Starsze modele lustrzanek zdecydowanie lepiej poradzą sobie, gdy wybierzesz pojedynczy punkt. Nowsze modele, takie jak Nikon D750, lubią też, gdy punkty ostrości są zgrupowane.

Jeśli zauważysz, że wspomaganie AF w twojej lampie nie uruchamia się, jest prawdopodobne, że masz włączony ciągły autofokus albo wybrałeś punkt ostrości nieznajdujący się w okolicach centrum kadru.

Jak uruchomić wspomaganie AF?

Wystarczy, że wciśniesz migawkę do połowy. To uruchomi mechanizm i ustawi ostrość w wybranym punkcie. Wszystko będzie działało poprawnie również wtedy, gdy do ustawiania ostrości zamiast spustu migawki użyjesz przycisków AE-L lub AF-L.

A co jeśli nie lubisz/ nie chcesz robić zdjęć z lampą?

Jeśli wolisz robić zdjęcia wyłącznie przy naturalnym świetle i nie chcesz używać błysku, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. W większości lamp z wbudowanym wspomaganiem AF możesz niezależnie wyłączyć palnik i nie wyzwalać błysku przy jednoczesnym zachowaniu korzyści z emitowania przez lampę podczerwieni.

Jeśli wyłączysz palnik, pamiętaj, by później od razu go włączyć. Możesz zdenerwować się, gdy twoja lampa na kolejnym reportażu nie będzie błyskać, a ty zdążysz zapomnieć, co poprzestawiałeś w jej menu.

Warto też wiedzieć, że wymienione wyżej radiowe wyzwalacze błysku będą pomagały w pracy autofokusa, nawet jeśli nie podłączysz do nich zewnętrznej lampy. Wystarczy, że wsuniesz nadajnik w stopkę aparatu. Bez lampy, z samym nadajnikiem będzie ci się pracowało o wiele lżej i wygodniej!

Jeśli uważasz, że te rady były przydatne, udostępnij tekst swoim znajomym! Kliknij na ikonki poniżej:

Podziel się.

O Autorze

Fotograf, redaktor, socjolog. Zadeklarowany wzrokowiec. Uwielbia pisać i robić zdjęcia. Pisanie o fotografii to "kumulacja", która sprawia, że jest szczęśliwa. Fotografuje już od 10 lat, głównie śluby, portrety i reportaże. Redaktorskie doświadczenie zdobywała m.in. w Wirtualnej Polsce. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich i fotograficznych. W Cyfrowe.pl pełni rolę specjalisty ds. content marketingu. Odpowiada za całokształt bloga, redakcję i jej rozwój.

Jeden komentarz

  1. Piotr Orłowski w

    Witam,
    w odniesieniu do tematu, chciałem się podzielić spostrzeżeniami z użytkowania lamp Yungnuo.
    Mam dwie YN685, które używam głównie w trybie slave i jedną YN968N czasem w trybie slave ale głównie pracuje na korpusie do tego wyzwalacz YN622.
    Oprócz tego co artykule już napisano, chciałem wspomnieć o problemie z widocznymi na zdjęciach śladami wspomagania AF, gdy na korpusie są lampy z serii YN685. Często diody AF nie zdążą zgasnąć a migawka jest wyzwalana. Wtedy na zdjęciu mamy niefajne czerwone kreski. Z YN968 problem ten nie występuje. Warto to wiedzieć przy zakupie lamp Yongnuo.

    pozdrawiam serdecznie
    Piotr Orłowski

Zostaw komentarz

izmir escort